برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1399 100 1

ورشو

/varSow/

معنی ورشو در لغت نامه دهخدا

ورشو. [ وَ ش َ / ش ُ ] (اِ) فلزی سفید به رنگ سیم. فلز مرکبی را گویند نقره مانند که در شهر ورشو از آن ظروف و اوانی میسازند. (ناظم الاطباء). آلیاژی از نیکل 20% و روی 35% و مس 45% که به خوبی ذوب و به آسانی قالب گیری میشود، از این جهت ساختن اسبابهای مختلف از آن آسان است و چون سفیدرنگ و محکم و فسادناپذیر است از آن جهت ساختن قاشق و چنگال و مقاومتهای الکتریکی استفاده میکنند. (فرهنگ فارسی معین ).

ورشو. [ وَ ش َ / ش ُ ] (اِخ ) پایتخت کشور لهستان واقع در روی رود ویستول و دارای 1100000 تن جمعیت. (ناظم الاطباء). این شهر در 325میلی مشرق برلین واقع شده است. آلمانها در سالهای 1939-1945 آن را اشغال کردند. و جنبش های مقاومت برای آزادی در آن به وجودآمد و نضج گرفت و در راه آزادی متحمل خسارات و ویرانیهای بسیاری گردید. (ترجمه از الموسوعة العربیة).

معنی ورشو به فارسی

ورشو
شهر پایتخت کشور جمهوری لهستان در کنار رود ویستول قسمتی از آن که در ساحل راست رود قرار دارد پراگا خوانده میشود . این شهر مرکز بازرگانی و صنعت و مقر اسقف اعظم نیز میباشد . سکنه آن بالغ بر ۱/۴۶۳/٠٠٠ تن است و دانشگاهی از سال ۱۸۱۸ دارد که دارای موسسات فرهنگی بسیار است . در قرن ۱۵ مرکز مازوویا شد در ۱۵۹۵ به جای کراکو پایتخت لهستان گردید . در ۱۷۹۵ به دست دولت پروس افتاد. از ۱۸٠۷ تا ۱۸۱۳ مقر دوک نشین ورشو بود . بنا بر تصمیم کنگره وین ( ۱۸۱۵ - ۱۸۱۴ ) مملکت لهستان زیر فرمان تزارهای روس بوجود آمد و ورشو به پایتختی آن برگزیده شد. در جنگ جهانی دوم ۸۷ در صد ورشو ویران شد . بعد از مقاومتی سخت در سپتامبر ۱۹۳۹ به دست آلمانها افتاد. روسها در ژانویه ۱۹۴۵ ورشو را گرفتند و در این موقع چیزی از بناها و قصور شکوهمند ورشو باقی نمانده بود . در ۱۹۵۵ پیمان ورشو بین دولتهای آلبانی بلغارستان چکوسلواکی لهستان رومانی و اتحاد جماهیر شوروی در اینجا به امضائ رسید .
( اسم ) آلیاژی ازنیکل ۲٠ و روی ۳۵ ومس ۴۵ که بخوبی ذوب وبه آسانی قالب گیری میشود از اینجهت ساختن اسبابهای مختلف از آن آسان است و چون سفیدرنگ و محکم و فساد ناپذیر است از آن جهت ساختن قاشق و چنگال و مقاومت های الکتریکی استفاده میکنند .
[ گویش مازنی ] /varshoo/ خوشه ی دوباره سبز شده ی برنج بعد از درو

معنی ورشو در فرهنگ معین

ورشو
(وَ) (اِ.) ۱ - فلزی است محکم ترکیب شده از مس و روی و نیکل . ۲ - پایتخت لهستان .

معنی ورشو در فرهنگ فارسی عمید

ورشو
آلیاژی مرکب از ۵۵ درصد مس، ۲۵ درصد روی و ۲۰ درصد نیکل، شبیه نقره، براق و فاسدنشدنی که برای ساختن سماور، قاشق، چنگال، و ادوات دیگر به کار می رود، نقرۀ آلمانی.

ورشو در دانشنامه ویکی پدیا

ورشو
مختصات: ۵۲°۱۳′۵۶٫۲۸″ شمالی ۲۱°۰۰′۳۰٫۳۶″ شرقی / ۵۲٫۲۳۲۳۰۰۰°شمالی ۲۱٫۰۰۸۴۳۳۳°شرقی / 52.2323000; 21.0084333Bemowo Białołęka Bielany Mokotów Ochota Praga Północ Praga Południe Rembertów Śródmieście TargówekUrsusUrsynówWawerWesołaWilanówWłochyWolaŻoliborz
وَرشو (به لهستانی Warszawa تلفظ وَرشاوا) نام پایتخت کشور لهستان است. این شهر با گستردگی ۵۱۶٫۹ کیلومتر مربع بر پایهٔ سرشماری سال ۲۰۱۰، و جمعیتی نزدیک به ۱٫۷۱۶٫۰۰۰ تن بر پایهٔ همان سرشماری، بزرگ ترین شهر لهستان و دهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا از نظر جمعیت است. این شهر از جمله شهرهایی است که در رویدادهای جنگ جهانی دوم بشدت آسیب دید. در پی قیام ورشو در سال ۱۹۴۴ میلادی، به دستور آدولف هیتلر، پیشوای آلمان نازی، ورشو مورد حملات همه جانبهٔ زمینی و هوایی ارتش آلمان قرار گرفت و ۹۵ درصد شهر با خاک یکسان شد. بر اثر این حملات بیش از ۲۰۰ هزار نفر از اهالی ورشو کشته شدند.
ریشه نام ورشو به زبان لهستانی بازمی گردد و بمعنی متعلق به واراز است. واراز کوتاه شده یک نام اسلاوی به صورت وارازکلاو است. واراز شخصی زمین دار و صاحب مقام در روستایی در همین منطقه در قرن دوازدهم یا سیزدهم میلادی بوده است. امروزه نام شهر به گونه رسمی شهر پایتخت ورشو (به لهستانی: miasto stołeczne Warszawa) است.
سابقه سکونت مستمر در شهر ورشو به حدود قرن نهم میلادی بازمی گردد که بروندو نام داشت. چند قرن بعد در همان نزدیکی منطقه ای مسکونی بنام جازداو پدید آمد. پس از متروک شدن جازداو شهر وارزاو یا همان ورشو امروزی در حدود قرون سیزدهم میلادی ایجاد شد. رشد و ارتقاء کیفی و اقتصادی شهر ورشو به قرن چهاردهم و پانزدهم بازمی گردد که تا به امروز از شهرهای مهم و با نفوذ باقی مانده است. ورشو اوایل قرن شانزدهم زیرنظر کنفدراسیون ورشو قرار گرفت و در همین دوران نخستین انتخابات آزاد در این شهر برگزار شد. در نیمه نخست قرن هفدهم ورشو توسط سه قوم مختلف سوئدی، ترانسیلوانیایی و براندنبوری محاصره شد. در سال ۱۷۰۰ با پایان پذیرفتن جنگ بزرگ شمال میان روس ها و ممالک اروپایی شهر ورشو رشد چشمگیر یافت و به سرعت به یکی از مراکز مهم سرمایه داری اروپا تبدیل شد. در همین دوران ورشو به یکی از مراکز مهم هنری، فرهنگی اروپا تبدیل شد و به همین جهت لقب پار ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ورشو در دانشنامه آزاد پارسی

وَرشو (German silver)
وَرشو
(یا: نقرۀ آلمانی، نقره نیکل) هر نوع آلیاژ حاصل از مس، روی، و نیکل. غالباً نسبت این فلزات سه به دو به دو است. این ماده جلوۀ ظاهری نقره را داراست و برای ساخت جواهرآلات بدلی و تزیینات ارزان قیمت به کار می رود. برای ساخت وسایل چای نیز مورد استفاده است. این ماده در ظروف آب نقره کاری شده نیز مصرف می شود. عبارت آب کاری شده با ورشو (EPNS) روی این ظروف و زیورآلات حک می شود. ورشو دارای ۵۲ درصد مس، ۲۶ درصد نیکل، و حدود ۲۲ درصد روی است.

ارتباط محتوایی با ورشو

معنی ورشو به انگلیسی

nickel (اسم)
نیکل ، ورشو ، سکهپنج سنتی
nickel silver (اسم)
ورشو ، الیاژی مرکب از مس و روی و نیکل

معنی کلمه ورشو به عربی

ورشو
نيکل
معدن الکروم
حلف وارسو

ورشو را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فلز ورشو   • دانشگاه ورشو   • ورشو سازی   • پیمان ورشو   • ورشو بروجرد   • ورشو لهستان   • ظروف ورشو   • قیمت فلز ورشو   • معنی ورشو   • مفهوم ورشو   • تعریف ورشو   • معرفی ورشو   • ورشو چیست   • ورشو یعنی چی   • ورشو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ورشو
کلمه : ورشو
اشتباه تایپی : ,va,
آوا : varSow
نقش : اسم خاص مکان
عکس ورشو : در گوگل

آیا معنی ورشو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )