برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1418 100 1

پارادوکس

/pArAdoks/

برابر پارسی: ناسازواری، ناسازه، ناسازنما

معنی پارادوکس در فرهنگ معین

پارادوکس
(دُ) [ فر. ] ( اِ.) قضیه ای که به ظاهر تناقض داشته باشد، باطل نما.

پارادوکس در دانشنامه اسلامی

پارادوکس
پارادوکس، در محاورات روزمره معمولاً مترادف امر «عجیب» یا «غیرمنتظره» به کار می رود، اما کاربرد فلسفی آن، معنای خاص تری دارد. پارادوکس به معنای «مخالف عقیده موجود» است و دلالت بر امری می کند که به نظر می آید برخلاف پندار همگانی یا متناقض است.
واژه (Paradox) مرکب از دو واژه یونانی (Para) به معنای «تناقض با» و (Doxa) به معنای عقیده و رای است. پس پارادوکس به معنای «مخالف عقیده موجود» است و دلالت بر امری می کند که به نظر می آید برخلاف پندار همگانی یا متناقض است.
W. L. Reese، Dictionary of Philosophy and Religion (Eastern and Western Thought)، New jersey، Humanities Press، ۱۹۸۰، p. ۴۱۱.
برخی دیگر معتقدند، پارادوکس کاربردهای متعددی دارد، از جمله:۱) پارادوکس منطقی یا پارادوکس نظریه مجموعه ها که ناظر به مفاهیم منطقی یا ریاضی محض هستند، مانند پارادوکس برتراند راسل.۲) پارادوکس زبان شناختی که ناظر به مفاهیمی چون معنا و اشاره (designation) هستند، مانند پارادوکس دروغگو.۳) پارادوکس عملی که در آن تناقضی در خود گفتار وجود ندارد، بلکه تناقض در عمل گفته شده وجود دارد، مثل این که شخصی بگوید: «دارد باران می بارد، اما من آن را باور نمی کنم.» قسمت اول و دوم این بیان، متناقض نیستند، زیرا ممکن است هر دو بخش صادق باشند، اما گوینده با بیان بخش دوم، مقصود متعارف از بیان بخش اول را خنثی می کند.
A. R. Lacey، A Dictionary of Philosophy، ۳nd edition، London، Routledge، ۱۹۹۶، p. ۲۴۴.
 ۱. ↑ W. L. Reese، Dictionary of Philosophy and Religion (Eastern and Western Thought)، New jersey، Humanities Press، ۱۹۸۰، p. ۴۱۱.۲. ↑ Nigel Warburton، Thinking from A to Z، ۳nd edition، London، Routledge، ۲۰۰۷، p. ۱۰۹.۳. ↑ A. R. Lacey، A Dictionary of Philosophy، ۳nd edition، London، Routledge، ۱۹۹۶، p. ۲۴۴.۴. ↑ W. V. Quine، Theories and Things، The Belknap Press of Harvard University، ۱۹۸۱، p. ۱۷۸.۵. ↑ لاریجانی، محمدجواد، دو رساله سقراط حکیم و اندیشه انسان، آشنایی اجمالی با منطق ریاضی، تهران، مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات، چاپ اول، ۱۳۷۴ش، ص۳۴-۳۵.
منبع
...
...

پارادوکس در دانشنامه ویکی پدیا

پارادوکس
پارادخش یا ناسازنما، پارادوکس یا متناقض نما به هر گزاره یا نتیجه ای گفته می شود که با گزاره هایِ قبلیِ گفته شده در همان نظریه یا دستگاهِ نظری، یا با یکی از باورهایِ قویِ پیش زمینه، شهودِ عقلی یا باورِ عمومی در تناقض باشد. اگر پارادوکس به معنایِ تناقض با یکی از گزاره هایِ همان نظریه ای باشد که پارادوکس در آن پدید آمده این امر یک ضعفِ جدی برایِ آن نظریه محسوب شده و آن را بی اعتبار می کند. اما پارادوکس هایِ بسیاری وجود دارند که نه با دستگاهِ نظری ای که از آن پدید آمده اند، بلکه با باورِ عمومیِ ما در تناقض اند. برایِ این قبیل «پارادوکس» ها در واقع این نامِ دقیقی نیست.
پارادوکس استلزام مادی
فهرست پارادوکس ها
پارادوکس در منطق به حکم یا احکامی ظاهراً صحیح گفته می شود که منجر به تناقض می شوند یا با شهود مطابقت نمی یابند. در عین حال به جملات متناقض و حتی مخالف که یک حقیقت واحد را بیان می کنند نیز پارادوکس می گویند.
با دقت در پارادوکس ها معمولاً مشخص می شود که یا از ابتدا تناقضی در مسئله وجود نداشته یا جوابی که در نگاه اول حیرت انگیز می نموده مشکل و تناقضی ندارد یا اینکه فرضیات استفاده شده اصولاً صحیح نبوده یا در کنار هم ناصحیح هستند.
شناخت این ابهام ها و حل کردن پارادوکس ها باعث پیشرفت های بسیاری در علوم تجربی، ریاضیات و فلسفه گشته است. هرچند که هنوز پارادوکس های بسیاری چون پارادوکس کری دارای جواب پذیرفته شده ای نیستند.
عکس پارادوکس
پارادوکس عقلی یا منطقی.
پارادوکس نرم افزار.
پارادوکس آرایهٔ ادبی.
پاراداکس پایگاه داده ای رابطه ای است که از سوی شرکت کورل معرفی شد. این سیستم در آغاز برای سیستم عامل داس تولید شده بود اما ویرایش تحت ویندوز آن توسط شرکت بورلند در سال ۱۹۹۲ نیز ارائه شد.
Paradox JDBC driver
اتحادیه بین المل ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پارادوکس در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:متناقض نما

ارتباط محتوایی با پارادوکس

پارادوکس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

اسما
پارادوکس را به باطلنما و تناقض امیز و…عنوان کرده اند. به این معنا ان چه که به نظر اول درست می اید ولی غلط است یا به نظر غلط می اید.اما درست است ولی غلط به نظر می اید.
همچنین به استدلالی پارادوکس گویند که حکمی را که قبلا درستی ان اثبات شده را نقض میکند.
در منطق کلاسیک ریاضی هم می گویند :هر گزاره یا صحیح است یا نا صحیح هر گزاره نمی تواند هم در عین حال درست باشد و هم نادرست.اگر چنین وضعی مشاهده شد باید به دنبال یافتن اشتباه در محاسبه بود.
علیرضا
دوگانگی - تناقض - مخالف با آنچه مردم فکر می کنند
الینا
ناسازنما. متناقض نما
صبا
ینی متناقض نما😐
مونا
قلب و مغزی که در یک‌ بدن است ولی تصمیماتشان مغایر هم
مجید
آنچه ک فکر میکنیم ولی حقیقت چیز دیگراست
امیرعلی
پارادوکس به این معنی که تناقض با حقایق موجود داریم،ممکن این تناقض باور قلبی و اعتقادی خودمون باشه ولی حقیقت چیز دیگه ای هست
مبین
ارامش در نا ارامی یا بودن در نیستی
نسرین
یعنی تناقص دل و عقل
سهیلا
همون اصطلاح، چشمات میبینه ولی دلت باور نمیکنه
سید علی موسوی گلیرد
پارادوکس مساوی شک و تردید گاهی درسته گاهی نادرست .
علیرضا
زدست دیده و دل هردو فریاد
هرآنچه دیده بیند دل کند یاد
بسازم خنجری نیشش ز فولاد
زنم بردیده تا دل گردد آزاد
سراب
پارادوكس بنظر من يه جور امتناع ورزيدن از حقيقت درونه كه قادر به نمايش دادنش نيستي و باعث ميشه يه جور پس زدن حقيقت باشه
فرهاد
‏پارادوڪس یعنی ...
ندارمت و گــاهی
فڪرِ از دست دادنت
دیوانه ام می‌ڪند

تینا
دقیقن مثل ممخالفت یک چیزی باچیز دیگر
نهضت
یا با بیان ساده تر: دو رویکرد یا حقیقت درست که در عین حال همدیگر را نقض کنند
میترا
ضد هم
ابراهیم
پارادوکش .تناقض تضاد دوچیزی که مثل هم باشد .مثل تاریکی ونور .هردو یکی است اما جدای از همدیگر هم م.هست .این یعنی پارادوکس .دلت می خواهد اما در عمل چیزی دیگر هستی .تناقظ
مسعود نیکجو
احساس تناقض در چیزی که میبینیم
آیدا
یعنی اداره قلب و ذهن که یکی نیست
مهدی
پارادوکس.قلب پاک ومهربان،مغزی شیطانی
علی
پر از هیچ
یعنی یک لیوان خالی پر از هیچ میباشد . یعنی هم خالیه هم پره 😊😊😊😊
Yasi
پارادوکس یعنی ..

تمام روز به دوست داشتنت مشغول باشم.
هادی
من با تحقیقی که انحام دادم به این شعر حافظ رسیدم جالبه...
در اوج تنگ دستی در عیش کوشو مستی
کین کیمایی هستی قارو کند گدارا
پارادوکس =همون کیمایی هستی...
پری
ینی
پارادوکس بودن در حین نبودن
Armita
(آوردن دو واژه یا دو معنی که با هم در تضاد هستند که با یکدیگر نسبت داده میشود)
مثل
فریاد بی صدایش را شنیدم
بیا که یاد تو آرامشی طوفانیست
.
امید وارم موفق باشید ❤🌹
دریا
پارادوکس واقعی یعنی :دلم ازت رنجیده ولی باز هم دوست دارم
arMan
پارادوکس به حالتی پست و بلند و نقض و غرض از ماست که با وجود امکانِ �بودنی� و وجود �شدنی� ما از آن غافل و مبهوتیم، پارادوکس به نقضیات باور هریک گفته میشود،،،در آنجاست که میگویند شخص فاسد ویک یا چند امکان با باور هایی متناغض را داراست، و برای همین دلی هم در فلسفه ی وجود و هم در بحث روانشناسیه بشر که تاثییر مستقیمی روی جامعه‌ و جامعه شناسی دارد تقریبا امری فراگیر در بیم بشریت میباشد،،،و حتی شخص در خیالاتش هم با همچین تصویری روبرو نشده و در قلب ذهنش ندیده و نه روبرو شده، پس به دلیل سر و کار داشتن متناغضات و که paradox یا پارادخش که این کمله‌ مانند پارگیه نور اذرخش،،،،که به معنیه شکست نور و منحی شدن یه طیف که به زاویهای خوردن یک نور که ناقص و دچار منحنی شده‌ی �نور آذرخش�‌....
تواناییه کشف و حل تمامیه پارادوکس‌ها چه دید و نگاه و عملی را میتونه به هرکسی بده؟؟؟؟بنظر من که خداست،،،،
هربنده خدا شد مثل منصور و مثل سرو،
بد بهشتش میبرند ازخانه‌ی ایران و مرو،
Mey3am
پارادوکس یعنی .صبور باش
حتی اگر هرممکنی غیر ممکن بنظر بیاد .

-─═हई╬ ᎮᎪᏒᎪᖱ�Ӿ ╬ईह═─
احمد هادلوند
کسانی که لایه غبار روی ذهنشان کشیده شده و روشنایی را نمی بینند
مثال:خورشید را تاریک میبینند
reza
نتیجه‌گیریهای غیرقابل قبولی که به دنبال استدلالی به ظاهر قابل قبول از مقدماتی به ظاهر قابل قبول حاصل شده‌اند.
ب. الف. بزرگمهر
ناهمسازی (ناهمساز)، پوچ نمایی ( پوچ نما)

نمونه: اینشتین این �ناهمسازی� (�پارادوکس�) را به شیوه‏ای‏ کاملا دیالکتیکی چاره نمود. وی این دو اصل ناهمتا (متضاد) با یکدیگر را به مانشی جداگانه با بهره گیری از منطق صوری درهم آمیخت. (در این گزاره، کاربرد واژه ی ناهمسازی از آنِ من در برابر واژه ی پارادوکس بکار برده شده در برگردان نوشته ای از م. الف. اُملیانفسکی، M.A.Omelyanosky، برگردان محمد باقری است). برگرفته از �نظریه ی نسبیت� و �تضاد دیالکتیکی� در پیوند زیر:
https://www.behzadbozorgmehr.com/2012/06/blog-post_4870.html

نمونه: چیزی بسانِ �پوچ نما�های (پارادوکس) پیچیده ی ریاضی است.

برگرفته از پی نوشتِ یادداشت �زمین که سخت شد، گاو از چشم گاو می بیند!� ب. الف. بزرگمهر چهارم بهمن ماه ۱۳۹۴
https://www.behzadbozorgmehr.com/2016/01/blog-post_84.html

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پارادوکس در ادبیات   • دزدگیر پارادوکس   • مثال پارادوکس   • انواع پارادوکس   • چند نمونه پارادوکس   • پارادوکس ریاضی   • پارادوکس در شعر   • کلمات پارادوکس   • معنی پارادوکس   • مفهوم پارادوکس   • تعریف پارادوکس   • معرفی پارادوکس   • پارادوکس چیست   • پارادوکس یعنی چی   • پارادوکس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پارادوکس
کلمه : پارادوکس
اشتباه تایپی : ~hvhn,;s
آوا : pArAdoks
نقش : اسم
عکس پارادوکس : در گوگل

آیا معنی پارادوکس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )