برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1620 100 1
شبکه مترجمین ایران

پیامبران اولوالعزم

پیامبران اولوالعزم در دانشنامه اسلامی

ویژگی های عده ای از انبیای الهی در قرآن کریم.
در قرآن کریم از برخی انبیای الهی به عنوان «اولوالعزم» یاد شده است: (فاصبر کما صبر اولو العزم من الرسل)؛ پس همان گونه که پیامبران اولوالعزم، صبر کردند، صبر کن.

مقصود از اولوالعزم
درباره این که مقصود از اولوالعزم چیست و انبیای اولوالعزم چه کسانی هستند سه نظریه مطرح شده است:

← صاحبان صبر
به عنوان نمونه در روایتی از امام رضا (علیه السلام) سؤال شد که چگونه ایشان (حضرت نوح) اولوالعزم شدند حضرت فرمودند: «زیرا نوح همراه با کتاب و شریعت مبعوث شد و هر کس بعد از ایشان آمد طبق کتاب و شریعت و روش ایشان عمل کرد تا این که ابراهیم با کتاب و صحف جدید آمد و هر پیامبری بعد از ایشان آمد طبق شریعت حضرت ابراهیم عمل کرد. تا این که جناب موسی آمد و تورات را که کتاب جدیدی بود آورد و بعد از آن هم مسیح با انجیل که شریعت جدیدی بود آمد و تا زمان پیامبر اسلام هر کس می آمد طبق شریعت حضرت عیسی عمل می کرد تا این که پیامبر اسلام با قرآن و شریعت جدیدی آمد که حرام و حلال آن تا روز قیامت به همان صورت باقی خواهد ماند..

تعداد پیامبران اولوالعزم
...
پیامبران اولوالعزم
در آیه 35 سوره احقاف برای برخی از انبیا الهی تعبیر اولوالعزم به معنای صاحبان عزم و اراده آمده است. وآن پیامبران با این تعبیر مورد ستایش واقع شده اند: «فاصبر کما صبر اولوالعزم من الرسل» پس همان گونه که پیامبران اولوالعزم صبر کردند، صبر کن.
در مورد اینکه مراد از انبیاء اولو العزم یاد شده در این آیه چه کسانی هستند. در بین مفسرین اختلاف وجود دارد اما مشهور آن است که آنها حضرت نوح، حضرت ابراهیم، حضرت موسی، حضرت عیسی و حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم هستند.
کلمه «اولوا» به معنای صاحبان و دارندگان و «عزم» به معنای آهنگ و اراده کاری کردن ، تصمیم گرفتن قطعی و به دور از شک و تردید بر انجام کاری، قاطعیت و جدیت داشتن و صبر و استواری داشتن در قصد انجام کار آمده است، بنابراین «اولواالعزم» کسانی هستند که در تصمیم خویش قاطع و در اراده خود استوارند.
واژه ترکیبی اولواالعزم تنها یک بار در قرآن کریم و ...

پیامبران اولوالعزم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پیامبران اولوالعزم   • مفهوم پیامبران اولوالعزم   • تعریف پیامبران اولوالعزم   • معرفی پیامبران اولوالعزم   • پیامبران اولوالعزم چیست   • پیامبران اولوالعزم یعنی چی   • پیامبران اولوالعزم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پیامبران اولوالعزم

کلمه : پیامبران اولوالعزم
اشتباه تایپی : ~dhlfvhk h,g,hgucl
عکس پیامبران اولوالعزم : در گوگل

آیا معنی پیامبران اولوالعزم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )