برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1569 100 1
شبکه مترجمین ایران

هومر

/humer/

معنی هومر در لغت نامه دهخدا

هومر. [ هَُ م ِ ] (اِخ ) هُمِر. شاعر مشهور یونان قدیم در قرن نهم قبل از میلاد. اشعار حماسی وی معروف است. گویند در آخر عمر نابینا شد و از شهری به شهری میرفت و اشعار رزمی خود را به نوای چنگ می خواند. منظومه های مشهور ایلیاد و ادیسه که به اغلب زبانها ترجمه شده از او است.

معنی هومر به فارسی

هومر
کهن ترین و نامدارترین حماسه سرای یونانی که وی را از افتخارات سرزمین یونان باستان میدانند . در قرن نوزدهم در وجود چنین شاعری شک کردند ولی اکنون اکثر محققان معتقدند که وی در قرن هفتم قبل از میلاد می زیسته است . بنابر روایات همر نابینا بوده است . از آثار او دو منظومه بزرگ حماسی یکی بنام [ ایلیاد ] و دیگری بنام [ ادیسه ] که از شاهکارهای ادبیات حماسی جهان است باقی است . در نوشته های قدیم چند اثر دیگر نیز به وی نسبت داده اند که اینک در دست نیست .

هومر در دانشنامه ویکی پدیا

هومر
هومِر (در یونانی: Ὅμηρος هُمرُس) یا هُمِر شاعر و داستانسرای یونانی است. وی احتمالاً در حدود ۸۰۰ سال (بعضی این تاریخ را ۲۰۰۰ سال ذکر کرده) پیش از میلاد می زیسته است. این تنها چیزی است که دربارهٔ هومر می دانیم. تنها آثار به جا مانده از وی، دو گلچین شعر به نام های ایلیاد و ادیسه است. همهٔ آنچه که ما دربارهٔ تاریخ و افسانه های یونان باستان می دانیم از موضوع های همین شعرها گرفته شده است.
زندگی او را در قرن نهم ق.م. نوشته اند. در پایان زندگی نابینا شد و از شهری به شهری می رفت و اشعار رزمی خود را به نوای چنگ می خواند.
هرودوت با قاطعیت نوشته است که داستانسرایی بنام هومِر وجود داشته که در قرن نهم ق.م. می زیسته؛ از آنجایی که هرودوت به عنوان معتبرترین مورخ دوره باستان، مورد تأیید است، لذا می توان پذیرفت که هومِر از اهالی ناحیه اسمیرنا یونان بوده که وقایع مربوط به جنگ تروا را جمع آوری کرده و با لعابی از افسانه و جنبه های مافوق انسانی آمیخته است.
ایلیاد و ادیسه اشعاری روایی هستند و هر یک صدها صفحه حجم دارند و قصه ایزدان و قهرمانان یونانی را تعریف می کنند. موضوع اصلی ایلیاد داستان جنگ تروا را تعریف می کند. ایلیاد علاوه بر قهرمانان جنگاوری چون آشیل، آیاس، هکتور، اودیسئوس و بسیاری از ایزدان کوه المپ و مسئولیت های متعدد، عادات و ضعف های اخلاقی آنان را وصف می کند. اُدیسه، دربارهٔ سرگذشت ده سال سفر و ماجراهایی را که اودیسئوس قهرمان یونان، هنگام بازگشت از جنگ تروا به سوی منزل با آن ها روبرو گردید، بازگو می کند. هر چند این منظومه بیشتر ماجرای چهل روز آخر سفر او را شرح می دهد. ادیسه منظومه ای دربارهٔ دریا و خشکی است و به قلمرو افسانه ها می پردازد، حتی جهان زیرزمین، سیکلوپها، سیرنها، خاروبدیس و سکولا را معرفی می کند.
عکس هومر
سیارک ۵۷۰۰ (به انگلیسی: 5700 Homerus، نامگذاری:5166T-3) پنج هزار و هفتصدمین سیارک کشف شده است که در ۱۶ اکتبر ۱۹۷۷ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۳٫۵۰ است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هومر در دانشنامه آزاد پارسی

هومِر (Homer)
هومِر
طبق روایات قدیمی، نویسندۀ حماسه های روایی یونانی ایلیادو اودیسه(که هر دو از روایات شفاهی گرفته شده اند). دربارۀ هومر چیز زیادی نمی دانیم، اما پژوهش های جدید حاکی از آن است که هر دو منظومه به قرن ۸پ م تعلق دارند واودیسه بعد از ایلیاد نوشته شده است. هومر در این دو اثر به ارزش های نظامی، سلسله مراتب اجتماعی، و عواطف و اهداف طبقه ای از جنگجویان قهرمان می پردازد که خدایان از آن ها حمایت یا با آن ها مخالفت می کنند. هر دو اثر بر جامعه و فرهنگ یونانی تأثیر مستقیم و عمیق داشته اند و ویرژیل، شاعر رومی، نیز در تصنیفاِنِئیداز آن ها تأثیر پذیرفته است. این اشعار احتمالاً به منزلۀ بخشی از یک سنت شفاهی شکل گرفتند و در معرض اقتباس و تحول بوده اند، اما رواج دوبارۀ نگارش در میان آتنی ها در اواخر قرن ۸پ م احتمالاً بر شکل نهایی آن ها تأثیر گذاشته است. لهجۀ غالب این اشعار نشان می دهد که هومر اهل یکی از مستعمرات یونانی ایونیاز قبیل ازمیریا خیوسبوده و از دیرباز نیز چنین باوری وجود داشته است. دلایل محکمی در دست است که نویسندۀ هر دو کتاب شخص واحدی بوده است. نه تنها شخصیت پردازی دراودیسه باایلیاد انطباق کامل دارد، بلکه شماری از شخصیت های مهمایلیاد (مثل آشیل، هلن، نستور) صرفاً به این دلیل در اودیسه ظاهر می شوند که توضیح جریانات بعدی زندگی آن ها باشد. این دو منظومه دربردارندۀ نشانه هایی از فرهنگ و ابزارهای میسنیاست و کشفیات باستان شناسی نیز آن را تأیید کرده اند. ازجملۀ نویسندگان جدیدی که تحت تأثیر هومر قرار گرفته اند عبارت اند جیمز جویسو نیکوس کازانتزاکیس.

هومر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
شاعر نابینای و حماسه سرای یونانی است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اثر حماسی هومر در جدول   • دوازدهمین ماه سریانی   • اثر حماسی هومر در حل جدول   • نمایشنامه نویس المانی   • کبوتر هومر   • آگاهی فدرال آمریکا   • داستانی از دافنه دوموریه   • ایلیاد هومر   • معنی هومر   • مفهوم هومر   • تعریف هومر   • معرفی هومر   • هومر چیست   • هومر یعنی چی   • هومر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هومر

کلمه : هومر
اشتباه تایپی : i,lv
آوا : humer
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس هومر : در گوگل

آیا معنی هومر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )