برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1579 100 1
شبکه مترجمین ایران

پارادوکس استلزام مادی

پارادوکس استلزام مادی در دانشنامه ویکی پدیا

پارادوکس استلزام مادی
پارادوکسِ استلزامِ مادی در منطق قضیه ای است که موجباتِ بحث هایِ فراوان و پیدایشِ منطق هایِ جدید را فراهم آورده است.
هاک سوزان، فلسفهٔ منطق، ترجمهٔ محمد علی حجتی، کتابِ طه، ۱۳۸۲
http://www.earlham.edu/
peters/courses/log/mat-imp.htm
علامتِ مشهور به «اگر ... آنگاه ...» در منطقِ صوریِ مرتبهٔ اول که آن را با یک شکلِ نعل مانند یا با فلش (P → Q) نمایش می دهند «استلزامِ مادی» نام دارد. در منطق هایِ دیگر انواعِ دیگری از استلزام وجود دارد.
پارادکس به هر گزاره یا نتیجه ای گفته می شود که با گزاره هایِ قبلیِ گفته شده در همان نظریه یا دستگاهِ نظری، یا با یکی از باورهایِ قویِ پیش زمینه، شهودِ عقلی یا باورِ عمومی در تناقض باشد. اگر پارادکس به معنایِ تناقض با یکی از گزاره هایِ همان نظریه ای باشد که پارادکس در آن پدید آمده این امر یک ضعفِ جدی برایِ آن نظریه محسوب شده و آن را بی اعتبار می کند. اما پارادکس هایِ بسیاری وجود دارند که نه با دستگاهِ نظری ای که از آن پدید آمده اند، بلکه با باورِ عمومیِ ما در تناقض اند. برایِ این قبیل «پارادکس»ها در واقع این نامِ دقیقی نیست.
در منطقِ کلاسیکِ فرگه و راسل تعریف و قواعدِ حاکم بر علامتِ فلش در P → Q بگونه ای است که می توان قضایایِ زیر را اثبات نمود:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پارادوکس استلزام مادی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پارادوکس استلزام مادی   • مفهوم پارادوکس استلزام مادی   • تعریف پارادوکس استلزام مادی   • معرفی پارادوکس استلزام مادی   • پارادوکس استلزام مادی چیست   • پارادوکس استلزام مادی یعنی چی   • پارادوکس استلزام مادی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پارادوکس استلزام مادی

کلمه : پارادوکس استلزام مادی
اشتباه تایپی : ~hvhn,;s hsjgchl lhnd
عکس پارادوکس استلزام مادی : در گوگل

آیا معنی پارادوکس استلزام مادی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )