برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1404 100 1

وبا

/vabA/

معنی وبا در لغت نامه دهخدا

وبا. [ وَ ] (ع اِ) بیماری عام که آن را مرگامرگی گویند. (دهار) (صراح ) (کشاف اصطلاحات الفنون ). مرگ عام که به سبب فساد هوا به هم رسد. (آنندراج ). پزشکان گفته اند: وبا تباهی باشد که عارض جوهر هوا گردد و آن یا به واسطه ٔ عوارض آسمانی است و یا بر اثر حوادث زمینی مانند آبی که کیفیت آن دگرگون شده و یا وجود مردار و امثال آن و مراد از تباهی هوا آن است که حقیقت هوا صلاحیتی راکه برای اصلاح جوهر روح باید داشته باشد از دست داده باشد و دفع بخارات و تغذیه ٔ ابدان از آن ساخته نشودو هوای فاسد را تعفنی عارض شود مانند تعفن آب راکد مردابها و چنین هوایی البته بسیط نباشد و در اینصورت اینکه گویند هوای بسیط متعفن نشود بی اصل است. برخی گفته اند وبا طاعون است. (کشاف اصطلاحات الفنون از آقسرایی و بحر الجواهر). ج ، اوباء، اوبئة. (منتهی الارب ). مرضی است عمومی و مسری که حیوانات و آدمیان بدان گرفتار میشوند و خداوند وبا را برای تنبیه قوم اسرائیل میفرستاد. (قاموس کتاب مقدس ). حاجی خلیفه کتابی رابه نام فنون المنون فی الوبا و الطاعون به یوسف بن حسن متوفی به سال 880 هَ. ق. نسبت می کند، ظاهراً کلمه ٔ وبا در نام این کتاب به معنی امروزی [ کلرا ] آمده باشد و اگر چنین است معلوم میشود که اقلاً در اواخر مائة هفتم و اوایل مائة هشتم این کلمه به این بیماری اطلاق میشده است. (یادداشت مرحوم دهخدا) :
ترسم ز آرزو به وجودت وبا رسد
زیرا که آرزو خرد خلق را وباست.
ناصرخسرو.
دیدم سحرگهی ملک الموت را که پای
بی کفش میگریخت ز دست وبای ری.
خاقانی.
دل راست کن از بلا میندیش
یاقوت خور از وبا میندیش.
نظامی.
- وبا افتادن ؛ وبا گرفتن. شیوع وبا و مرگامرگی :
ابر برناید پی منع زکات
وز زنا افتد وبا اندر جهات.
مولوی.
در ملک فضل بی تو وبا اوفتاده شد
دارالکتاب ، مقبره ، اوراق ، مردگان.
درویش واله ٔ هروی.
از بسکه با مزاج عدو سازگار نیست
افتاده ز آب تیغ تو در ملک او وبا.
شفیع اثر (از آنندراج ).
- وباخانه . نقطه و محلی که در آنجا وبا شیو ...

معنی وبا به فارسی

وبا
( اسم ) مرضی است عفونی و همه گیر و مسری که کانون اصلی آن در هندوستان است و بطور بومی دراین سرزمین وجود دارد میکرب وبا در سال ۱۸۸۳ میلادی بوسیله ربرت کخ دانشمند آلمانی کشف شد. میکرب این مرض جزئ باکتریهای ویرگولی شکل است و بنابراین از دسته و یبریون ها است و در انتهای بدنش دارای دنبال. باریکی است که بوسیل. آن حرکت میکند و بینهایت متحرک است و رنگ گرم را بخود نمیگیرد ( گرم منفی است ) و کاملا هوازی است . مرض وبا از امراض بسیار خطرناکی است که بطور مستقیم و غیر مستقیم سرایت و انتشار می یابد عامل مهم در سرایت مستقیم محققا خود بیمار است میکرب وبا بمقدار زیاد در مدفوع بیمار یافت میشود بنابراین اگر پرستاری جزیی بی احتیاطی کند چه بسا که باین بیماری مبتلا میشود . وسیله دیگر انتقال مرض مرده است شست و شوی مرده قبل از دفن طریق. دیگری برای سرایت مستقیم است . در هنگام اشاعه این بیماری آب مهمترین عامل میکرب است و یکی از طرق خطرناک سرایت غیر مستقیم است لباسها و ملافه بیمار نیز مرض را منتقل میسازند بهمین جهت رختشوی ها زیاد مبتلا میشوند غذا در صورتیکه بوسیله دست آشپز و غیره آلوده شوند از عوامل انتقال بیماریند مگس نیز ازحشرات خطرناک انتقال میکرب این بیماری است که بوسیل. پاها و خرطوم خود میکرب این مرض را انتشار میدهد علل مساعد کنند. این بیماری عبارتند از : ۱ - فصل بیشتر همه گیری ها در تابستان اتفاق می افتد. ۲ - کار پزشکان و رختشویها بیشتر مبتلا میشوند. ۳ - فقر بی غذائی و خستگی از علل بسیار مستعد کننده میباشد در فقیرخانه ها مرگ و میر همیشه خیلی زیاد است . در زندانها گاهی بقدری مرگ و میر فراوان است که مجبور میشوند زندان را تخلیه کنند و الا همگی از بین میروند. ۴ - بیماری از بیماریهایی که بیشتر مستعد کننده است یکی بیماریهای گوارشی است خصوصا انواع اسهالها و اسهال خونی الکلیسم نیز از عوامل مسعد کننده است سل حصبه حاملگی و خصوصا بیماریهای روحی و عصبی بیمار را برای وبا مسعد میکنند. ۵ - جمعیت زیاد در میان زواران مکه اگر وبا شیوع یابد مرگ و میر خیلی زیاد خواهد بود. ۶ - عدم رعایت بهداشت محلات کثیف و پایین شهر و تاریک و کوچه های تنگ و خانه های پر جمعیت مهمترین کانونهای وبا میباشند . میکرب وبا در محیط روده باقی میماند و هیچوقت وارد خون نمیشود و سم ...

معنی وبا در فرهنگ معین

وبا
(وَ) [ ع . وباء ] (اِ.) نوعی بیماری عفونی و همه گیر و مسری .

معنی وبا در فرهنگ فارسی عمید

وبا
۱. بیماری عفونی واگیردار با علائمی چون اسهال و استفراغ شدید، کند شدن نبض، و دردهای عضلانی که معمولاً از طریق آب و سبزیجات آلوده سرایت می کند، کلرا.
۲. [قدیمی] هر نوع بیماری واگیردار.

وبا در دانشنامه ویکی پدیا

وبا
وَبا بیماری ای است که از طریق آب توسط باکتری وایبریو کلرا ایجاد می شود. این بیماری در گذشته در ایران به نام مرگامرگی خوانده می شد . این باکتری با نوشیدن آب آلوده یا خوردن ماهی نپخته و یا خوردن صدف ها وارد بدن می شود. در ایران بیشترین راه انتقال وبا، سبزی های آلوده است. سبزی هایی که در هنگام کاشته شدن با کود انسانی تغذیه می شوند دارای بیشترین آلودگی هستند. وبا در طول تاریخ هفت بار همه گیری جهان گستر داشته است. در قرن نوزدهم چندین بار در اروپا همه گیر شد، اما امروزه وبا بیشتر در کشورهای جهان سوم به علت وضعیت ناسالم و غیرب های آشامیدنی دیده می شود. این باکتری در میوه ها، سبزیجات خام، آب های ساکن(راکد)، محصولات دریایی وغذاهای آلوده وجود دارد. در دورهٔ این بیماری از مصرف لبنیات غیر پاستوریزه باید خودداری کرد.
روبرت کخ، دانشمند آلمانی، کاشف بیماری وبا است.
بیماری وبا نخستین بار به شکل علمی توسط پزشک پرتغالی، گارسیا ده اورتا (Garcia de Orta) در هندوستان در سال ۱۵۶۳ توصیف شد.
جان اسنو پزشک مخصوص ملکه انگلستان، ارتباط میان وبا و آشامیدن آب را در سال ۱۸۵۴ کشف کرد.
روبرت کخ، پزشک آلمانی، برای اولین بار در سال ۱۸۸۳ باکتری وبا را جداسازی و شناسایی کرد. این باکتری، سی سال پیش از آن، به دست کالبدشناس ایتالیایی، فیلیپو پاچینی (Filippo Pacini)، جدا و شناسایی شده بود، ولی نتایج کارهای او ناشناخته بود. جان اسنو و روبرت کخ نتیجهٔ آزمایش های پیشین پاچینی را نمی دانستند و برای این کشف سرشناس شدند.
آغاز ناگهانی اسهال رقیق شدید و بدون درد و تب از نشانه های بیماری وبا است. اسهال وبایی به اسهال آب برنجی معروف است و فرد بیمار گاه روزانه بیش از ۳۰لیتر آب دفع می کند که این مقدار دفع آب باعث اسیدوز و نهایتاً می تواند منجر به مرگ فرد شود. کمتر از ۵٪ بیماران وبایی تب دارند. گاهی در آغاز بیماری استفراغ دیده می شود. بیمار احساس تشنگی دارد و بی قرار است از درد پشت ساق پا شاکی است، زبان خشک، چشم ها گودرفته، نبض ناتوان است.
البته باید توجه داشته باشید که هر کدام از این موارد بالا به تنهایی نشان گر وبا نیستند یک فرد ممکن است همه نشانه های بالا را نداشته باشد. مدت زمان بروز بیماری از ۲ تا ۵ روز متغیر است.
اگرچه بیماری وبا می تواند مرگ آور ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

وبا در دانشنامه آزاد پارسی

وَبا (cholera)
بیماری ناشی از ابتلا به دسته های مختلفی از باسیل های ویبریون وبا که از طریق آب آلوده منتقل می شود، با علامت مشخصۀ اسهال و استفراغ شدید. این بیماری در بسیاری از مناطق استوایی شایع است. میزان بالای مرگ و میر طی زمان بروز همه گیر وبا، با انجام معالجاتی برای جلوگیری از هدر رفتن آب و نمک های بدن و استفاده از آنتی بیوتیک ها، کاهش یافته است. برای کسانی که در معرض خطر مداوم ابتلا به این بیماری قرار دارند، واکسن مؤثری وجود دارد که باید با فواصل معیّن تزریق شود. بدترین همه گیری وبا در نیم کرۀ غربی طی ۷۰ سال گذشته در ۱۹۹۱ در پرو به وقوع پیوست که طی آن ۵۵هزار مبتلا به این بیماری تأیید شد و ۲۵۸ تن جان باختند. تصور می شود علت بروز این همه گیری مصرف غذاهای دریایی آلوده به فاضلاب تصفیه نشده بود. همچنین سال ۱۹۹۱ بدترین سال ثبت شده برای ابتلا به وبا در افریقا بود که ۱۳هزار قربانی گرفت. زنجیرۀ ژنوم کامل وبا در اوت سال ۲۰۰۰ کامل شد و نشان داد که بسیاری از ژن هایی که وبا را قادر به حمله به انسان می کنند بر روی یک کروموزوم یافت می شوند. این کشف به پیدایش واکسنی مؤثرتر و داروهای دیگر برای مبارزه با این بیماری کمک می کند.

ارتباط محتوایی با وبا

وبا در جدول کلمات

معنی وبا به انگلیسی

cholera (اسم)
وبا

معنی کلمه وبا به عربی

وبا
کوليرا

وبا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد
در پهلوی " ریتاک " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
حمیدرضا دادگر_فریمان
کلرا،مرگامرگی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بیماری وبا در جدول   • نام علمی بیماری وبا   • درمان وبا   • بیماری وبا چیست   • تحقیق در مورد بیماری وبا   • واکسن وبا   • بیماری وبا و علائم آن   • وبا در ایران   • معنی وبا   • مفهوم وبا   • تعریف وبا   • معرفی وبا   • وبا یعنی چی   • وبا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی وبا
کلمه : وبا
اشتباه تایپی : ,fh
آوا : vabA
نقش : اسم
عکس وبا : در گوگل

آیا معنی وبا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )