برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1635 100 1
شبکه مترجمین ایران

پاپیروس

/pApirus/

معنی پاپیروس در لغت نامه دهخدا

پاپیروس. (لاتینی ، اِ) بَردی. پیزُر. لُخ. اَباء. حفا. تک. جگَن. چغ (در مازندران ). پاپورس (یونانی ). ورق پوست گیاه پاپیروس که در قدیم چون کاغذ بکار بود. || کتاب خطی بر ورق پوست این گیاه نوشته.

معنی پاپیروس به فارسی

پاپیروس
سکستوس کشیش رومی که تدوین مجموعه قوانین رومی به او منسوبست . این مجموعه را قانون مدنی پاپیروس مینامیدند.
( اسم ) بردی گیاهی از نوع نی که مصریان در قدیم از آن کاغذ مانندی میساختند و بر آن چیز مینوشتند کاغذ مصری .
ورق پوست گیاه پاپیروس که در قدیم چون کاغذ بکار بود یا کتاب خطی بر ورق پوست این گیاه نوشته

معنی پاپیروس در فرهنگ معین

پاپیروس
( اِ.) = پاپروس : گیاهی که در سواحل نیل می روید و در قدیم از آن ورق های کاغذ مانند می ساختند.

معنی پاپیروس در فرهنگ فارسی عمید

پاپیروس
۱. (زیست شناسی)گیاهی از خانوادۀ جگن با ساقۀ بی برگ که در مصر باستان، از ریشه اش به عنوان سوخت، مغزش به عنوان خوراک، و ساقه اش برای تهیۀ طناب و پارچه استفاده می کردند.
۲. ورقه های شبیه مقوا که از این درخت تهیه و به جای کاغذ تا قرن هشتم میلادی برای نوشتن استفاده می شد.

پاپیروس در دانشنامه اسلامی

پاپیروس
پاپیروس (تلفظ اصلی: پاپوروس۱)، نام یونانی گیاهی که در مصر باستان از آن برای تهیۀ کاغذی به همین نام بهره می گرفتند (همین دانشنامه، کاغذ) و در پزشکی کهن نیز کاربرد دارویی داشت.
این واژه در متون عربی و فارسی به شکل فافورس/بابوروس/بابُروس، فافیروس و فافیر/بابیر، و نیز در متن چاپی آثار داروشناسی دورۀ اسلامی به صورت های تصحیف شدۀ عافر، فاقیر و مانند آن آمده است. در بیش تر آثار گیاه ـ داورشناسی دورۀ اسلامی و نیز واژه نامه های عرفی بَردی را نام عربی این گیاه دانسته اند، اما برخی همچون ابوالعباس نباتی، مشهور به ابن رومیه، غافقی و ابوالخیر اشبیلی برای بردی چندگونه (صنف) و از جملۀ آنها: پاپیروس_ برشمرده اند (که تلویحاً «بردی مصر» را نوعی از انواع بردی دانسته است). در برخی لهجه های عربی (از جمله عربی اندلس)، بردی را خوص نیز نامیده اند، زیرا برگ آن شبیه «برگ نخل» (= خوص) است. به گفتۀ خلیل بن احمد فراهیدی بردی سبزی را که در رویشگاه خود بسیار مانده باشد، حَفَا (مفرد آن: حفاة) گفته اند نیز بخشی از نوک ساقۀ آن را که شبیه به پنبه است (قُطن البردی) طوط پیه سفید رنگی را که از ریشۀ بردی گرفته می شود: خُراط و ریشۀ بردی (و نیز ساقۀ تازۀ هر گیاه) را عنقر یا عنقز نامند. همچنین این گیاه را در خراسان «لُخ»، در شیراز «تک» و در اصفهان «پیزر» نامند.
کاربردهای درمانی پاپیروس
پزشکان دورۀ اسلامی دربارۀ طبع بردی (در آثار پزشکی همیشه معادل پاپیروس) دیدگاه های مختلفی داشته اند، از جمله: سردکننده از درجۀ دوم و خشک کننده و گیرنده (مقبض) در اعتدال، سرد و خشک از درجۀ دوم سرد و خشک بدون اشاره به درجه و نیز سرد از درجۀ دوم و خشک از درجۀ اول. گرچه جالینوس تاکید داشت که این گیاه نه به صورت طبیعی، که تنها خاکستر آن (به ویژه حل شده در سرکه) در پزشکی کاربرد دارد، اما دیوسکوریدس برآن بود که چون خواهند سرزخم کهنۀ چرکین (ناسور) را باز کنند، بردی را در آب می افکنند و سپس پهن می کنند تا خشک شود. سپس نوک آن را در زخم فرو می کنند. بردی رطوبت زخم را به خود می گیرد و باد می کند و زخم را می گشاید. به نظر ماسرجویۀ جندی شاپور بوی بد دهان کسی که سیر یا پیاز خورده، یا شراب نوشیده است، با لیسیدن بردی از میان می رود. ابن جزار نیز نوشیدن افشرۀ برگ سبز کوبیده شدۀ بردی ر ...

پاپیروس در دانشنامه ویکی پدیا

پاپیروس
پاپیروس یا قرطاس که با نام کاغذ حصیری نیز آمده، از نام نی آبیِ بسیار بزرگی با نام نی مردابی (نام علمی: Cyperus papyrus) گرفته شده که از ساقهٔ آن مصریان کالاهایی تهیه می کردند که بتوان روی آن نوشت و در نتیجه این کالا نیز بنام پاپیروس خوانده می شود. گونه ابتدایی کاغذ بوده است. در فرهنگ ها و معاجم، از این گیاه و محصول فرهنگی آن، با عناوین ونام های مختلفی یاد شده است. نام هایی که مصریان، قبطیان، یونانیان، رومیان، عبریان، اعراب و دیگر ملل جهان باستان بر آن نهاده اند؛ از آن جمله است: پاپیروس، بردی، قرطاس، پیزر، لخ، أباء، حفا، تک، جگن، چغ. پاپیروس از مغزهٔ گیاهی به نام علف بوریا تهیه می شد. علف بوریا گونه ای جگن است که روزگاری به فراوانی در دلتای رودخانه نیل در مصر می روئید.
فرهنگ فارسی دهخدا
بوریا معمولاً به بلندی ۲ تا ۳ متر می روید ولی رویش آن تا ۵ متر هم مشاهده شده است. از پاپیروس در مصر باستان استفاده می شد ولی این گونه کاغذ در منطقه مدیترانه و بخش هایی از اروپا و جنوب غربی آسیا نیز کاربرد داشت.
مصریان باستان از نزدیک ۲ هزار سال پیش از میلاد، از گیاه پاپیروس، که گونه ای از نی است، کاغذی می ساختند که به همان نام پاپیروس شناخته شد و امروزه به صورت واژهٔ Paper در زبان انگلیسی ماندگار شده است. قرطاس واژه ای اصلاً یونانی است مشتق از کارتس یعنی چیزی که بر آن می نویسند و معادل آن در عربی ورقه و صحیفه است.
در باب کاغذهای پاپیروسی و چگونگی ساخت آن ها چند تن از مستشرقین محقق تاکنون مطالعات کرده اند و آلفرد بتلر که یکی از ایشان است در این باب چنین می گوید: «در مصر سفلی جنگلهای بسیاری است که گیاه پاپیروس در آن ها می روید. مصریها مغز این گیاه بلندقامت زیبا را می گرفتند و آن را قطعه قطعه می کردند بعد بفشار صفحاتی از آن درست می نمودند سپس با آلتی از عاج آن ها را صیقل می دادند بعد آن صفحات را بهم می چسباندند و به این ترتیب مجموعه هایی درست می کردند تا در نوشتن استفاده از آن ها آسان باشد. به طور خلاصه مراحل تولید پاپیروس به شرح زیر است نقل از سایت پاپیروس. ۱- چیدن ساقه های گیاه پاپیروس ۲ - کندن پوست سبز ساقه و بیرون آوردن مغز داخلی آن و رشته رشته کردن مغز داخلی- خواباندن رشته ها به مدت ۳ روز در آب ۳ - بریدن رشته ها به طول دل ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پاپیروس در دانشنامه آزاد پارسی

پاپیروس (papyrus)
گیاهی آبزی (سایپروس پاپیروس) که، در سطحی وسیع، در ساحل رود نیل می روید. در مصر باستان، ساقۀ آن را برای ساختن بادبان کشتی، حصیر و طناب و از مغز آن برای تهیۀ نوعی کاغذ استفاده می کردند. بدین ترتیب که، هستۀ مرکزی ساقۀ گیاه را، به صورت نوار، می بریدند. سپس این نوارها را در کنار هم می چیدند (در حکم تار) و آن گاه نوارهایی را، به طور عرضی، روی نوارهای قبلی قرار می دادند (در حکم پود). این نوارها را، در حالی که مرطوب بودند، زیر فشار قرار می دادند تا خشک شود. در مرحلۀ بعد، با نوعی چسب گیاهی سطح این ورقه را به دنبال هم می چسباندند تا طوماری به دست آید. از این طومار برای نوشتن کتاب و مکاتبات و اسناد حقوقی استفاده می شد. استفاده از پاپیروس در امپراتوری روم نیز بسیار متداول بود. در قرن های ۱ و ۲ق، پس از آشنایی مسلمانان با شیوۀ کاغذسازی چینی ها و رواج آن، از اهمیت پاپیروس کاسته شد. در ایران و سایر کشورهای عهد باستان، نوشتن بر روی پوست، چوب، و پارشمن بیشتر متداول بود. استفادۀ از پاپیروس، به طور نامنظم، تا قرن ۱۲م در اروپا ادامه داشت. امروزه، گیاه پاپیروس به صورت حوضچه های تزئینی در مناطق گرم یا گلخانه ها پرورش می یابد.

معنی پاپیروس به انگلیسی

papyrus (اسم)
پاپیروس ، بردی ، لوخ ، درخت کاغذ

پاپیروس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آرین سجادی
نام یک نوع گیاه که در کنار رود نیل میروید و در قدیم مصریان از پوست آن، کاغذ ساخته بودند. گفته شده واژه انگلیسی پیپر، به معنی ورق نیز از این کلمه گرفته شده است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پاپیروس های مصری   • شرکت پاپیروس   • قیمت کاغذ پاپیروس   • کارتون پاپیروس   • پوستر پاپیروس   • پاپیروس مصری   • کاغذ پاپیروس اسرائیلی   • خرید کاغذ پاپیروس   • معنی پاپیروس   • مفهوم پاپیروس   • تعریف پاپیروس   • معرفی پاپیروس   • پاپیروس چیست   • پاپیروس یعنی چی   • پاپیروس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پاپیروس

کلمه : پاپیروس
اشتباه تایپی : ~h~dv,s
آوا : pApirus
نقش : اسم
عکس پاپیروس : در گوگل

آیا معنی پاپیروس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )