برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1465 100 1

پیرنه

معنی پیرنه در لغت نامه دهخدا

پیرنه. [ رِ ن ِ ] (اِخ ) نام سلسله جبالی میان مملکت فرانسه و اسپانیا تقریباً بطول 430 هزار گز از پرپین یان تا باین . صاحب قاموس الاعلام ترکی آرد:
پیرنه ، یکی از بزرگترین سلاسل جبال اروپاست و در طرف شمال اسپانیول بین بحر سفید و اقیانوس اطلس از جهت مشرق بسوی مغرب ممتدست ، و از دماغه ٔکرئوس واقع در بحرسفید تا دماغه ٔ تورنیتانه واقع درانتهای شمال غربی اسپانیول و اقیانوس اطلس بطول هزاروهیجده کیلومتر کشیده شده و در بین «30َ55ْ0» طول شرقی و «50ْ11» طول غربی است و از روی خط موهوم ْ43 عرض شمالی عبور مینماید.
این سلسله ٔ عظیمه طولاً به دو قسمت منقسم گردد و قسمت اصل در امتداد برزخ واسعی واقع میان اسپانیول و فرانسه کشیده شده است و حدود مرزهای این دو دولت را مشخص میکند، و پیرنه ٔ اصلی بهمین قسمت اطلاق میشود و نام دیگرش پیرنه ٔ فرانسه - اسپانیول میباشد. و قسمت دوم سلسله ٔ نامبرده قسمتی است که در داخل خاک اسپانیول امتدادیافته و بنام سلسله ٔ کانتابره و یا پیرنه ٔ اسپانیول مشهور میباشد، این قسمت نیز بنوبه ٔ خود بسه قسمت زیر منقسم میگردد:
1 - جبال کانتابره 2 - جبال آستوریا 3 - جبال گالیچه. طول قسمت اصلی یعنی قسمتی که میان فرانسه و اسپانیول جایگیر شده است بحساب طیران مرغ به 435 هزار گز و به انضمام پستی ها و بلندیها تقریباً به 600 هزار گز میرسد و اگرچه این قسمت کوتاه تر است ولی بلندتر از دیگر قسمتها میباشد. دامنه ٔ شمالی پیرنه اصلی واقع در اندرون فرانسه ساده و مسطح است و بالعکس دامنه ٔ جنوبی واقع در کشور اسپانیا برجسته و پرتگاه میباشد و چند شعبه در این ناحیه احداث گردیده ، و مرتفعترین قللش در خاک اسپانیول واقع است و خطتقسیم میاه که خطوط مرزی را تشکیل میکند در وسط سلسله واقع نگشته است و به اعتبار عرض از جبال پیرنه اسپانیول بشمار میرود و برعکس دامنه ٔ شمال قسمت باقی مرتفع و پرتگاه است اما مائله ٔ جنوبی اش شکل سطح مائل را پدیدار و چند بازو بسوی دو خطه ٔ قسطیله و لیون احداث مینماید و در انتهای غربی یعنی در خطه ٔ گالیچه بچند بازو منشعب میشود و تا شمال پرتقال و مجرای نهر مینهو امتداد می یابد و مرتفعات بیش از 2700 گز آن درزمستان و تابستان با برف پوشیده میشود و بلندترین نقطه اش عبارت از کوه مالاته (یعنی ملعون ) است در اواسطپیرنه ...

معنی پیرنه به فارسی

پیرنه
سلسه جبالی است واقع بین دو کشور فرانسه واسپانیا که تقریبا۴۸٠ کیلومتری طول دارد و آن بمنزله دیواریست بین دو کشور مذکور که بسختی میتوان از آن عبور کرد( باستثنای دو انتهای سلسله مزبور) قلعه های عمده آن عبارتند از : قله آنتو ( ۳۴٠۴ متر ) کوهپردو(۳۳۵۲ متر) و ینیمال (۳۲۹۸ متر) و غیره.
نام ایالتی از فرانسه متشکل از بارن و ناوار علیا

پیرنه در دانشنامه ویکی پدیا

پیرنه
پیرِنه رشته کوهی است در جنوب غربی اروپا و مرز طبیعی بین فرانسه و اسپانیا است. این کوه ها شبه جزیره ایبری را از فرانسه جدا می کنند و امتداد آن حدود ۴۳۰ کیلومتر از خلیج بیسکای در اقیانوس اطلس تا دماغه کرئوس در دریای مدیترانه است.
نام آن به فرانسوی Pyrénées، به اسپانیایی Pirineos، به کاتالانی Pirineus و به باسکی Pirinioak تلفظ می شود.
کشور کوچک آندورا تماماً درون این رشته کوه قرار دارد. بلندترین قله پیرنه، آنتو (۳۴۰۴ متر) نام دارد که در گوشه شمال شرقی منطقه آراگون اسپانیا واقع شده است.
این رشته کوه در اثر برخورد شبه جزیره ایبری با قاره اروپا در حدود ۵۰ میلیون سال پیش یعنی در مرحله کوهزایی آلپی پدید آمده است و این برخورد همچنان ادامه دارد.
عکس پیرنه
شهرستان پیرنه-آتلانتیک (به فرانسوی: Pyrénées-Atlantiques) در ناحیه ناحیه آکیتن در کشور فرانسه واقع شده است.
مختصات: ۴۲°۳۰′۰″ شمالی ۲°۴۵′۰″ شرقی / ۴۲٫۵۰۰۰۰°شمالی ۲٫۷۵۰۰۰°شرقی / 42.50000; 2.75000
فرانسه
فهرست شهرهای فرانسه
شهرستان پیرنه-اُریانتال (به فرانسوی: Pyrénées-Orientales) در ناحیه لانگدوک روسیون در کشور فرانسه واقع شده است.
پیرنهٔ میانه /پیٓرِنِه/ (به فرانسوی: Midi-Pyrénées) بزرگترین ناحیه فرانسه از لحاظ مساحت است که از هلند و دانمارک بزرگتر است.
ویکی پدیای انگلیسی
پیرنه میانه سابقه هیچ یگانگی تاریخی یا جغرافیایی ندارد.
شهرستان اوت-پیرنه (به فرانسوی: Hautes-Pyrénées) در ناحیه پیرنه میانه در کشور فرانسه واقع شده است.
فرانسه
فهرست ش ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پیرنه در دانشنامه آزاد پارسی

پیرِنِه (Pyrenees)
رشته کوهی در جنوب غربی اروپا، بین فرانسه و اسپانیا، به طول حدود ۴۳۵ کیلومتر. ارتفاع بلندترین قلۀ آن آنتو (به فرانسه نتون)، ۳,۴۰۴ متر است. آندورا در این کوهستان قرار دارد. احداث سّد در این ناحیه سبب توسعۀ صنعتی کوه پایه های آن شده است.

پیرنه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• رستنی نهانزا   • نام رشته کوه جنوب اروپا   • از شهر های کرمانشاه   • پل شاهنامه   • از صورت فلكي   • آواز خواننده   • رستني نهانزا   • صمغ گیاه گون   • معنی پیرنه   • مفهوم پیرنه   • تعریف پیرنه   • معرفی پیرنه   • پیرنه چیست   • پیرنه یعنی چی   • پیرنه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پیرنه
کلمه : پیرنه
اشتباه تایپی : ~dvki
عکس پیرنه : در گوگل

آیا معنی پیرنه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران