برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1388 100 1

پلی استیشن

پلی استیشن در دانشنامه ویکی پدیا

پلی استیشن
پلی استیشن (به انگلیسی: PlayStation) کنسولی ۳۲ بیتی از نسل پنجم است که برای اولین بار در دسامبر سال ۱۹۹۴ توسط سونی کامپیوتر انترتینمنت منتشر شد.
JP دسامبر ۳, ۱۹۹۴
NA سپتامبر ۹, ۱۹۹۵
EU سپتامبر ۲۹, ۱۹۹۵
AUS نوامبر ۱۵, ۱۹۹۵
MIPS R۳۰۰۰A-از خانواده R۳۰۵۱
تاریخچه این کنسول از سال ۱۹۸۸ شروع می شود. زمانی که سونی و نینتندو قصد دارند با همکاری هم طرح لوح ویژه را پیاده کنند. لوح ویژه یک سی دی رام برای کنسول سوپر نینتندو بود؛ ولی به هر شکل این دو شرکت از هم جدا شدند و لوح ویژه برای کنسول جدید نینتندو ساخته نشد؛ ولی سونی در سال ۱۹۹۱ با تغییرات و ویرایش هایی روی لوح ویژه آن را در کنسول جدید خود یعنی پلی استیشن جای داد. ایده خود کنسول پلی استیشن در سال ۱۹۹۰ توسط کن کوتاراگی مطرح شد.
فقط دویست واحد از اولین مدل پلی استیشن که قابلیت اجرای کارتریج های سوپر نینتندو را هم داشت، توسط سونی ساخته شد. اولین مدل این کنسول به صورت چند رسانه ای و چند منظوره طراحی شد. علاوه بر اجرای بازی های سوپر نینتندو، می توانست سی دی های صوتی و اطلاعات گرافیکی را به خوبی بخواند. با رایانه های شخصی هم سازگار بود. در سال ۱۹۹۴ نوع دیگری از پلی استیشن با عنوان پی اِس ایکس عرضه شد که با بازی های سوپر نینتندو سازگار نبود و فقط بازی های مبتنی بر سی دی رام را اجرا می نمود. این تصمیمات موجب شد پلی استیشن بهترین فروش در بین کنسول های نسل خود را داشته باشد و تا ۲۰ ژوئیه ۲۰۰۸ بالغ بر ۱۰۲ میلیون دستگاه از آن به فروش برسند.
عکس پلی استیشن
پلی استیشن ۲ (به انگلیسی: PlayStation 2) دومین کنسول بازی ویدئویی خانگی از سونی کامپیوتر انترتینمنت است که پس از کنسول موفق پلی استیشن و قبل از پلی استیشن ۳ در سری پلی استیشن است. خبر ساخته شدن آن در مارس سال ۱۹۹۹ داده شد و یک سال بعد در ژاپن منتشر شد. رقبای اصلی این کنسول، کنسول های سگا دریم کست، اکس باکس و نینتندو گیم کیوب بودند.
JP مارس ۴, ۲۰۰۰
پلی استیشن ۲ از نسل ششم کنسول های بازی هست و با فرو ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پلی استیشن را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

taha
پلی:بازی
استیشن:ایستگاه
ایستگاه بازی
محمد
جایگاه بازی یا ایستگاه بازی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پلی استیشن   • مفهوم پلی استیشن   • تعریف پلی استیشن   • معرفی پلی استیشن   • پلی استیشن چیست   • پلی استیشن یعنی چی   • پلی استیشن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پلی استیشن
کلمه : پلی استیشن
اشتباه تایپی : ~gd hsjdak
عکس پلی استیشن : در گوگل

آیا معنی پلی استیشن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )