برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1675 100 1
شبکه مترجمین ایران

پورتوریکو

معنی پورتوریکو در لغت نامه دهخدا

پورتوریکو. [ پ ُ ت ُ ک ُ ] (اِخ ) یکی از جزائر آنتیل آمریکا و از مستملکات اسپانیا و شرقی ترین جزیره از جزایر نامبرده ، واقع در 17 درجه و 55 دقیقه و 8 ثانیه و 18 درجه و 32 دقیقه و 23 ثانیه ٔ عرض شمالی و 67 درجه و 58 دقیقه و 69 درجه و 32 دقیقه و 35 ثانیه ٔ طول غربی. شکل آن مستطیل غیر منتظم است و از مشرق بمغرب امتداد مییابد. مساحت آن به انضمام پاره ای از جزایر صغیر ملحق بوی به 9620 و بتنهائی به 9114هزارگز مربع بالغ است و دارای 754315 تن سکنه میباشد. قریب نیمی از مردم از نژاد سیاه و دورگ و باقی مرکبند از اسپانیولیان یا از مردم دیگر ممالک اروپا. این جزیره بصورت ایالتی اداره میشود و مرکز آن شهر سان جوان است. سواحلی ناهموار دارد و دارای رشته کوههای کم ارتفاعی است که از مشرق بسوی مغرب امتداد پیدا کرده است. انهار بسیار از این جبال جاری و اراضی جزیره را سیراب می کند. هوایش معتدل و خاکش حاصلخیز است. محصولاتش عبارت است از: شکر، قهوه ، تنباکو، پنبه دانه ، الوار، و اشجار صنعتی و غیره. حیوانات : طیور اهلی و حیوانات شکاری بسیار دارد و ماهی نیز در سواحل آن فراوان است. این جزیره در سال 1493 م. بوسیله ٔ کریستوف کلمب کشف شده و در آن عهد 600000 تن سکنه داشته است که از اهالی اصلیه ٔ آن سرزمین بوده اند، ولی مهاجران اسپانیولی این بیچارگان را محو و معادنشان را در ظرف اندک زمانی ضبط کردند. در اوائل قرن 17 م. این جزیره بچنگ انگلیسیان افتاد لیکن طولی نکشید که دوباره به اسپانیول بازپس داده شد. (قاموس الاعلام ترکی ).

معنی پورتوریکو به فارسی

پورتوریکو
یکی از جزایر آنتیلهای کوچک در اقیانوس اطلس درمشرق جزیره هائیتی که ۸۸۹۶ کیلومتر مربع وسعت و ۳٠۵٠٠٠٠ تن جمعیت مرکز آن سن ژوان (سان خوان) و شهرهای مهم آن عبارتست از پونس و مایاگوئز محصولات مهم این جزیره قندتوتونپنبه و میوه است.این منطقه از ۱۴۹۳ تا ۱۸۹۸ م. جزو مستعمرات اسپانیاییان بود و پس از خاتمه جنگ اسپانیا و آمریکا واگذار شد.

پورتوریکو در دانشنامه ویکی پدیا

پورتوریکو
مختصات: ۱۸°۲۷′ شمالی ۶۶°۶′ غربی / ۱۸٫۴۵۰°شمالی ۶۶٫۱۰۰°غربی / 18.450; -66.100ساحل خلیج ویکز سان   La Milla de Oro   بزرگ راه های پورتوریکو
پورتوریکو (به انگلیسی: Puerto Rico) با نام رسمی قلمرو همسود پورتوریکو مجمع الجزایری است در شمال شرقی منطقه کارائیب. پورتوریکو از نواحی غیرضمیمه به خاک ایالات متحده آمریکا به شمار می آید که تحت حاکمیت سیاسی ایالات متحده آمریکا قرار دارد. جمعیت پورتوریکو سه میلیون و ۶۶۷ هزار نفر و زبان های رسمی آن اسپانیایی و انگلیسی است. زبان رایج اکثریت مردم جزیره، اسپانیایی است و تنها حدود یک چهارم جمعیت پورتوریکو انگلیسی را روان صحبت می کنند.
نزدیک به ۷۶ درصد از مردم این جزیره سفیدپوست هستند که تبار بیشتر آن ها از اسپانیا است. کوبا و پورتوریکو تنها جزایری در حوزه کارائیب هستند که سفیدپوستان اکثریت جمعیت آن ها را تشکیل می دهند. ۸۵ درصد از مردم پورتوریکو کاتولیک هستند. پورتوریکو بیش از ۴۰۰ سال در کنترل اسپانیا بود تا این که پس از شکست اسپانیا از ایالات متحده در جنگ، این جزیره به کنترل ایالات متحده درآمد. نام پورتوریکو از زبان اسپانیایی گرفته شده و به معنای «بندر ثروتمند» است.
جزیره پورتوریکو هم اکنون تحت حاکمیت سیاسی ایالات متحده آمریکا قرار دارد، دلار آمریکا پول رایج آن است و شهروندانش با گذرنامه آمریکایی سفر می کنند، با این وجود مجمع الجزایر پورتوریکو در سنای آمریکا سناتور ندارد و تنها یک «نماینده بدون حق رای» در کنگره ایالات متحده آمریکا دارد.
عکس پورتوریکو
اجونتاس، پویرتو ریکو (به انگلیسی: Adjuntas, Puerto Rico) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در پورتوریکو واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
اجونتاس ۱۹٬۴۸۳ نفر جمعیت دارد.
اگوادا، پوئرتو ریکو (به انگلی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پورتوریکو در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:پویرتو ریکو

نقل قول های پورتوریکو

پورتو ریکو با نام رسمی مشترک المنافع پورتوریکو یا دولت آزاد پیوستهٔ پورتوریکو، قلمرویی ناپیوسته به سرزمین ایالات متحده، واقع در شمال شرقی دریای کارائیب است.
• «پرچم : پرچم پورتوریکو از رنگ هایی شبیه به پرچم کشور کوبا تشکیل شده و طرح آن نیز همانند پرچم کوباست زیرا در جنگ های استقلال طلبانه از اسپانیا، کوبا و پوئرتو ریکو همزمان عمل می کردند و بدین لحاظ طرح و رنگ های واحدی در پرچم این دو کشور به کار رفته است. پرچم این کشور مرکب از سه نوار قرمز و دو نوار سفید در وسط آن است که شباهت زیادی هم به رنگ های پرچم آمریکا دارد. در سمت چپ این پرچم در داخل مثلثی آبی رنگ یک ستارهٔ سفید نقش شده است. در پرچم پورتوریکو مثلث آبی نشانهٔ آزادی شمرده شده است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

پورتوریکو را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پورتوریکو 25 باند   • اقامت پورتوریکو   • تور پورتوریکو   • ویزای پورتوریکو   • سفارت پورتوریکو در تهران   • تور مسافرتی پورتوریکو   • مهاجرت به پورتوریکو   • سفر به پورتوریکو   • معنی پورتوریکو   • مفهوم پورتوریکو   • تعریف پورتوریکو   • معرفی پورتوریکو   • پورتوریکو چیست   • پورتوریکو یعنی چی   • پورتوریکو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پورتوریکو

کلمه : پورتوریکو
اشتباه تایپی : ~,vj,vd;,
عکس پورتوریکو : در گوگل

آیا معنی پورتوریکو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )