برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1604 100 1
شبکه مترجمین ایران

يوشع بن نون

يوشع بن نون در دانشنامه اسلامی

حضرت یوشع بن نون از پیامبران بنی اسرائیل و جانشین حضرت موسی علیه السلام و از فرزندان افرائیم بن یوسف بود.
احتمالاً متولد شده در جوشن مصر - سرزمین کنعان (اسرائیل فعلی) - جلجال - شکیم.
حدوداً بین سالهای 1490 تا سال 1380 قبل از میلاد عیسی مسیح علیه السلام.
یوشع فرزند نون، نون از افرایم، افرایم فرزند یوسف، یوسف فرزند یعقوب، یعقوب فرزند اسحاق، اسحاق فرزند ابراهیم، ابراهیم فرزند تارح، تارح فرزند ناحور، ناحور از نسل سام، سام فرزند نوح، نوح از نسل خنوخ، خنوخ از نسل انوش، انوش فرزند شیث و شیث فرزند آدم و آدم توسط دستهای خدای زنده و بزرگ خلق شد.
پس از موسی علیه السلام مدت سی سال زنده بود، کار بنی اسرائیل را سامان بخشید و به پیشوایی او بنی اسرائیل به جنگ عمالقه رفتند و شهر اریحا و سرزمین فلسطین را فتح کردند. بنا به کتاب مقدس وی از پیامبران بنی اسرائیل و جانشین موسی بود. عبور بنی اسرائیل از رود اردن تحت فرماندهی وی انجام گردید.
صحیفه یوشع نیز منسوب به اوست. او از نسل افرایم فرزند یوسف بود و جزء ۱۲ نفری بود که موسی برای بازرسی سرزمین موعود فرستاد و پس از بازگشت به همراه کالیب تنها کسانی در میان بنی اسرائیل بودند که آماده جنگ برای فتح سرزمین موعود بودند ولی چون قوم از جنگ برای خدا ترسیدند و از دستور خدا سرباز زدند و قصد سنگسار آنها و موسی را کردند خدا آنها را چهل سال در صحرا سرگردان کرد.
و پس از آن از میان ۶۰۰ هزار مرد بالای بیست سال بنی اسرائیل، کالیب و یوشع، تنها کسانی بودند که به کنعان وارد شدند. مشابه همین داستان بدون ذکر نام یوشع و با اشاره به دو نفری که قوم خود را به جنگ دعوت می کردند عیناً در قرآن (کتاب دینی مسلمانان) نیز آمده است. البته به عقیده مسلمانان، طبق حدیثی از «محمد بن عبدالله» هم ضمن یادآوری این مطلب، از جمعیت ۶۰۰ هزار نفری بنی اسرائیل و نام یوشع بن نون و کالب بن یافنا به عنوان تنها دو نفری که غیر از موسی و هارون دعوت خدا را پذیرفته اند ، سخن رفته است.
در قرآن از جوانی که در زمان ملاقات با خضر علیه السلام">خضر همراه موسی بوده است یاد شده است که به عقیده بسیاری از مفسرین اسلام او یوشع بن نون بوده است. همچنین در برخی احادیث نام دیگر یوشع بن نون، ذوالکفل گفته شده است که دو بار در ...

يوشع بن نون در دانشنامه ویکی پدیا


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

يوشع بن نون در دانشنامه آزاد پارسی

یوشَعِ بْن نون
(یا: یشوع) یکی از دوازده سالاری بود که از طرف حضرت موسی (ع) برای تجسس به فلسطین فرستاده شد. او نقیب و مصاحب حضرت موسی (ع) و مشوق و پیشوای بنی اسرائیل در فتح فلسطین بود و در سورۀ کهف از او به فتی (جوانمرد، مرد جوان) یاد شده است.

يوشع بن نون را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی يوشع بن نون   • مفهوم يوشع بن نون   • تعریف يوشع بن نون   • معرفی يوشع بن نون   • يوشع بن نون چیست   • يوشع بن نون یعنی چی   • يوشع بن نون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی يوشع بن نون

کلمه : يوشع بن نون
اشتباه تایپی : ي,au fk k,k
عکس يوشع بن نون : در گوگل

آیا معنی يوشع بن نون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )