برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1617 100 1
شبکه مترجمین ایران

پیامبران

پیامبران در دانشنامه اسلامی

پیامبران
پیامبران به برگزیدگان الهی و صاحبان منصب نبوت می گویند و از این عنوان در بابهای طهارت، صلات، صوم، تجارت، نکاح و حدود سخن گفته شده است.
انبیا جمع «نبی» است و کلمه نبی بنابر یک احتمال از ریشه «نبأ» به معنای خبر است و به کسی گفته می شود که دارای خبر است و دیگران را اخبار می کند البته «نبا» به هر خبری گفته نمی شود بلکه خبری را نبأ می گویند که فایده عظیمی داشته و مفید علم یا ظن غالب باشد. و احتمال دیگر اینکهریشه نبی، نبوه به معنای بلندی و ارتفاع باشد و نبی کسی است که از شأنی والا و مقامی بلند برخوردار است. احتمال دیگراین است که «نبی» به معنای طریق باشد و پیامبران را از آن جهت نبی خوانند که راه های هدایت بشری به سوی خداوند می باشند. احتمال دیگر که غیر مشهور است این است که نبی از «النباه» و به معنای صوت خفی است و شاید اطلاق نبی بر پیامبر به این معنا به خاطر سخنگوی خداوند بودن پیامبر باشد.
معنای کلمه رسول
کلمه دیگری که در متون اسلامی برای اشاره به پیامبران الهی به کار رفته است «رسول» به معنای فرستاده است. البته این کلمه در قرآن درباره غیر پیامبران هم به کار رفته است همانند: (انّ رسلنا یکتبون ما تمکرون) که منظور از «رسل»، فرشتگان الهی است.
فرق رسول و نبی
از ظاهر برخی آیات قرآن برمی آید که اختلافی میان مصادیق این دو مفهوم (رسول و نبی) وجود دارد همچون آیه (وما أرسلنا من قبلک من رسول ولا نبیّ) اگر رسول و نبی بر مصادیق واحدی دلالت کنند ذکر آن دو لغو خواهد بود، بنابراین نسبت میان نبی و رسول تساوی نیست.
نسبت میان نبی و رسول
...
پیامبران
پیامبران مجموعه ای از انسان های برگزیده شده توسط خدا و دارای ارتباط با عالم غیب بودند که هدایت سایر انسان ها نیز بر عهده آنان بود. در قرآن تنها نام ۲۵ پیامبر آمده است ولی بر اساس روایات، تعداد ایشان ۱۲۴/۰۰۰ نفر بود که اولین آنها حضرت آدم و پایان بخش آنان حضرت محمد(ص)، پیامبر دین اسلام است. همه انبیاء معصوم بوده و مفاهیم مشترکی را تبلیغ می کردند. مقام پیامبران با یکدیگر تفاوت دارد و برخی از آنها علاوه بر رسالت، مقام امامت نیز داشتند. هر پیامبری برای خود جانشینی داشت ...


پیامبران در جدول کلمات

پیامبران
رسل
از فیلم های اخیر راسل کرو که در آن نقش یکی از پیامبران را بازی کرده است
سوره پیامبران اولوالعزم
احزاب
سوره معرفی کننده پیامبران اولوالعزم
احزاب
از پیامبران الهی
از پیامبران اوالوالعزم
نوح
از پیامبران بنی اسرائیل
از پیامبران بنی اسرایل در زمان بخت نصر
ارمیا

پیامبران را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

احسان
رسل
علی باقری
پیامبران ( PROPHETS ) :[اصطلاح جامعه شناسی] رهبران مذهبی که از طریق تفسیر متون مقدس پیروان خود را بسیج می کنند.
منبع https://rasekhoon.net

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پیامبران   • مفهوم پیامبران   • تعریف پیامبران   • معرفی پیامبران   • پیامبران چیست   • پیامبران یعنی چی   • پیامبران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پیامبران

کلمه : پیامبران
اشتباه تایپی : ~dhlfvhk
عکس پیامبران : در گوگل

آیا معنی پیامبران مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )