برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1462 100 1

ولگا

/volgA/

معنی اسم ولگا

اسم: ولگا
نوع: دخترانه
ریشه اسم: روسی
معنی: بلندترین رود اروپا

معنی ولگا در لغت نامه دهخدا

ولگا. [ وُ ] (اِخ ) درازترین رود اروپا (3694 کیلومتر) که در روسیه جاری است و به دریای خزر ریزد.

معنی ولگا به فارسی

ولگا
درازترین رود اروپا که در خاک روسیه جریان دارد ولگا میباشد. از فلات والدائی سرچشمه گرفته از شهرهای استالین گراد کالینین یاروسلاو گورگی غازان ساراتو هشترخان گذشته با دلتای وسیعی در شمال بحر خزر وارد این دریا میشود . طول آن ۳۶۸۸ کیلومتر است . رود ولگا با یک سلسله شبکه ها و کانالها به دریای بالتیک رود دن و مسکو ارتباط می یابد و بیش از سی درصد از کالاهایی که از طریق رودخانه حمل می شود از راه ولگا حمل می شود سدها و تاسیسات هیدرو الکتریکی متعدد در مسیر ولگای علیا ایجاد شده است . آبهای ولگا استپهای وسیعی را را آبیاری می کند و شریان حیاتی روسیه بشمار میرود .

ولگا در دانشنامه ویکی پدیا

ولگا
وُلگا ممکن است به موارد زیراشاره بدارد:
رودخانه ولگا
ناحیه فدرالی ولگا
بلغارستان ولگا
خودروی ولگا
ولگوگراد (شهر)
وُلگا ممکن است به موارد زیراشاره بدارد:
رودخانه ولگا
ناحیه فدرالی ولگا
بلغارستان ولگا
خودروی ولگا
ولگوگراد (شهر)
سیارک ۱۱۴۹ (به انگلیسی: 1149 Volga، نامگذاری:1929PF) هزار و صد و چهل و نهمین سیارک کشف شده است که در ۱ اوت ۱۹۲۹ و در رصدخانه سایمیز کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۰٫۵۷ است.
ولگا ایوانوا اسکوروخودووا (به انگلیسی: Olga Ivanovna Skorokhodova؛ به روسی Ольга Ивановна Скороходова؛ زاده ۲۴ ژوئیه ۱۹۱۱ در روستای بیلوزیرکا، از استان خرسون امپراتوری روسیه سابق- درگذشت ۷ مه ۱۹۸۲ در مسکو) درمانگر، معلم، نویسنده و دانشمند اهل روسیه بود که در زمینه ارتباطات نابینایان و ناشنوایان و چگونگی درک جهان اطراف توسط آنها پژوهش های زیادی انجام داد.
ولگا از سن پنج سالگی، در اثر مننژیت از نابینایی و ناشنوایی رنج می برد. دوران کودکی او با از دست دادن پدر و مادر پیچیده تر شد. ولگا به تحصیل در یک کلینیک ویژه کودکان نابینا و کر و لال پرداخت که در آنجا با تلاش پروفسور ایوان سوکلجاسکی موفق به بازگرداندن قدرت سخن گفتن و دسترسی به آموزش با کیفیت شد. ایوان سوکلجاسکی همچنین به او علوم پایه را آموخت، که الهام بخش زندگی او شد.
ولگا اسکوروخودووا در کتاب خود: "چگونه من جهان اطرافم را درک و تصور می کنم" توصیف کاملی از جزئیات پر زحمت افزایش حس لامسه، بویایی، و حس کردن لرزش، دما، و طعم ها به منظور جبران فقدان قدرت بینایی و شنوایی ارائه داده است. او بعدها با استفاده از این تجربیات به پژوهش پرداخت و الهام بخش آموخته های جدید در این موضوع شد.
در ۲۴ مه ۲۰۱۶ در ۱۰۵مین سالگرد تولد او موت ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ولگا در دانشنامه آزاد پارسی

لْگا (Volga)
وُلْگا
وُلْگا
وُلْگا
(نام باستانی: را) طولانی ترین رود اروپا، به طول ۳,۶۸۵ کیلومتر. کل آن در سرزمین فدراسیون روسیه قرار دارد و ۳,۵۴۰ کیلومتر آن قابل کشتی رانی است. از فلات والدای، در شمال غربی مسکو، سرچشمه می گیرد و در ۸۸ کیلومتری جنوب شهر آستراخان وارد دریای خزر می شود. حوضۀ ولگا بیشتر بخش های مرکزی و شرقی روسیۀ اروپایی را آبیاری می کند و مجموع وسعت حوضۀ آبریز آن ۱,۳۶۰,۰۰۰ کیلومتر مربع است. ولگا از سرچشمه اش، مسیر جنوب شرقی را تا قازان در پیش می گیرد، سپس با چرخشی بزرگ در نزدیکی کوی بیشف در جهت جنوب جریان می یابد و وارد دلتایی پهناور، به عرض حدود ۱۲۰ کیلومتر، در ساحل شمال غربی دریای خزر می شود. این رود در بیشتر طول مسیرش، دارای کرانۀ چپ کم ارتفاع و کرانۀ راست مرتفع، به ویژه بین نیژنی ـ نووگورود و ولگاگراد، است. ولگا ۲۰۰ روز از سال یخ نمی بندد، که این زمان نزدیک آستراخان به ۲۶۰ روز می رسد؛ از آن جایی که رود مزبور عمدتاً با برف آب شده تغذیه می شود، در بهار سیلابی است. ریزابه های اصلی آن عبارت اند از کاما در کرانۀ چپ و آکا در کرانۀ راست، که هر کدام آن ها از راین طولانی تر ند. ولگا تقریباً از تمامی نواحی جلگۀ روسیه، از مناطق جنگلی گرفته تا مناطق نیمه صحرایی، در پایین ولگاگراد، می گذرد. در حوضۀ این رود دو ناحیۀ صنعتی مهم کشور قرار دارند: ناحیۀ مسکو، بین ولگا و رود آکا، و کوه های اورال در حوضۀ رود کاما. در امتداد مسیر آن ذخایر سرشار نفت، گاز طبیعی، شیل نفتی، نمک، و زغال سنگ قرار دارد. ولگا و ریزابه های آن۲/۳ همۀ کالاها و بیش از نیمی از مسافران را در شبکۀ آبراهی داخلی فدراسیون روسیه جا به جا می کنند. کالاهای اصلی که از طریق ولگا جا به جا می شوند، عبارت اند از الوار، نفت، مصالح ساختمانی، غلات و نمک. بندرهای اصلی رود مزبور عبارت اند از تور، یاروسلاول، نیژنی نووگورود، قازان، سامارا، ولگاگراد، ساراتوف، و آستراخان. این شهرهای صنعتی در جایی قرار دارند که راه آهن از رود می گذرد. آبراه های مصنوعی، ولگا را به دریای بالتیک و دریای سفید (← ولگا_ـ_بالتیک،_آبراه)، دون (← ولگا_ـ_دون،_آبراه)، و مسکو (← مسکو،_آبراه) متصل کرده اند. کوی بیشف، ولگاگراد، ساراتوف، و سایر سدهای رود ولگا، آن را به یکی از منابع اصلی تأمین برق کشور تبدیل کرده اند، در حال ...

ولگا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

نازنین کهنگی
ولگانادم رودی در روسیه همریشه باvelgoدرگویش گلپایگانی یعنی محل تجمع آب بنظرمی رسد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کانال ولگا دن   • ماشین ولگا   • تصاویر کانال ولگا   • ولگا گاز   • آهنگ ولگا   • نقشه رود ولگا   • ولگا موتور   • خودرو ولگا   • معنی ولگا   • مفهوم ولگا   • تعریف ولگا   • معرفی ولگا   • ولگا چیست   • ولگا یعنی چی   • ولگا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ولگا
کلمه : ولگا
اشتباه تایپی : ,g'h
آوا : volgA
نقش : اسم خاص مکان
عکس ولگا : در گوگل

آیا معنی ولگا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران