برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1529 100 1
شبکه مترجمین ایران

پترا

معنی پترا در لغت نامه دهخدا

پترا. [ پ ِ ] (اِخ ) یا وادی موسی. شهر عربستان قدیم میان بحر احمر و بحرالمیت که متعاقباً پایتخت نبطیها و مردم ادوم یا ادومیه و سپس در دوره ٔ تسلط رومیان پایتخت فلسطین سوم بوده است. این شهر در دره ٔ عمیقی از کوه هور قرار داشت و در تجارت میان فینیقیه و فلسطین تأثیر و دخالت عظیم داشت. از قسمت رومی این شهر خرابه های بسیار باقی است که در سال 1812م. بورکهارت در آن کاوشهائی کرده است.

معنی پترا به فارسی

پترا
شهر عربستان قدیم میان بحراحمر و بحر المیت

پترا در دانشنامه ویکی پدیا

پترا
مختصات: ۳۰°۱۹′۴۳″ شمالی ۳۵°۲۶′۳۱″ شرقی / ۳۰٫۳۲۸۶۱°شمالی ۳۵٫۴۴۱۹۴°شرقی / 30.32861; 35.44194
نام اظهارشده در فهرست میراث جهانی یونسکو
پترا (به عربی: البتراء) شهری تاریخی در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر امان است که درگذشته پایتخت حکومت باستانی نَبَطی ها بوده است. این شهر در سده ۴ پیش از میلاد و در زمان تمدنِ نبطی ها ساخته شده بود.
نبطیان از عرب های شمال جزیره به شمار می آمده اند و شاید نزدیکترین دولت های کهن به عرب حجاز نیز بوده اند. بیش تر نامهای رایج میان آنان به نامهای استفاده شده به هنگام ظهور اسلام شباهت داشته است، مانند: حارثه، ملیکه، جذیمه، کلیب، وائل، مغیره، قصیّ، عدی، عائذ، عمر، عمیره، یعمر، کعب، معن، سعد، مسعود، وهب اللات، تیم الله و علی. همچنین از سوی دیگر ترکیب لغت های آنان شباهت به ترکیب نحو عربی مشهور میان ما دارد.
پترا در غرب راه اصلی بین این شهر و بندر عقبه واقع شده است. این شهر تاریخی در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید شناخته شد.
عکس پترا
پترا می تواند به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد
پترا شهری باستانی در کشور اردن است.
پترا، قبرس
پترا،_مایورکا
پترا اررا (اسپانیایی: Petra Herrera) یکی از شناخته شده ترین سربازان زن در زمان انقلاب مکزیک بود. وی جنسیت اش را مخفی کرد و با نام «پدرو اررا» به انقلابیون پیوست. در طول انقلاب مکزیک، زنان سرباز هم دوشِ مردان به مبارزه ملحق و اغلب هم با آزارِ جنسی روبه رو می شدند. وی با نشان دادن برتریِ خویش در ر هبری و انفجارِ پل ها محبوبیت زیادی پیدا کرد و توانست به موقع جنسیت اش را رو کند. وی در جنگ دوم تورئون (۳۰ می ماه ۱۹۱۴) همراه با ۴۰۰ زن دیگر مشارکت داشت، و خیلی ها معتقد بودند که وی شایسته رتبه بالاتری در این جنگ است. متأسفانه پانچو ویلا نمی خواست زنی را به مقام ژنرالی برساند. به همین خاطر نیز پترا نیر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پترا در دانشنامه آزاد پارسی

پِتْرا (Petra)
پِتْرا
پِتْرا
پِتْرا
(یا: وادی موسی) شهری باستانی ساخته شده از صخره های سرخ رنگ، در یکی از مناطق اردن. در دامنه های شرقی وادی العربه، در ۹۰کیلومتری جنوب بحرالمیت، واقع شده است. از دژهای ادومیها و پایتخت نَبَطیها در قرن ۲م بود. در ۱۰۶م ترایانوس، امپراتور روم، آن را تسخیر کرد و در قرن ۷م اعراب مسلمان آن رافتح کردند. در سدۀ ۱۲م/۶ق به اشغال صلیبیان درآمد. به تدریج روبه ویرانی نهاد تا متروک شد. در اروپا این شهر به فراموشی سپرده شده بود تا این که در ۱۸۱۲ یوهان لودویگ بورکهارت، سیاح سوئیسی (۱۷۸۴ـ۱۸۱۷)، تصادفاً به این شهر رسید.

پترا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

پرهام
پترا (به عربی: البتراء) شهری تاریخی در کشور پادشاهی اردن است که پایتخت حکومت باستانی نَبَطی ها بود. نبطیان از عرب های شمال جزیره به شمار می آمده اند و شاید نزدیکترین دولت های کهن به عرب حجاز نیز بوده اند. بیش تر نامهای رایج میان آنان به نامهای استفاده شده به هنگام ظهور اسلام شباهت داشته است، مانند : حارثه، ملیکه، جذیمه، کلیب، وائل، مغیره، قصیّ، عدی، عائذ، عمر، عمیره، یعمر، کعب، معن، سعد، مسعود، وهب اللات، تیم الله و علی. همچنین از سوی دیگر ترکیب لغت های آنان شباهت به ترکیب نحو عربی مشهور میان ما دارد.[۱]
این شهر باستانی در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر عمّان پایتخت اردن ودر غرب راه اصلی بین این شهر و بندر عقبه واقع شده است.
این شهر تاریخی در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید شناخته شد.
محتویات [نمایش]
نام [ویرایش]
پترا شهری است کامل که همهٔ آن در کوه و در تخته سنگهایی به رنگ گُل سرخ یا رنگ صورتی تراشیده شده است. از اینجاست که نام این شهر زیبا پترا نهاده شده است. کلمه پترا به زبان یونانی به معنی صخره است و چون این شهر باستانی تماماً در سنگ (صخره) کنده شده است آنرا پترا نامیده اند. همچنین این شهر تاریخی و زیبا را به خاطر گل سرخ گون بودنش به نام المدینةالوردیة نیز نامیده شده است، در سال ۱۹۷۸ میلادی کتابی در این مورد نوشته شده است که از تاریخ بنای این شهر باستانی سخن می گوید، مؤلف نام کتاب را الأسرار المَدینَةالوَردِیَة نامگذاری نموده است. نام قدیم این شهر سلع بود، یعنی صخره، رومیان نامش را به زبان خودشان ترجمه نموده اند. پترا در قرن اول قبل از میلاد و در عهد شاه غسانی حارث سوم درخشید.
حدود کشور نَبَطی ها [ویرایش]
حدود کشور نَبَطی ها از ساحل شهر عسقلان در غرب فلسطین و در امتداد صحرای شام در سمت مشرق ادامه می یافت. شهر پترا حلقهٔ اتصال بین تمدن سرزمین میان رودان (یا بین النهرین) و سرزمین شام و شبه جزیره عربستان و مصر بوده است. این شهر که پایتخت کشور نَبَطی ها بود توانسته بود کنترل و زمام راه های تجارتی مناطق اطراف خود به دست گیرد، کاروانهای تجارتی از جنوب شبه جزیره عربستان و غزه و عسقلان و صور و دمشق از راه پترا پایتخت کشور نَبَطی ها می گذشته اند و این شهر از رونق خاصی برخوردار بوده اند.
نبطی ها در شکل گیری دبیره یا خط عربی که بعدها مورد تقلید و استفاده ایرانیان هم قرار گرفت نقش بسزایی داشتند.[۲]
پایان حکومت نَبَطی ها [ویرایش]
پایان حکومت نَبَطی ها و خرابی پایتخت شهر پترا به دست رومیان در سال ۱۰۵ میلادی بوده است، قشون رومیان در سال ۱۰۵ میلادی سرزمین نَبَطی ها را محاصره می کنند وآب را به روی ساکنان شهر می بندند و سرانجام بعد از مدتی آن شهر را اشغال می کنند و به حکومت نَبَطی ها خاتمه می دهند.
بیرون آمدن از دست رومیان [ویرایش]
در سال ۶۳۶ میلادی عربها توانستند شهر پترا را از نفوذ رومی ها برهانند. ساکنان پترا پس از آن به کشاورزی اشتغال ورزیدند. اما زلزله ای که درسال های ۷۴۶ و ۷۴۸ به این شهر وارد آمد، ساکنان پترا را وادار کرد تا به مناطق اطراف کوچ کنند. امزوزه آثار این شهر باستانی پرشکوه در میان کوه به عنوان یادگاری از دوران نَبَطی ها به جا مانده که از مراکز مهم گردشگری کشور اردن به شمار می آید.
نگارخانه [ویرایش]

پترا

پترا

پترا

پترا

پترا

پترا

پترا

پترا
منابع [ویرایش]
↑ عرب کهن در آستانه بعثت ص ۶۹-نویسنده احمد صالح العلی-مترجم هادی انصاری
↑ همایون فرخ، رکن الدین
دکتر: لبیب، عبدالستار، (قصةالحضارات) مطابع دارالمشرق، بیروت: چاپ پانزدهم، ۱۹۹۹ میلادی. (به عربی).
نائل، بن عدوان، احمد، (الأَسَرار اَلمَدینَةالوَردِیَة) عمّان، أردن چاپ ششم: دارالعربی للطباعة والنشر والتوزیع، ۱۹۷۸ میلادی (به عربی).
همایون فرخ، رکن الدین، سهم ایرانیان در پیدایش و آفرینش خط در جهان، تهران، انتشارات اساطیر، ۱۳۸۴.
پیوند به بیرون [ویرایش]
در ویکی انبار پرونده هایی دربارهٔ پترا موجود است.
این یک نوشتار خُرد پیرامون یک مکان جغرافیایی است. با گسترش آن به ویکی پدیا کمک کنید.
[نمایش]
ن • ب • و
میراث جهانی یونسکو در اردن
[نمایش]
ن • ب • و
عجایب هفتگانه جدید
رده ها: آثار تاریخی اردن اردن بناهای زیرسطحی شهرهای اردن شهرهای باستانی شهرهای راه ابریشم گردشگری در اردن میراث جهانی یونسکو در اردن
قس عربی
البتراء وکذلک تسمى سلع، مدینة تاریخیة تقع فی الأردن جنوب البلاد 225 کم جنوب العاصمة عمّان إلى الغرب من الطریق الرئیسی الذی یصل بین العاصمة عمّان ومدینة العقبة.
تعتبر البتراء من أهم المواقع الأثریة فی الأردن وفی العالم لعدم وجود مثیل لها فی العالم مؤخرا فازت بالمرکز الثانی فی المسابقة العالمیة لعجائب الدنیا السبع وهی عبارة عن مدینة کاملة منحوته فی الصخر الوردی اللون (ومن هنا جاء اسم بترا وتعنی باللغه الیونانیة الصخر)(یقابلة باللغة النبطیة رقیمو) والبتراء تعرف أیضا باسم المدینة الوردیة نسبة إلى لون الصخور التی شکلت بناءها، وهی مدینة أشبة ماتکون بالقلعة.
بناها الأنباط فی العام 400 قبل المیلاد وجعلوا منها عاصمة لهم[1]. وعلى مقربة من المدینة یوجد جبل هارون الذی یعتقد أنه یضم قبر النبی هارون والینابیع السبعة التی ضرب موسى بعصاه الصخر فتفجرت. واختیرت البتراء بتاریخ7/7/2007 کواحدة من عجائب الدنیا السبع الجدیدة.
محتویات [اعرض]
[عدل]تاریخ البتراء
کانت البتراء عاصمة لدولة الأنباط وأهم مدن مملکتهم التی دامت ما بین 400 ق م وحتى 106 م، وقد امتدت حدودها من ساحل عسقلان فی فلسطین غربا وحتى صحراء بلاد الشام شرقا.و من شمال دمشق وحتى البحر الاحمر جنوبا, شکل موقع البتراء المتوسط بین حضارات بلاد ما بین النه ...

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پترا شهر اجنه   • شهر پترا جن   • داخل شهر پترا   • عجایب شهر پترا   • تاریخچه شهر پترا   • تور پترا   • تور اردن پترا   • شهر اجنه در ایران   • معنی پترا   • مفهوم پترا   • تعریف پترا   • معرفی پترا   • پترا چیست   • پترا یعنی چی   • پترا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پترا

کلمه : پترا
اشتباه تایپی : ~jvh
عکس پترا : در گوگل

آیا معنی پترا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )