برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1538 100 1
شبکه مترجمین ایران

هلیوس

معنی اسم هلیوس

اسم: هلیوس
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عبری
معنی: هلیون، خورشید

هلیوس در دانشنامه ویکی پدیا

هلیوس
هلیوس (به یونانی: Ἥλιος)، (به انگلیسی: Helios) در اساطیر یونانی، ایزد و نماد خورشید است. او همچنین حامی و نگهبان سوگندها و موهبت بینایی به شمار می رفت. او پسر تیتان هیپریون و تئا، برادر سلنه (ماه) و ائوس (سپیده دم) بود. از همسرش پرسه (یکی از اوکئانیدها) و دیگر معشوقه هایش فرزندان بسیاری داشت. او و پرسه صاحب سه فرزند به نام های آئیتس، پاسیفائه و کیرکه شدند. نام یکی از پسرانش فایتون بود. با گذشت زمان هلیوس، به طور فزاینده ای با ایزد روشنایی آپولون نسبت داده شد. اگرچه با وجود عقایدی که داشتند، آن ها به عنوان دو ایزد مجزا از یکدیگر تصور می شدند، چون هلیوس یک تیتان بود و در طرف دیگر آپولون یکی از المپ نشینان به حساب می آمد. «در واقع رومیان اولین بار هلیوس را باض آپولون یکی پنداشتند تا برای دو ایزد مجزای نور و روشنی قربانی نکنند»هلیوس قابل قیاس با سول در اساطیر روم باستان است.
آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ سش ف ک گ ل م ن و ه ی
هلیوس هر صبح در سپیده دم با ارابه آتشین چهار اسبهٔ خود از شرق راه می افتاد و تا غروب در آسمان ها می راند. از آنجایی که هلیوس تمام طول روز در آسمان می تاخت و از بالا به زمین نگاه می کرد، مردم معتقد بودند او همه چیز را بر روی زمین دیده و می شنود، بنابراین ایزدان و انسان ها، او را گواه بر اتفاقات مختلف یا سوگندهای یاد شده می دانستند. هلیوس یکبار اجازه داد پسرش فایتون هدایت ارابه اش در آسمان را به عهده بگیرد، اما این جوان بی تجربه کنترل اسب ها را از دست داد و به سوی مرگ رهسپار شد. هلیوس به شکل جوانی خوش سیما، بدون ریش که شنلی بنفش به تن داشت و هاله ای درخشان به شکل تاج در دور سرش بود، تصویر می شد. نمادهای مرتبط با او شلاق و زمین هستند و خروس و عقاب برایش حیوان هایی مقدس بودند.
عکس هلیوس
هلیوس (انگلیسی: Helios) فیلمی در ژانر درام، جنایی و مهیج است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به جی جین هی و چوی سی-وان عضو سوپر جونیور اشاره کرد.
Media Asia Films
Wanda Pictures
Sun Entertainment Culture ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هلیوس در دانشنامه آزاد پارسی

هِلیوس (Helios)
هِلیوس
(در اساطیر روم: سُل) در اساطیر یونان، خدای آفتاب. یکی از تیتانها که ارابۀ خورشید را در آسمان می کشید. پدر فایتونبود، که نزدیک بود زمین را به آتش کشد. از قرن ۵پ م به بعد، او را با آپولونهمانند می دانستند. در تبارنامۀ او آمده است که هوپریونو تئااز تیتان ها بودند و خواهرانش سِلِنه، الهۀ ماه و ائوس، الهۀ سپیده دم، بود. با پِرسه، دختر اوکئانوس، خدای رودها، ازدواج کرد و از او صاحب ساحره ای به نام سیرسهو همچنین پاسیفائهشد، که بعدها به همسری مینوس، شاه کرت، درآمد و مینوتوررا به دنیا آورد. فایتون پسر او از کلومنهبود. وصف هومر در اودیسهاز هلیوس بدین قرار است: «او از اوکئانوس، رودی که گمان می رفت دور زمین جریان دارد، از شرق برخاست، آسمان ها را پیمود و پس از آن که همه چیز را در مسیرش دید و شنید، در غرب دراکسئانوس فرو رفت». نویسندگان دوره های بعد، کاخ های مجللی را در شرق و غرب توصیف کرده اند که او سوار بر گردونه ای آتشین در حالی که چهار اسب آن را می کشیدند و در جزایر آمرزیدگانچرا می کردند، میان آن ها در حرکت است. او بر دنیای روشنایی نظارت داشت و شاهد ربوده شدن پرسفونهو بردن او به جهان مردگان و پیمان شکنی های متعدد خدایان بود. هلیوس در خان دهم هرکول(دزدیدن گاوهای هیولایی به نام گِریون)، قایقی طلایی به این قهرمان داد که توانست با آن به اروتیا، جزیره ای در انتهای جهان، برود. هلیوس شجاعت هرکول را ستود، زیرا که خورشید را به سبب تابش تند آن هدف تیر قرار داده بود. جزیرۀ تریناکیابرای هلیوس مکانی مقدس بود و عده ای عقیده داشتند که دخترانش، فایتوساو لامپتا، در آن از احشام و رمه های او مراقبت می کردند. به روایت هومر در اودیسه، همراهان اودیسئوس/اولیس این گاوها را کشتند و سپس به انتقام زئوسگرفتار و در دریا غرق شدند. هلیوس را در سراسر یونان و رودسمی پرستیدند و کولوسوس رودسرا در آن جزیره به افتخار او برپا کردند. در دوره های بعد، علاوه بر آپولو با میترا، خدای روشنایی ایرانیان، نیز همانند دانسته شد.

هلیوس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
ایزد و نماد خورشید است. او همچنین حامی و نگهبان سوگندها و موهبت بینایی به‌شمار می‌رفت.
او پسر هیپریون (از تیتان ها) و تئا (الهه بینایی) برادر ائوس (سپیده‌دم) و سلنه (ماه) بود.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هلیوس   • مفهوم هلیوس   • تعریف هلیوس   • معرفی هلیوس   • هلیوس چیست   • هلیوس یعنی چی   • هلیوس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هلیوس

کلمه : هلیوس
اشتباه تایپی : igd,s
عکس هلیوس : در گوگل

آیا معنی هلیوس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )