u است. هیدروژن سبک ترین"> u است. هیدروژن سبک ترین" /> u است. هیدروژن سبک ترین">
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1716 100 1
شبکه مترجمین ایران

هیدروژن

/hidroZen/

معنی هیدروژن به فارسی

هیدروژن
( اسم ) عنصری است گازی شکل که بحالت آزاد در طبیعت بسیار کمیاب است ولی بحالت ترکیب بسیار فراوان است مثلا ۱/۹ وزن آب ئیدروژن است دریافت های گیاهی و جانوری و نفت ها و گازهای متصاعد از دهانه های آتشفشانی این عنصر بمقدار زیاد وجود دارد ئیدروژنن چون در برابر هوای آزاد خیلی زود آتش میگیرد کیمیاگران آنرا هوای سوزا مینامیدند و از اثر جوهر گوگرد بر آهن آنرا بدست می آوردند وزن اتمی این عنصر یک است . برای بدست آوردن هیدرژن معمولا در آزمایشگاه اسید سولفوریک رقیق یا اسید کلریدریک را بر براد. آهن یا براد. روی اثر میدهند . فلزات قلیایی ( از قبیل سدیم و پتاسیم ) نی آب را بشدت تجزیه کرده و ئیدروژن میدهند. درصنعت هیدروژن را از تجزی. الکتریکی آب یدست می آورند و معمولا آب را بوسیل. سودمحرق هادی الکتریسیته میکنند و دراثر جریان مستقیم آب را تجزیه میکنند. ئیدروژن از سبک ترین گازها است و تقریبا ۱۵ مرتبه از هوا سبکتراست بهمین علت دانشمندان معتقدند که در اطراف خورشید و سایر کرات سنگین تر از زمین ئیدروژن بمقدار زیاد وجود دارد. ئیدروژن بی رنگ و بی بو وبی طعم است و در آب بمقدار کم حل میشود وبه سختی تبدیل به مایع میشود و قابلیت نفوذ آن ازهم. گازها بیشتر است . مهمترین خاصیت شیمیایی ئیدروژن میل ترکیبی آن بااکسیژن است ونتیج. ترکیب این دو آب است دیگر از خواص ئیدرو آن خاصیت احیا کنندگی آن است مثلا چنانچه گازئیدروژن را از روی اکسید سیاه مس که گرم شده باشد عبور دهند ئیدروژن با اکسیژن ترکیب شده و مس آزاد میشود . یا هیدرژن سنگین . گازی است که باعلامت شیمیائی دی آنرا نمایش میدهند و بنام دوتریوم نیز خوانده میشود این گاز نسبت به ۲ در صد ئیدروژن معمولی دارد و از سوختن آن آب سنگین بدست می آید.
[hydrogenation] [مهندسی شیمی] افزودن هیدروژن به مولکول های اشباع نشده برای تبدیل آنها به مولکول های دیگر
[hydrogen burning] [نجوم ] مجموعه ای از واکنش های گداخت هسته ای که در طی آن هیدروژن به هلیم تبدیل می شود
هیدروژن نوزاد ...

معنی هیدروژن در فرهنگ معین

هیدروژن
(ژِ) [ فر. ] (اِ.) گازی است بی رنگ و بو و بی طعم که از ترکیب آن با اکسیژن آب ایجاد می شود.

معنی هیدروژن در فرهنگ فارسی عمید

هیدروژن
گازی ساده، بی بو، بی طعم، بی رنگ، و قابل اشتعال که در هوا با شعلۀ کم رنگ می سوزد و از ترکیب آن با اکسیژن آب حاصل می شود.

هیدروژن در دانشنامه ویکی پدیا

هیدروژن
نبو
هیدروژن یا آبزا (به انگلیسی: Hydrogen)، با نماد شیمیایی H نام یک عنصر شیمیایی در جدول تناوبی با عدد اتمی ۱ است. وزن اتمی این عنصر ۱٫۰۰۷۹۴ جرم اتمی">u است. هیدروژن سبک ترین عنصر در جهان است و بیش از دیگر عنصرها می توان آن را به صورت آزاد در طبیعت پیدا کرد. می توان گفت نزدیک به ۷۵٪ از جرم جهان از هیدروژن ساخته شده است. برخی جرم های آسمانی مانند کوتولهٔ سفید یا ستاره های نوترونی از حالت پلاسمای هیدروژن ساخته شده اند؛ ولی در طبیعت روی زمین به سختی می توان تک اتم هیدروژن را پیدا کرد.
ایزوتوپی از هیدروژن که بیشتر دیده می شود، پروتیوم نام دارد (بیشتر از نماد آن ۱H یاد می شود تا نام آن) این ایزوتوپ، یک پروتون دارد و نوترون ندارد و در ترکیب های یونی می تواند بار منفی (آنیون هیدرید با نماد -H) به خود بگیرد. همچنین بار مثبت آن نیز به صورت +H یافت می شود که در این صورت تنها از یک پروتون ساده ساخته شده است. البته در حقیقت بدست آوردن کاتیون هیدروژن در ترکیب های پیچیده تری ممکن می شود.
عنصر هیدروژن با بیشتر عنصرها می تواند ترکیب شود و می توان آن را در آب، تمامی ترکیب های آلی و موجودات زنده پیدا کرد. این عنصر در واکنش های اسید و قلیایی در بسیاری واکنش ها با داد و ستد پروتون میان مادهٔ حل شدنی و حلال نقش مهمی از خود نشان می دهد. هیدروژن به عنوان ساده ترین عنصر شناخته شده در دانش نظری بسیار کمک کار بوده است، برای نمونه از آن در حل معادلهٔ شرودینگر یا در مطالعهٔ انرژی و پیوند و در نهایت پیشرفت دانش مکانیک کوانتوم نقش کلیدی داشته است.
عکس هیدروژن
هیدروژن ایزوسیانید (به انگلیسی: Hydrogen isocyanide) با فرمول شیمیایی HNC یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۶۴۳۲۶۵۴ است. که جرم مولی آن ۲۷٫۰۳ g/mol می باشد.#
hydrogen isocyanidemethanidylidyneazanium
isocyanic acidhydroisocyanic acidnitriliomethanide
#
هیدروژن برمید ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هیدروژن در دانشنامه آزاد پارسی

هیدْروژِن (hydrogen)
(برگرفته از عبارتی یونانی به معنای «مولد آب») عنصری غیرفلزی، گازی، بی رنگ و بی بو، با نماد H، عدد اتمی ۱، و جرم اتمی نسبی ۱.۰۰۷۹۷سبک ترین عنصر است و عمدتاً در ترکیب با اکسیژن و به صورت آب یافت می شود. هیدروژن فراوان ترین عنصر جهان است و ۹۳ درصد کل اتم ها و ۷۶ درصد جرم کل جهان را تشکیل می دهد. هیدروژن جزء سازندۀ اکثر ستاره ها، از جمله خورشید، است. گرما و نور خورشید بر اثر فرآیند هم جوشی هسته ای تولید می شود. در این فرآیند هیدروژن به هلیوم تبدیل می شود. هیدروژن در فشاری ۵۰۰هزار برابر بیشتر از فشار اتمسفر زمین به جامدی با خصوصیات فلزی تبدیل می شود، این حالت در یکی از مدارهای داخلی مشتری دیده شده است. کاربردهای صنعتی هیدروژن عبارت اند از جامد کردن روغن و چربی ها با هیدروژن دار کردن آن ها، و ایجاد شعله هایی با دمای بالا برای جوشکاری. همچنین، در سوخت راکت ها نیز به کار می رود. استفاده از هیدروژن برای سوخت وسایل نقلیۀ جاده ای نیز اخیراً پیشنهاد شده است. دوتریومو تریتیوم، با نیم عمر۱۲.۵ سال، ایزوتوپ های این عنصرند که از آن ها در جنگ افزارهای هسته ای استفاده می کنند. از دوترون ها(هستۀ دوتریوم) برای سنتز عناصر استفاده می کنند. نام گذاری هیدروژن به تولید آب از طریق واکنش آن با اکسیژن (احتراق هیدروژن) اشاره دارد. این واکنش را در ۱۷۸۷، شیمی دان فرانسوی، لوئی گوتین دو مورویا (۱۷۳۷ـ۱۸۱۶)، صورت داد. در ۱۹۹۷، اتوبوسی با نیروی هیدروژنی در اوگوستای جورجیای امریکا آزمایش شد که در آن هیدروژن به صورت هیدرید نیکلذخیره، و بر اثر گرم شدن آزاد می شد.

معنی هیدروژن به انگلیسی

hydrogen (اسم)
هیدروژن

معنی کلمه هیدروژن به عربی

هیدروژن
هيدروجين

هیدروژن را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

Ftmh!🔥
فرمول هیدروژن (H1)است که با اینکه گاز است اما دهنده الکترون است و در جدول مندلیوف در قسمت گازها قرار میگیرد
ایرزاد
هیدروژن،ئیدروژن
هیدروژن:هید-رو-ژِن
هید=آب،هید در ناهید و آناهیتا، خیس،خیت/خیط،خیو،خَدو
ژِن=زا(زادن، زاییدن)، ذات،زَن،زِن،جان
هیدروژن =آبزا،خیوجان،خیدزِن

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خطرات گاز هیدروژن   • سوخت هیدروژن   • هیدروژن مایع   • کاشف هیدروژن کیست؟   • کاربرد هیدروژن   • مولکول هیدروژن   • گاز هیدروژن برای بادکنک   • ایزوتوپ های هیدروژن   • معنی هیدروژن   • مفهوم هیدروژن   • تعریف هیدروژن   • معرفی هیدروژن   • هیدروژن چیست   • هیدروژن یعنی چی   • هیدروژن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هیدروژن

کلمه : هیدروژن
اشتباه تایپی : idnv,Ck
آوا : hidroZen
نقش : اسم
عکس هیدروژن : در گوگل

آیا معنی هیدروژن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )