برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1339 100 1

پادشاهی رومانی

پادشاهی رومانی در دانشنامه ویکی پدیا

پادشاهی رومانی
پادشاهی رومانی (به رومانیایی:Regatul României) پادشاهی مشروطه ای بود که میان ۱۳ مارس ۱۸۸۱ تا ۳۰ دسامبر ۱۹۴۷ میلادی با ۳ قانون اساسی (۱۸۶۶،۱۹۲۳ و ۱۹۳۸) در اروپای شرقی وجود داشت. پادشاهی رومانی با سلطنت کارول اول آغاز شد؛ کسی که، استقلال رومانی را در جنگ آزادی بخش رومانی کسب کرد. این پادشاهی با کناره گیری میخاییل اول در ۳۰ دسامبر ۱۹۴۷ میلادی از میان رفت. پس از سقوط این حکومت، دولت دست نشانده شوروی قدرت را در رومانی بدست گرفت.
جنگ یکپارچگی رومانی
از ۱۸۵۹ تا ۱۸۷۷ میلادی، رومانی از اتحاد با دول مولدووا و والاچیا بیرون آمد و تبدیل به حکومتی مستقل تحت فرمانروایی خاندان هوهن زولرن شد. طی سال های ۱۹۱۸-۱۹۲۰ در پایان جنگ جهانی اول، سرزمین های ترانسیلوانی، مولداوی شرقی (بیسارابیا) و بوکوفینای شمالی در خاک پادشاهی رومانی ادغام شدند که منجر به تشکیل رومانی بزرگ شد. در ۱۹۴۰، بیسارابیا، بوکوفینای شمالی، ترانسیلوانیای شمالی و دوبرویا جنوبی به طور رسمی به قلمرو شوروی، مجارستان و بلغارستان ملحق شدند. البته ترانسیلوانیا شمالی با پایان جنگ جهانی دوم، به رومانی بازگردانده شد. در ۱۹۴۷ میلادی، آخرین شاه رومانی مجبور به استعفاء گردید و جمهوری کمونیستی به رهبری حزب کمونیست رومانی جانشین نظام پادشاهی گشت.
آخرین شاه رومانی ، روز ۵ دسامبر ۲۰۱۷ در سن ۹۶ سالگی درگذشت.
با توجه به آمار ۱۹۳۰ رومانی، این کشور دارای ۱۸٬۰۵۷٬۰۲۸ نفر جمعیت بود. ۷۱٫۹% از این جمعیت را رومانیایی ها و ۲۸٫۱% را اقوام دیگر تشکیل می دادند:
عکس پادشاهی رومانی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پادشاهی رومانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پادشاهی رومانی   • مفهوم پادشاهی رومانی   • تعریف پادشاهی رومانی   • معرفی پادشاهی رومانی   • پادشاهی رومانی چیست   • پادشاهی رومانی یعنی چی   • پادشاهی رومانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پادشاهی رومانی
کلمه : پادشاهی رومانی
اشتباه تایپی : ~hnahid v,lhkd
عکس پادشاهی رومانی : در گوگل

آیا معنی پادشاهی رومانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )