برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1614 100 1
شبکه مترجمین ایران

وکالت مالکان شخصی مشاع

وکالت مالکان شخصی مشاع در دانشنامه ویکی پدیا

وکالت مالکان شخصی مشاع
وکالت شخصی مالکان مشاع نظریه ای در فقه سیاسی شیعه در مورد نظام سیاسی مشروع در دوران غیبت امام معصوم است که توسط مهدی حائری یزدی بیان شده است. در این نظریه با واگذاری کامل حق حاکمیت به مردم، حکومت انتخابی با توجه به مالکیت و حاکمیت طبیعی انسان های هر جامعه بر اموال شخصی خود توجیه می شود.
ولایت فقیه
قرارداد اجتماعی
در این نظریه وزن نظری خاصی به شهر و سرزمین و به طور کلی مکان و جغرافیا در اندیشه سیاسی داده شده است و مبنای استدلال از مکان و محیط جغرافیائی آغاز می شود. از نظر حائری «تعلق و وابستگی افراد انسان ها به سرزمینی که برای زیست طبیعی خود برگزیده اند، یک تعلق مالکانه طبیعی است و غیرقابل وضع و رفع قانونی است. … و هر انسانی تنها به خاطر اعمال حق مالکیت و حاکمیت بر اموال شخصی مشاع خود و حفظ سرزمین زیست طبیعی با رهنمود عقل عملی به گزینش و استخدام یک نماینده با یک هیئت نمایندگی می اندیشد».
از مهمترین نتایج این نوع از حکومت برابری سیاسی و حقوقی همه افراد جامعه، نفی هر گونه حق ویژه برای مردان، شیعیان، مسلمانان و فقها در حوزه عمومی، اصل پاسخ گویی دولت مندان و قانون گرایی است.
این نظریه عزل حاکمان از سوی مردم را نیز می پذیرد، چرا که وکالت عقدی جایز است و موکل در هر زمان می تواند وکیل خود را عزل کند (مگر آن که عدم عزل او را شرط کرده باشد). همچنین وکالت به طور کلی در جمیع عقود ممکن است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

وکالت مالکان شخصی مشاع را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی وکالت مالکان شخصی مشاع   • مفهوم وکالت مالکان شخصی مشاع   • تعریف وکالت مالکان شخصی مشاع   • معرفی وکالت مالکان شخصی مشاع   • وکالت مالکان شخصی مشاع چیست   • وکالت مالکان شخصی مشاع یعنی چی   • وکالت مالکان شخصی مشاع یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی وکالت مالکان شخصی مشاع

کلمه : وکالت مالکان شخصی مشاع
اشتباه تایپی : ,;hgj lhg;hk aowd lahu
عکس وکالت مالکان شخصی مشاع : در گوگل

آیا معنی وکالت مالکان شخصی مشاع مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )