برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1554 100 1
شبکه مترجمین ایران

پالایشگاه نفت

پالایشگاه نفت در دانشنامه ویکی پدیا

پالایشگاه نفت
پالایشگاه نفت یک واحد صنعتی است که در آن نفت خام به مواد مفیدتری مانند گاز مایع، نفت سفید، بنزین، گازوئیل، نفت کوره، قیر و دیگر فراورده های نفتی تبدیل می گردد. پالایشگاه های نفت به طور معمول واحدهای صنعتی بزرگ و پیچیده ای می باشند که در آن ها واحدهای مختلف توسط مسیرهای لوله کشی متعددی به هم پیوند داده شده اند.
گاز مایع (ال پی جی)
بنزین
نفتا (برشی که بین بنزین و نفت سفید قرار می گیرد و خصوصیات آن ترکیبی از این دو است)
نفت سفید و سوخت های جت مرتبط به آن
گازوئیل (نفت گاز) و به طور کلی سوخت های دیزل
نفت کوره معروف به مازوت یا نفت سیاه
روغن های نفتی
واکس پارافین
آسفالت و قیر
کُک نفتی
گوگرد
نفت به صورت خام یا فراوری نشده خیلی مفید نیست و به صورتی که از دل زمین بیرون آمده کاربرد چندانی ندارد. با اینکه نفت شیرین (با لزجت کم و نیز با گوگرد کم) به صورت تصفیه نشده در وسایل محرکه با قوه بخار به کار برده می شد، گازها و سایر محلول های سبک تر آن معمولاً داخل مخزن سوخت جمع شده و باعث بروز انفجار می گردید. غیر از مورد گفته شده برای استفاده از نفت، برای تولید محصولات دیگر مانند پلاستیک، فوم ها و ... نفت خام به طور حتم باید پالایش گردد. فراورده های سوختی نفتی در گستره وسیعی از کاربردها، سوخت کشتی، سوخت جت، بنزین و بسیاری دیگر موارد استفاده می شود. هر کدام از مواد یادشده دارای نقطه جوشی متفاوت می باشند از این رو می توان آن ها را توسط فرایند تقطیر از همدیگر جدا نمود. از آنجائیکه تقاضای زیادی برای اجزای مایع سبک تر وجود دارد از این رو در یک پالایشگاه مدرن نفتی هیدروکربن های سنگین و اجزای گازی سبک در طی فرایندهای پیچیده و انرژی بری به مواد با ارزش تری تبدیل می شوند.
نفت به خاطر دارا بودن هیدروکربن هایی با وزن و طول های مختلف مانند پارافین، آروماتیک ها، نفتا، آلکن ها، دین ها و آلکالین ها می تواند در موارد متعددی مفید واقع گردد. هیدروکربن ها مولکول هایی با طول های متفاوت هستند که تنها از هیدروژن و کربن تشکیل شده اند، ساختارهای مختلف به آن ها خواص متفاوتی می دهد. فن پالایش نفت در واقع عبارت است از جداکردن و بالابردن درجه خلوص اجزا تشکیل دهنده نفت از هم.
همینکه اجزا از هم جدا گردیده و خالص شدن ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پالایشگاه نفت در دانشنامه آزاد پارسی

پالایشگاه نفت (oil refinery)
مجتمعی صنعتی برای فرآوری نفت خام یا تجزیه آن به فرآورده های گوناگون نفتی. بخش های سبک و فرار نفت خام عبارت اند از بنزین و نفت. از بخش های سنگین تر آن قیر و مواد پتروشیمیایی به دست می آید. غالباً پالایشگاه های نفت را در کنار بندرهایی با آب عمیق یا در نزدیکی بازار مصرف می سازند. برای احداث پالایشگاه به زمین هموار و آب کافی برای خنک کردن تجهیزات نیاز است. نخستین پالایشگاه نفت در امریکا در ۱۸۸۶ ساخته شد.

پالایشگاه نفت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پالایشگاه نفت   • مفهوم پالایشگاه نفت   • تعریف پالایشگاه نفت   • معرفی پالایشگاه نفت   • پالایشگاه نفت چیست   • پالایشگاه نفت یعنی چی   • پالایشگاه نفت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پالایشگاه نفت

کلمه : پالایشگاه نفت
اشتباه تایپی : ~hghda'hi ktj
عکس پالایشگاه نفت : در گوگل

آیا معنی پالایشگاه نفت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )