برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1538 100 1
شبکه مترجمین ایران

ویگن

معنی اسم ویگن

اسم: ویگن
نوع: پسرانه
ریشه اسم: ارمنی
معنی: بیژن

ویگن در دانشنامه ویکی پدیا

ویگن
دردریان، کارو. برادرم ویگن. مرجان. شابک ۹۶۴-۷۵۶۳-۱۳-۲.
ویگن دِردِریان (به ارمنی: Վիգէն Տէրտէրեան) با نام هنری «ویگن» (زادهٔ ۲ آذر ۱۳۰۸ – درگذشتهٔ ۴ آبان ۱۳۸۲) خوانندهٔ موسیقی سبک های جاز و پاپ ایرانی">پاپ و هنرپیشهٔ فیلم در سال های ۱۳۵۱–۱۳۳۴ خورشیدی، از ایرانیان ارمنی تبار بود.
او یکی از نخستین خواننده های ایران بود که با گیتار در صحنه ظاهر شد و ایرانیان او را به عنوان «سلطان جاز» می شناختند او هنرمندی بود که از همان ابتدا با سبکی نو وارد دنیای موسیقی پاپ شد و همین امر رفته رفته بر معروفیتش افزود. ویگن علاوه بر موسیقی در زمینهٔ سینما نیز فعالیت داشت و در سال های دهه های سی و چهل خورشیدی در چند فیلم سینمایی نقش آفرید.
بخش نخست فعالیت خوانندگی وی در «عصر طلایی موسیقی پاپ ایرانی» یعنی از اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی تا زمان انقلاب ۱۳۵۷ (۱۹۷۹ میلادی) بود که وی مجبور به ترک ایران شد و بخش دوم آن از نیز زمان مهاجرتش به ایالات متحده آمریکا آغاز گشت که تا زمان درگذشتش در سال ۱۳۸۲ ادامه یافت.
عکس ویگن
ویگن (به ارمنی: Վիգեն) نام کوچک مردانه رایج در میان ارمنیان می باشد و ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
ویگن بابیکیان
ویگن چالدرانیان
ویگن دردریان با نام هنری ویگن
ویگن داوودی
ویگن زینعلی
ویگن کاراپتیان
ویگن بابیکیان (انگلیسی: Viken L. Babikian) پزشک ارمنی تبار اهل ایالات متحده آمریکا و استاد رشته عصب شناسی در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون است. بابیکیان دانشکده پزشکی دانشگاه آمریکایی بیروت سپس وی ...
فهرست دانشمندان و فیلسوفان ارمنی
فهرست ارمنی های ایالات متحده آمریکا
در سال ۱۹۸۶ به دپارتمان عصب شناسی دانشگاه نورت وسترن محلق شد.
دکتر بابیکیان مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه آمریکایی بیروت و دکتری پزشکی را از دانشکده پزشکی دانشگاه نورت وسترن دریافت نموده است. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ویگن در دانشنامه آزاد پارسی

ویگِن (همدان 1308ـ امریکا 1382ش)
(نام اصلی: ویگن دردریان (کشیشیان)) خوانندة ایرانی موسیقی پاپ. در خانواده ای از ارامنة مهاجر به دنیا آمد. در نوجوانی با عضویت در دسته کُر کلیسا، دریافت که صدایش برای خوانندگی مناسب است و برای رشد امکانات آن به خودآموزی و تمرین مداوم پرداخت. در 1328 با اجرای ترانۀ مهتاب، و در 1334 با شرکت در فیلم چهارراه حوادث (به کارگردانی ساموئل خاچیکیان) به شهرت رسید. در 1335 به واسطة دو روزنامه نگار، حسین وحیدی و سیامک پورزند، به رادیو تهران راه پیدا کرد و در کمتر از دو سال، محبوب ترین خوانندة موسیقی جوانان شد و لقب «سلطان جاز ایران» را گرفت. صدای گرم و قوی، صمیمیت در بیان احساس، مردم داری، داشتن سابقه ورزشی و چهره و اندام متناسب و قابلیت اجرای ترانه های متنوع از فرهنگ های گوناگون (از محلی خراسانی تا شانسون های فرانسوی) موجب محبوبیت او شد. موقعیت ویگن تا حدود بیست سال ثابت ماند و پس از آن همچون نمادی از سال های خوش گذشته و پیوند بین ایرانیان ارمنی و ایرانیان غیرارمنی، شد. در فیلم های گوناگونی بازی کرد. از معدود خوانندگانی بود که هم در موسیقی روز (پاپ) و هم در موسیقی های «رسمی» و سنگین مثل برنامة گل ها، آواز می خواند. بعد از مهاجرت به امریکا در 1355، به سبب محرومیت از همکاری با آهنگ سازان و ترانه سرایان برجسته، کیفیت آثار او نیز با سال های 1335ـ1350 قابل مقایسه نبود؛ اگرچه، کیفیت صدای او حفظ شده بود. از ویگن حدود 600 ترانه ضبط شده باقی مانده است؛ از آن جمله است: مهتاب، رقیب، بهار من کجایی، دل دیوانه که مشخصات سازندگان آن ها دقیق ثبت نشده است.
78010200

ویگن را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آراد
فرشته ی خدا
علی باقری
ویگن یک اسم ارمنی است و برابر است با نام ایرانی بهرام . دکتر کزازی در ذیل واژه ی بهرام می نویسد : ((در باورشناسی ایرانی ، " بهرام " نماد دلیری و جنگاوری است و همتای " مارس " در اسطوره های رومی و " آرِس " ، در اسطوره های یونانی . بهرام ، مانند مارس در زبان های اروپایی ، نام مرّیخ نیز هست . ریخت باستانی بهرام ، در نام این بغ در زبان ارمنی ، پایدار مانده است ؛ بهرام را ، در این زبان ، وهگن vahagan می گویند . ریختی نوتر از آن " وِیْگِن " است که نامی است روا و رایج ، مردان ار منی را .))
(نامه ی باستان ، جلد اول ، میر جلال الدین کزازی ، 1385، ص 344.)

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ویگن   • مفهوم ویگن   • تعریف ویگن   • معرفی ویگن   • ویگن چیست   • ویگن یعنی چی   • ویگن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ویگن

کلمه : ویگن
اشتباه تایپی : ,d'k
عکس ویگن : در گوگل

آیا معنی ویگن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )