برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1644 100 1
شبکه مترجمین ایران

هل

/hel/

معنی هل در لغت نامه دهخدا

هل. [ هََ ] (ع ق ) حرف استفهام. (منتهی الارب ). حرف استفهام و موضوع است برای طلب تصدیق ایجابی نه سلبی. (اقرب الموارد). || به معنی جزا و جحد و امر نیز هست. || به معنی «قَد» نیز هست (منتهی الارب )، مانند: هل اتی علی الانسان...؛ یعنی قد اتی. (ناظم الاطباء). || به معنی «ما» نیز هست. (منتهی الارب ). مانند هل هی الا کذا؛ یعنی ما هی َ الا کذا؛ یا هل من خالق غیر اﷲ؛ یعنی ما خالق غیر اﷲ. (ناظم الاطباء). این مورد همان است که در دستور فارسی استفهام انکاری میگوییم و حروف استفهام را به معنی حرف نفی استعمال می کنیم :
ذات او سوی عارف و عالم
برتر از أین و کیف و از هل و لم.
سنائی.
- هل من مزید ؛ اصطلاح حراج فروشان ومقتبس از قرآن کریم است. لفظاً یعنی «آیا افزایش هست ؟» (کسی بیش از این قیمت میخرد؟).
|| مبحث هل ؛ (اصطلاح منطق ) هل در مقام پرسش از وجود شی ٔ و وجود شی ٔ برای شی ٔ به کار برده میشود: سؤال به واسطه ٔ هل بسیطه یعنی سؤال از وجود شی ٔ (مثال هل الانسان موجود؟) چنانکه سؤال شود که آیا انسان موجود است ؟ که مفاد «کان تامه » نیز میگویند در مقابل هل مرکبه که مفاد «کان ناقصه » است یعنی وجود شی ٔ لشی ٔ است مثال : هل الانسان ناطق ؛ آیا انسان ناطق است ؟ و این پرسش احراز وجود است. (از فرهنگ علوم عقلی تألیف جعفرسجادی ).

هل. [ هَِ ] (فعل امر) رجوع به هلیدن و هشتن شود.

هل. [ هَِ ] (اِ) هیل. هیل بویا. خیر بویا. قاقله ٔ صغار. قرامومق. کارداموم . (یادداشتهای مؤلف ). گیاهی است از تیره ٔ زنجبیلی ها و دانه هایش ازادویه ٔ معطر است. (از حواشی معین بر برهان قاطع).
- هل پوچ ؛ هیچ چیز. کم ارزش : دریغ از یک هل پوچ ؛ دریغ از چیز کم ارزشی که در فلان مورد مصرف کنی.
- امثال :
دوست دوست را یاد کند یک هل پوچ ؛ مثلی است به این معنی که محبت واقعی را با چیز کمی میتوان اظهار کرد.

هل. [ هَُ ] (اِ) آغوش و بغل. (برهان قاطع) :
ای عشق خندان همچو گل ای خوش نظر چون عقل کل
خورشید را درکش به هل ای شهسوار هل اتی.
مولوی.

هل. [ هَِ ل ل ] (ع اِ) نمودارهای ماه نو. (م ...

معنی هل به فارسی

هل
(فعل ) دوم شخص امرحاضر ازهلیدن وهشتن
آغوش و بغل
[ گویش مازنی ] /hol/ عجله – شتاب - تکان & تپه ی کوچک - پشته ی خاک
ده دهستان هیربخش مرکزی شهرستان اردبیل . در ۳٠ کیلومتری جنوب اردبیل در مسیر شوسه اردبیل به خلخال . کوهستانی معتدل ۵۶۵ تن سکنه دارد. محصولش غله است .
( جمله فعلی استفهامی ) آیا آمد ? توضیح هل اتی ماخوذ است از سوره ۷۶ دهر . آیه ۱ که آن بعقیده برخی مفسران در شان امیرالمومنین علی ع فرود آمده است . شیر خدا و ابن عم خواجه آنکه یافت تختی چو دوش خواجه و تاجی چو هل اتی . ( عطار )
[ گویش مازنی ] /hol baiten/ شتاب کردن
[ گویش مازنی ] /hol vaite/ شتاب زده
[ گویش مازنی ] /hol beKhaarden/ ترسیدن – وحشت کردن
[ گویش مازنی ] /hol baze/ دست پاچه
[ گویش مازنی ] /hel teto/ آویزان – آویخته
[ گویش مازنی ] /hale Khaal/ از توابع بابل کنار بابل
(مصدر) کسی رابجلوراندن یابپایین افکندن
[ گویش مازنی ] /halghanjilek/ الا کلنگ
(جمله اسمی استفهامی) آیا مبارزی هست ? ( این جمله بهنگام مبارزه طلبیدن و خودستایی کردن گفته میشود ) .
آیا هماوردی هست ? معمولا این جمله را در مفاخره و خود نمایی در هر کار استعمال کنند
...

معنی هل در فرهنگ معین

هل
(هِ) (اِ.) میوه ای کوچک به اندازة بند انگشت با پوست تیره و دانه های خوش بو از درختی به همین نام .
(هَ) [ ع . ] (از ادات استفهام ) آیا.

معنی هل در فرهنگ فارسی عمید

هل
فشار و نیرویی که برای حرکت دادن چیزی به جلو بر آن وارد می شود.
* هل دادن: (مصدر متعدی) فشار دادن چیزی برای حرکت به جلو.
۱. = هلیدن
۲. هلنده، گذارنده (در ترکیب با کلمۀ دیگر): سست هل.
۱. درختی کوتاه با گل های ریز سفید شبیه گل باقلا که بیشتر در هندوستان به ثمر می رسد و از سه سالگی به بار می نشیند.
۲. میوۀ این درخت که کوچک، صنوبری، و به اندازۀ بند انگشت است با پوست تیره رنگ و دانه های خوش بو که برای خوش بو ساختن برخی از خوراکی ها به کار می رود، لاچی، خیربوا، شوشمیر.
آیا مبارزی هست؟ &delta، هنگام خودستایی کردن و مبارز طلبیدن استعمال می شود.
آیا هیچ زیادتی هست؟ &delta، هنگام خواستن چیزی به مقدار بیشتر به کار می رفته.

هل در دانشنامه اسلامی

هل
معنی هَلْ: آيا
معنی حِلٌّ: حلول کننده(حلول به معناي اقامت و استقرار در مکان است )
معنی يُهْرَعُونَ: هجوم می آورند بطوري که يکديگر را هل مي دهند (از اهراع به معناي سوق دادن و به جلو هل دادن به شدت است)
معنی دَّهْرِ: در اصل به معناي طول مدت عالم از اول پيدايش تا آخر انقراض آن بوده ، و در آيه شريفه "هل اتي علي الانسان حين من الدهر" به همين معنا است ، ولي بعد از آن هر مدت طولاني را هم دهر گفتهاند .
معنی مُّطَّلِعُونَ: با اطلاعان - با خبران (از اطلاع به معناي مشرف بودن انسان بر چيزي است . و معناي عبارت "قَالَ هَلْ أَنتُم مُّطَّلِعُونَ "اين است که : آيا شما به جهنم اشراف داريد و اهل جهنم را ميبينيد (و ميتوانيد آن رفيق مرا در جهنم پيدا کنيد و ببينيد چه حالي دارد ؟))...
معنی مَثَلُ: مَثل - مِثال - وصف - صفت (در عبارتهايي نظير :مثل الفريقين کالاعمي و الاصم و البصير و السميع هل يستويان .کلمه مثل به معناي وصف است ، ولي بيشتر در مثلهاي رايج در بين مردم استعمال ميشود و آن اين است که معنايي از معاني پوشيده و مخفي از ذهن شنونده را با ا...
ریشه کلمه:
هل‌ (۹۳ بار)

حرف استفهام است مثل . بیشتر وقوع آن در قرآن مجید برای تقریر است. خواه برای تنبیه باشد یا نفی یا تکبیت چنانکه راغب گفته است. مثلا در آیات زیر تنبیه بر نفی است. . آیا کسی از آنها را می‏یابی؟ یعنی نمی‏یابی . . در این آیات تقریر برای نفی است. *** در بسیاری از آیات بعد از حرف هل لفظ «اِلّا» آمده است مثل . اعراف:53]. . در این آیات ظاهرا مراد از «هل» نفی است گویی در مقام «ماء» نافیه است چنانکه در بعضی از آیات به جای هل «ما» آمده است مثل . . علی هذا هل در اینگونه موارد برای تقریر نفی است. ابن هشام در مغنی گوید: معنای نهم هل آن است که از آن نفی اراده می‏شود لذا در آیه «هَلْ جَزاءُ الْاِحْسانِ الّا الْاِحْسانُ» حرف «الا» به خبر وارد شده است در اقرب الموارد این معنی را نقل و تصدیق کرده است در مجمع آن را در آیه فوق «لیس» و در جلالین «ما» معنی نموده و در آیه «هَلْ یَنْظُرُونَ اِلّا أَنْ تَأَتِیَهُمُ الْمَلائِکَةُ» مجمع و بیضاوی و جلالین آن را «مایَنْظِرُون َ» گفته‏اند. *** . ابن هشام در مغنی گوید: معنای ...

هل در دانشنامه ویکی پدیا

هل
هِل میوه ای کوچک به اندازه بند انگشت با پوست تیره و دانه های خوشبو است. هل، میوه گیاهی از تیره زنجبیل هاست و انواع مختلفی شامل هل سیاه، هل سفید و هل سبز دارد که نوع سبز آن عطر تندتری دارد.
Amomum
هل (گیاه)
هل یکی از چاشنی های معطر مورد استفاده در بعضی از غذاها، نان ها، شیرینی ها و به خصوص مرباها، هل است. هندی ها و پاکستانی ها و جنوب بلوچستان ایران بیشترین مصرف کننده های هل در جهان هستند.
هل از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است. مطابق این نظر جویدن دانه های هل پس از صرف غذا ضمن کمک به هضم و گوارش بهتر غذا، می تواند بوی نامطبوع دهان را نیز خنثی کند. مصرف دم کرده آن مفرح، مقوی معده لطیف و بادشکن است. دانه های هل خواص گرما بخشی داشته و معده و روده ها را تقویت می کنند. هل اشتها را تحریک می کند و عمل هضم غذا را بهبود می بخشد. نوشیدن دم کردهٔ داغ آن موجب تسکین کولیت، سوءهاضمه، نفخ، حالت تهوع و بی حالی شده و مانع ترشح زیاد اسید معده می شود. یکی از خواص ویژه و بسیار ارزشمند هل، جلوگیری از تشکیل خلط در گلو است. از این رو می توان آن را به محصولات لبنی و پودینگ ها افزود تا اثر شیر را که موجب تشکیل خلط در گلو می شود خنثی کرده و به هضم آن نیز کمک کند. دانه های هل خاصیت داروی اکسپکتورانت را دارد و سینوس ها و برونش ها، بینی و سینه را از خلط و ترشحات اضافی پاک می کنند. هل چنان که ذکر شد خواص گرمابخش و انرژی زا دارد از این رو به بهبود روحیه و بازیابی انرژی و توان از دست رفته کمک می کند، اضطراب و نگرانی را کاهش می دهد و در رفع افسردگی مؤثر است. هل همچنین کلیه ها را تقویت می کند و گفته می شود برای درمان شب ادراری کودکان مفید است. البته مصرف زیاد آن تپش قلب را افزایش می دهد.
۳- کاهش فشارخون: تحقیقات نشان داده است که مصرف روزانه ۳ گرم هل در روز طی مدت ۱۲ هفته می تواند در کاهش فشارخون تأثیرگذار باشد.
عکس هل
هل ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
هل (اساطیر)
هل (دهانه)
هل (گیاه)
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هل در دانشنامه آزاد پارسی

هِل (Elettaria cardamomum)
هِل
گیاهی با نام علمی Elettaria cardamomum از تیرۀ زنجبیل. علفی و دارای ریزوم پایا و مفصلی است که همه ساله شاخه های هوایی انبوه به ارتفاع چهار تا پنج متر از آن خارج می شود. گل های آن به صورت سنبله یا گرزن یک سویه اند. میوۀ آن به صورت پوشینۀ ناشکوفا و محتوی دانه های متعدد است. بوی دانه های درون میوه قوی و معطر و طعم آن ها مطبوع و بسیار معطر است. بیشتر در نواحی گرمسیری هند و سیلان می روید که از ادویه غذایی است و برای معطر ساختن شربت و شیرینی به کار می رود. هل به عنوان مقوی معده، نیرودهنده و بادشکن مورد استفاده قرار می گیرد. در ایران نمی روید اما مصرف میوۀ آن در ایران رایج است.

هل در جدول کلمات

هل
لاچی
س هل و آسان
ساده

معنی هل به انگلیسی

jostle (اسم)
تنه ، هل ، تکان
push (اسم)
تنه ، هل ، فشار ، زور ، فشار با سر ، فشاربجلو
cardamom (اسم)
هل
shove (اسم)
تنه ، هل ، پرتاب

معنی کلمه هل به عربی

هل
دفعة , زحمة
اسلق , خطف , دفعة , زحام , عتلة , عقبة , وکزة

هل را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمدحسین
به ضم ه. کچل. سر هل: سر بی مو در گویش کازرونی(ع.ش)
ابوالفضل
هل (hol) : کژ، ناراست
واژه در فرهنگهای فارسی به معنای (( آغوش و بغل )) ودر ترکیب (( هل دادن ))
یعنی(( کسی یاچیزی را به جلو راندن )) آمده است . اما معنی دیگری که در این ناحیه کاربرد دارد هیچ یک از فرهنگ های فارسی به آن نپرداخته اند (( کژ و ناراست )) است این واژه بازمانده ی ( خوهل =Xwahl ) فارسی میانه به همان معناست.ودر اثر تحول گروه صوتی (خو = Xwa) حذف ودر عوض مصوت O به آن اضافه شده و به صورت (هل = hol) درآمده است. دهخدا« خُل » را گونه ی دیگرخوهل ذکرکرده است.
این واژه درفارسی دری زرتشتی (خهل xahl و خال xāl) است.(نک،گلشاه ص343)
دربند86 یادگارزریران تنها متن حماسی میانه( البته اصل داستان پارتی واشکانی است) خوهل را صفت گیسو گرفته وآن را درمعنی( پیچان ، مجعد و فر) به کار برده است، واز زبان بستور به زریرپدرمرثیه وارمی گوید:
« این گیسو وریش خوهلت را باد آشفته است1»
پس ار ژاژ و خوهل آوری پیش من
همت خوهل پاسخ دهد پیرزن. (بوشکوربلخی)
رویت براه سگبان ماند همی درست
باشد هزار کژی و باشد هزار خوهل. ( منجیک ترمذی)
آن بندها که بست فلاطون به پیش من
خوهل است و سست پیش کهین پیشکار من. ( ناصرخسرو قبادیانی)
آریا بهداروند
در زبان لری بختیاری به معنی
خاکستر
Hol
محمد
هل درختچه ایی است که نام اصلی آن برگ بو هین گویند و تخم کوچکی دارد و شبیه بدانه بزر میباشد وساقه های آن خار های بلندی دارد
بیم ایه هل انی محاله ما را کارینی با غیر خیرونی گلایه حل انی محاله
اورعی خوانساری
سوراخ
هل با ضمه ه
هل مسر:سوراخ بزرگ
علی باقری
هِل:(امر از مصدر هشتن ) ترک کن ، رها کن
((باز هل این فرش کهن پوده را
طرح کن این دامن آلوده را))
(شرح مخزن الاسرار نظامی،دکتر برات زنجانی،۱۳۷۲،ص 297 .)
محمد حسین کریمی
آیا....هم معنی اَ....برای پرسیدن سوالاتی که جواب آن نعم(بله)و لا(خیر) است به کار میرود.
رضا زارع شاه آبادی
نام ادویه، مخفف هلهله

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گیاه هل   • درخت هل   • مضرات هل   • پودر هل   • هل سفید   • انواع هل   • کاشت هل   • هل سیاه   • معنی هل   • مفهوم هل   • تعریف هل   • معرفی هل   • هل چیست   • هل یعنی چی   • هل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هل

کلمه : هل
اشتباه تایپی : ig
آوا : hel
نقش : اسم
عکس هل : در گوگل

آیا معنی هل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )