برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1606 100 1
شبکه مترجمین ایران

واکه خیشومی

واکه خیشومی در دانشنامه ویکی پدیا

واکه خیشومی
زمانی که به هنگام تولید یک همخوان، ملاز، پائین آمده و جلوی ورود هوا به حفره دهانی را بگیرد به طوری که مجرای خروج هوا از حفره خیشوم باشد به همخوان تولیدشده، خیشومی، غُنّه ای یا تودماغی می گویند. در زبان فارسی، تنها و دو همخوان خیشومی اند.
مصوت خیشومی یا واکه خیشومی (مصوِّت غُنّه ای، واکهٔ غُنّه ای) (وابسته به بینی) (به انگلیسی: nasal vowel) آوایی است که از طریق کم کردن نرم کام با خارج کردن هوا از طریق بینی، بهتر از دهان تولید می شوند. در مقابل واکه های دهانی صداهای معمولی هستند بدون اینکه خیشومی شوند. اصطلاح خیشومی در شرایطی که هوا به صورت اختصاصی و دقیق از طریق بینی بیرون نیاید، کمی می تواند گمراه کننده باشد. در اصطلاح عام، به این آواها «تودماغی» گفته می شود.
در بیشتر زبان ها واکه هایی (مصوِّت هایی) که در مجاورت حروف بی صدای (همخوان های) خیشومی هستند، تا حدودی یا به طور کامل با کاهش یا کم کردن نرم کام به صورت طبیعی جذب و با روش خیشومی تولید می شوند. گرچه تعدادی از سخنرانان از این موضوع اطلاع دارند. این در مورد زبان انگلیسی این گونه است: واکه های خیشومی، قبلاً همخوان هایی بوده اند که خیشومی شده اند. اما هیچ تفاوتِ واجی بین واکه های خیشومی و همخوان های دهانی وجود ندارد و همهٔ واکه ها از لحاظ واج شناختی، دهانی تلقی شده اند؛ هرچند کلمه ای مانند ‎huh‏ با واکهٔ خیشومی تلفظ می شود.
در زبان های فرانسوی و پرتغالی، در مقابل، واکه های خیشومی واج هایی متفاوت از واکه های دهانی هستند. کلماتی وجود دارد که تفاوت اساسی در کیفیت صدای خیشومی یا دهانی دارند. برای مثال، کلمهٔ فرانسویِ "beau" (به معنی زیبا) /bo/ تلفظ می شود و "bon" (به معنی خوب) /bõ/ ادا می شود. تفاوت فقط در این است که اولی دهانی و بعدی خیشومی است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

واکه خیشومی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی واکه خیشومی   • مفهوم واکه خیشومی   • تعریف واکه خیشومی   • معرفی واکه خیشومی   • واکه خیشومی چیست   • واکه خیشومی یعنی چی   • واکه خیشومی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی واکه خیشومی

کلمه : واکه خیشومی
اشتباه تایپی : ,h;i oda,ld
عکس واکه خیشومی : در گوگل

آیا معنی واکه خیشومی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )