برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1556 100 1
شبکه مترجمین ایران

پادوسبانیان

پادوسبانیان در دانشنامه ویکی پدیا

پادوسبانیان
پادوسپانیان که آل پادوسبان نیز نامیده شده است، سلسله ای ساسانی تبار بودند که نسب ایشان به جاماسب ساسانی بیست و یکمین پادشاه دودمان ساسانی می رسیده است. این دودمان که پادوسبان پسر گاوباره آن را تأسیس کرد و پادشاهی منطقه بر خاندانش موروثی شد. این سلسله پس از دودمان یاماتو در ژاپن طولانی ترین سلسله جهان است که از ۲۲ تا ۱۰۰۶ هجری قمری (در حدود هزار سال) در رویان و اطراف آن حکومت کردند.
مسمغان ولاش «در مرکز طبرستان»
ونداد هرمز سوخرائی (پدر مازیار) «شاه سلسله آل قارن وند، در ساری»
اسپهبدشروین باوندی «شاه سلسله باوندیان، در شهریارکوه»
شهریار یکم پادوسبانی «شاه سلسله پادوسبانیان، در رویان (نور)»
رستمدار
ابن اسفندیار در مورد حکومت پادوسبان یکم می گوید: «پادوسبان بر خلاف برادرش دابویه، تند و عصبی نبود. وی در سال ۴۰هجری (یعنی ۲۲ سال پیش از مرگ گاوباره) به خلافت رویان رسید و پس از مرگ پدر در همان جا به حکومتش ادامه داد.» ابن اسفندیار همچنین دربارهٔ اخلاق و رفتار پادوسبان پسر گاوباره می گوید: «گویند، پادوسبان روزی ششصد نفر را طعام می داده. وی همچنین به پناهندگانی که از عباسیان گریخته اند بخشایش بسیار می کرد، مثلاً به عبدالله فضلویه ثروت و املاکی اعطا کرد و همچنین به فرزندان او از لحاظ مالی کمک می نمود.» سرانجام پادوسبان در۷۵ هجری و هم زمان با سی و پنجمین سال حکومتش، وفات کرد و حکومتش به دست خورزاد افتاد.
۷۰سال پس از مرگ پادوسبان یکی از نوادگانش به نام شهریار یکم در حالی که پدرش زنده بود، فرمانروایی اش را آغاز کرد. مهم ترین اتفاق در زمان وی این بود که تمام پادشاهان مازندران با درخواست مردمان به ستوه درآمده مازندران باهم متحد شدند. شاهان وقت طبرستان چنین بودند:
عکس پادوسبانیان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پادوسبانیان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
پادوسپانیان که آل پادوسبان نیز نامیده شده‌است، سلسله‌ای ساسانی‌تبار بودند که نسب ایشان به جاماسب ساسانی بیست و یکمین پادشاه دودمان ساسانی می‌رسیده‌است.این دودمان که پادوسبان پسر گاوباره آن را تأسیس کرد و پادشاهی منطقه بر خاندانش موروثی شد. این سلسله پس از دودمان یاماتو در ژاپن طولانی‌ترین سلسله جهان است که از ۲۲ تا ۱۰۰۶ هجری قمری (در حدود هزار سال) در رویان و اطراف آن حکومت کردند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پادوسبانیان   • مفهوم پادوسبانیان   • تعریف پادوسبانیان   • معرفی پادوسبانیان   • پادوسبانیان چیست   • پادوسبانیان یعنی چی   • پادوسبانیان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پادوسبانیان

کلمه : پادوسبانیان
اشتباه تایپی : ~hn,sfhkdhk
عکس پادوسبانیان : در گوگل

آیا معنی پادوسبانیان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )