برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1416 100 1

هنری الیس

هنری الیس در دانشنامه ویکی پدیا

هنری الیس
سِر هِنری اِلیس (به انگلیسی: Sir Henry Ellis) (زاده ۱ سپتامبر ۱۷۸۸ – درگذشته ۲۸ سپتامبر ۱۸۵۵) دیپلمات و سیاست مدار بریتانیایی دارای نشان حمام و عضو شورای خصوصی بریتانیا بود. وی به مدت یک سال به عنوان وزیر مختار بریتانیا در زمان فتحعلی شاه قاجار در خاک ایران حضور داشت.
۱۸۱۷ - کتابی در خصوص سفر به همراه آمهرست
۱۸۳۰ - نامه هایی در خصوص مسأله هند شرقی، خطاب به اعضای مجلسین بریتانیا
او فرزند نامشروع رابرت هوبارت، چهارمین ارل باکینگهام شر بود. وی به مدت شش سال در خدمت کمپانی هند شرقی بود و در حکومت بنگال بریتانیا سمت منشی مخصوص برای رئیس هیأت کنترل را بر عهده داشت. در سال ۱۸۱۴ به عنوان وزیر مختار موقت به ایران فرستاده شد و توانست پیمان صلحی را با این کشور با موفقیت به امضا برساند. سپس در سال بعد به ایران بازگشت.
الیس در ۱۸۱۶ به عنوان کمیسیونر سوم به همراه ویلیام پیت آمهرست، دومین بارون آمهرست به سفارت چین رفت. آنها در راه بازگشت از چین سوار بر کشتی اچ ام اس الچست بودند که به صخره های جزیره بورنئو برخوردند. ایشان مجبور شدند سوار بر یک قایق به سمت جاوه بروند و در نهایت پس از طی صدها مایل به باتاویا رسیدند. سپس سوار بر یک کشتی دیگر به نجات دیگران بازگشتند. الیس گزارش داد که تنها با حضور نظامی قدرتمند پادشاهی متحد بریتانیا می توان بر پکن تأثیر لازم را گذاشت.
الیس بعد از مرگ پدرش در سال ۱۸۱۶ دچار وضع مالی بدی شد. او ابتدا در سال ۱۸۱۹ دبیر مستعمره دماغه امید نیک شد و یک سال بعد توانست از حزب توری ها به نمایندگی از حوزه انتخابیه بوستون وارد پارلمان شود. از آنجا که این دو شغل با هم ناسازگار بودند، ویلیام آگوستوس که نامزد مقابل الیس در انتخابات بود توانست وی را در ۱۸۲۱ از پارلمان کنار بزند. الیس بین ۱۸۲۴ تا ۱۸۲۵ کمیسیونر گمرک، از ۱۸۲۵ تا ۱۸۳۴ خزانه دار و از ۱۸۳۰ تا ۱۸۳۵ به عنوان کمیسیونر هیأت کنترل فعالیت داشت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با هنری الیس

هنری الیس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هنری الیس   • مفهوم هنری الیس   • تعریف هنری الیس   • معرفی هنری الیس   • هنری الیس چیست   • هنری الیس یعنی چی   • هنری الیس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هنری الیس
کلمه : هنری الیس
اشتباه تایپی : ikvd hgds
عکس هنری الیس : در گوگل

آیا معنی هنری الیس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )