برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1400 100 1

ونوس

/venus/

برابر پارسی: ناهید

معنی اسم ونوس

اسم: ونوس
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فرانسه
معنی: الهه زیبایی یونان، ستاره زهره

معنی ونوس در لغت نامه دهخدا

ونوس. [ وِ ] (اِخ ) خدایی از خدایان یونان که الهه ٔ جمال و زیبایی بود. ربةالنوع زیبایی یونان قدیم و دختر ژوپیتر. خدای خدایان او را به وولکانوس داد. ونوس را در سراسر یونان و روم ستایش میکردند و از او مجسمه های زیبای فراوان به دست آمده است. (ترجمه ٔ تمدن قدیم فوستل دُ کولانژ).

معنی ونوس به فارسی

ونوس
ربه النوع زیبائی و عشق و شادی و اصالت در نزد رومیهای غربی قدیم ( لاتینی های باستان ) که همردیف آفرودیت ( الهه زیبائی و عشق در یونان باستان ) میباشد. نقاشان و مجسمه سازان از زمان باستان تا کنون مجسمه ها و تابلوهای زیادی از ونوس ساخته اند . مشهورترین مجسمه های ونوس عبارتند از : ۱ - ونوس مدیسی مجسمه ای است از زمان باستان که در موزه افیس شهر فلورانس موجود است . ۲ - ونوس کالی پیژ - که آنهم مجسمه ای است قدیمی و در موزه شهر ناپل قرار دارد . ۳ - ونوس میلو - که آن نیز مجسمه ای است از عهد باستان و در موزه لوور قرار دارد. تابلوهای مشهوری که از ونوس تهیه شده عبارتند از : ۱ - تولد ونوس- که بوسیله کابانل نقاش مشهور فرانسوی در قرن نوزدهم تهیه شده است . ۲ - آرایش ونوس - که بوسیله پل بودری نقاش دیگر فرانسوی در قرن نوزدهم تهیه شده است .
زهره، ناهید، عشق وجمال درنزدرومی هاویونانی های قدیم
گیاهی است از تیره ثعلبها که در حدود ۲٠ گونه از آن شناخته شده و در نواحی گرم و معتدل نیمکره شمالی می روید گلهایش نسبه بزرگ و زیبا هستند و از این جهت جزو گیاهان زینتی بشمار می آیند. وجه تسمیه این گیاه بمناسبت شباهت شکل گلهای آن است به نعلین

معنی ونوس در فرهنگ معین

ونوس
(وِ) [ فر. ] (اِ.) ۱ - زهره ، ناهید. ۲ - رب النوع عشق در نزد یونانی ها.

معنی ونوس در فرهنگ فارسی عمید

ونوس
= زُهره

ونوس در دانشنامه ویکی پدیا

ونوس
ونوس، یا نئوس در اسطوره های رومی، ایزدبانوی عشق و زیبایی و بارآوری است.
ویکی پدیای انگلیسی
برابر آن در اسطوره های یونان آفرودیت است.
او همسر ولکان بود و از طریق پسر اسطوره ایش، آینیاس نیای مردم روم شمارده می شد و نقش کلیدی را در جشن های مذهبی رومیان و افسانه هاشان بازی می کرده است.
مانند بیشتر ایزدان و ایزدبانوها در اسطوره های رومی، ونوس نیز کاملاً مشخصاتی با برابر خود در اسطوره های یونان، یعنی افرودیت، وام گرفته است.
عکس ونوس
ونوس این آلبوم در سال ۲۰۰۸ توسط خواننده ای فرانسوی-الجزائری به نام شریفا لونا منتشر شد.
ونوس در اسطوره های رومی، ایزدبانوی عشق و زیبایی و بارآوری ست، اما در معانی زیر نیز کاربرد دارد:
ناهید (سیاره) در زبان انگلیسی
نماد ونوس(♀)
ونوس ویلیامز تنیس باز آمریکایی
وینس، تگزاس شهری در ایالت تگزاس از ایالات جنوبی ایالات متحده آمریکا
ونوس مگس خوار، نام گیاهی حشره خوار
ونوس میلو تندیسی از آفرودیته (در روم: ونوس) در دورهٔ یونان باستان
ونوس ویلندورف مجسمه ای کوچک مربوط به حدود بیست تا سی هزار سال قبل از میلاد
تندیس های ونوس اشاره به بسیاری از تندیسهای کشف شده مربوط به دوران ماقبل تاریخ
ونوس زیبا سرین، تندیس مرمرین ونوس
ونوس (ترانه) ترانه ای از گروه شاکینگ بلو
ونوس (فیلم)
ال جی ونوس ۸۸۰۰
«ونوس» (به انگلیسی: Venus) ترانه ای از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا لیدی گاگا است که در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۳ (۲۰۱۳-10-۲۷) منتشر شد. این ترانه در آلبوم آرت پاپ قرار داشت.
این ترانه در چارت های، اسپانیا در رتبه اول و در چارت های ایتالیا، فرانسه جزو ده ترانه اول قرار گرفت.منظور از و ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ونوس در دانشنامه آزاد پارسی

وِنوس (Venus)
وِنوس
در اساطیر روم، الهۀ عشق و زیبایی، همتای آفرودیت در یونان. پاتریسینها (اشراف زاده های) روم ادعا می کردند که نسبشان به پسر او، آینئاس شاهزادۀ تروایی، می رسد و در نتیجه او را در مقام حامی مردم روم مقدس می شمردند. ونوس را در مقام الهۀ پیروزی نظامی و حامی بهار نیز می پرستیدند. چندین معبد بزرگ در رُم، به ویژه معابد باشکوهی که دو امپراتور روم، سِزار در ۴۶پ م و هادریانوس در ۱۳۵م، بنا کرده بودند، وقف ونوس بود. ونوس از قدیمی ترین خدایان و احتمالاً الهۀ باغ ها بوده است. مراسم ونوس اروکینا، که در آغاز دومین جنگ پونی در ۲۱۸پ م از سیسیل به روم راه یافت، حاکی از آن بود که او را با آفرودیت همانند می دانستند. در روم، او را با عناوینی نظیر اوبسکوئنس، پوست وُرتا، گِنِتریکس و ویکتریکس می پرستیدند.

ارتباط محتوایی با ونوس

ونوس در جدول کلمات

ونوس
زهره, ناهید, رب النوع عشق در نزد یونانی ها

معنی ونوس به انگلیسی

hesperus (اسم)
زهره ، ستاره شام ، ونوس ، ناهید

ونوس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

نگار
الهه عشق دریونان باستان
رضا سروری
واژه ی نام" ونوس" از دو جزء "و"، و "نوس" تشکیل شده است. "و" در جزء اول به معنای "به" و "نیک یا نیکو" و " زیبا" و "عروس" است و "نوس" در جزء دوم به معنای "خرد و عقل"، " منش" ، " سرشت"، و "نهاد" و " "روان" و " نفس" است. جالب اینکه واژه ی نفس عربی ریشه ی آن یونانی و همان "نوس" است که معرب یا عربی شده ی آن نفس می باشد. خود واژگان عروس(اروس = زن زیبا و جوان) و صوفی(سوفی = عارف) هم در اصل یونانی می باشند و وارد زبان عربی شده و معرب(عربی) شده اند. سرانجام اینکه نام ونوس به معنای نیکمنش و نیک سرشت و نیک نهاد و زیبامنش و زیباسرشت و زیبا نهاد، ... می باشد. در زبان اوستایی نیز نیکمنش یا منش منک یا بهمن بر الهه ی نیکی (پاکی و راستی و خوبی و زیبایی ) است.(رجوع شود به فرهنگ اساطیر یونان و روم و فرهنگ اساطیری ایرانی).
رضا سروری
واژه ونوس ریشه در فرهنگ و اساطیر یونان دارد، و برخلاف ادعا و تصور رایج، نه رومی است و نه فرانسوی و انگلیسی. البته رومیان در عصر باستان روزگاری جزء قلمرو یونانیان و بویژه سلسله سلوکیان بوده اند و از فرهنگ یونان متاثر گشته اند، و روزگاری قاره ی اروپا در قلمرو روم بوده است و به این خاطر این نام در اروپا و به ویژه فرانسه و انگلیس رواج یافته است. و اکنون این نام مانند جشن نوروز ما که ریشه ایرانی دارد و جهانی شده است، این نام نیز جهانی شده است
ونوس
الهه ي زيبايي
ونوس
ونوس به معنای زیبایی فراوان است
مریم
الهه زیبایی
ونوس
الهه زیبائی و عشق
ونوس
ونوس به معنی؛ الهه عشق زیبایی، بهشت زیبا،ستاره زهره ،

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قیمت دی وی دی های ونوس   • دی وی دی ونوس   • سیاره ونوس   • اسامی مشاوران موسسه ونوس   • قیمت محصولات ونوس   • معنی ونوس   • مشاوران ونوس   • موسسه ونوس آسان بیاموزیم   • مفهوم ونوس   • تعریف ونوس   • معرفی ونوس   • ونوس چیست   • ونوس یعنی چی   • ونوس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ونوس
کلمه : ونوس
اشتباه تایپی : ,k,s
آوا : venus
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس ونوس : در گوگل

آیا معنی ونوس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )