برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1680 100 1
شبکه مترجمین ایران

هشتگرد

هشتگرد در دانشنامه ویکی پدیا

هشتگرد
هَشتگِرد شهری است در استان البرز ایران.
اطلس گیتاشناسی استان های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.
حسین عسگری، کتابشناسی ساوجبلاغ، نشر رهام اندیشه، ۱۳۸۳، صص۳۶–۳۸.
امیر بهمنی
هشتگرد مرکز شهرستان است و در بخش مرکزی این شهرستان قرار گرفته است. شهر جدید هشتگرد به فاصلهٔ ۵ کیلومتری این شهر و در شمال شرقی آن قرار دارد.
هشتگرد در قدیم هشت کرد بوده است که به معنی هشت خانواده کرد بوده و به لحجه لکی صحبت میکنند که به این مکان کوچ و یا کوچانده شده اند که تاریخ دقیق ورود کردها به این منطقه وجود ندارد ولی تاریخی که روی قبرهای قبرستان هشتگرد وجود دارد تقریبا حدود ۳۰۰ سال پیش را نشان میدهد. با توجه به شرایط این منطقه اقوام زیادی از زنجان واذربایجان و کردستان و از کرمانشاه روانه این دیار شدند به طوریکه هم اکنون از هر قوم ایرانی به سهولت در آن یافت می شود .
عکس هشتگرد
چال تپه با ارتفاع ۱۳ متر تپهای است باستانی که در جنوب غربی شهر هشتگرد در نزدیکی امامزاده جعفر واقع گردیده است.شامل قطعات سفالها و آجرهایی مربوط به اواسط دوره اسلامی خصوصا سلجوقی. سفالهای دوره تیموری و صفوی در لعابهای به رنگ آبی فیروزهای و لاجوردی و سبز تیره را میتوان در محوطه این تپه رویت کرد. همچنین در قسمت جنوبی این تپه گورستانی باستانی قرار دارد که از نوع گورخمره میباشد.
ذکرالله زنجانی، شناسنامه تاریخی ساوجبلاغ و امامزادگان.به سفارش فرمانداری ساوجبلاغ.۱۳۸۵شمسی
شهر جدید هشتگرد یکی از شهرهای استان البرز است. این شهر در مجاورت شهر هشتگرد قرار دارد و در سال های اخیر بنا نهاده شده است. از نظر تقسیمات کشوری، شهری مجزا از هشتگرد است و در بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ قرار گرفته است.
فاصله بهینه شهر جدید با تهران (۶۵ کیلومتری اتوبان تهران – قزوین). نه ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هشتگرد در دانشنامه آزاد پارسی

هَشْتگِرد
هَشْتگِرد
شهری در استان البرز، مرکز اداری شهرستان ساوجبلاغ. با ارتفاع ۱,۲۷۵ متر، در ۷۵کیلومتری غرب شمالی تهران، در کوهپایۀ جنوبی البرز، سر راه کرج به قزوین قرار دارد. خط آهن تهران ـ تبریز از کنار این شهر می گذرد. اقلیم این شهر معتدل و خشک و جمعیت آن ۴۵,۵۲۹ نفر است (۱۳۸۵). تا حدود سه دهۀ قبل، روستای نسبتاً کوچکی از توابع شهرستان کرج بود. تمرکز جمعیت در استان تهران و احداث شهرک های اقماری، آبادی مزبور را در طرح توسعه قرار داد. نخست به یکی از بخش های تابع شهرستان کرج تبدیل و در تقسیمات کشوری ۱۳۷۵ش، به مرکزیت اداری شهرستان ساوجبلاغ انتخاب شد و در ردیف شهرهای مدرن استان تهران جای گرفت.

هشتگرد را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سجاد
از شهرهای استان تهران و مرکز شهرستان ساوجبلاغ.
وجه تسمیه:
میر جلال الدین محدث ارموی (احیاگر میراث مکتوب شیعی) در این باره نوشته است: « هشتورد یا هشتجرد همان هشتگرد فعلی است.» منتجب الدین نیز در کتاب الفهرست، از شخصیت فخر آور هشتجردی به عنوان یک چهره شیعی و فاضل یاد کرده و می نویسد که او دیندار و فاضل بوده است. عبدالجلیل قزوینی در جای دیگری هم از «دهخدای فخرآور هشتوردی و پسرش جمال الدین عبدالصمد غازی شهید» یاد کرده اما راجع به چگونگی شهادت او مطلبی نگفته است.این اسناد تاریخی ضمن بیان وجه تسمیه هشتگرد به زیست گروهی از شیعیان اثنا عشری در قرن ششم هجری در آن محل تصریح کرده اند که در متون تاریخی از آن به عنوان «هشتورد» یا «هشتجرد» نام برده شده است.
جمشید
هشتگرد که درست آن هشتگرت است از ترکیب عدد هشت (۸) و گرت است. گرت به معنی دژ، آبادی است و هشتگرت به معنای هشت دژ، هشت آبادی، هشت … است؛ که البته گرت در زبان فارسی گرد نیز تلفظ می‌شود ولی تلفظ بهتر و درست‌تر آن تلفظ گرت است. همچنان که بومی‌های هشتگرد که همان تات ها هستند واژهٔ مردم را مرتم (Martem) تلفظ می‌کنند. نصیرالدین ابوالرشید عبدالجلیل قزوینی رازی از علمای قرن ششم هجری در کتاب خود(نقض) به مناسبت از اسماعیل احمدان، یکی از چهره‌های اسماعیلیه یا به قول وی ملاحده، یاد کرده که �چون الحادش ظاهر شد (شیعه شد، لفظی که به شیعیان اسماعیلی در آن زمان اطلاق می‌شد)، از بیم دهخدای فخرآور هشتوردی شیعی بگریخت و به الموت شد�. او همچنین از فرزند دهخدا به نام �عبدالصمد بن فخرآور� یاد کرده‌است. مناسبت یاد از او نیز همین است که �بواسحاق صاحب خراج ملاحده� نیز که �ملحد شد�، توسط �امیر قایماز… به گفت جمال الدین عبدالصمد شیعی رحمت‌الله علیه� کشته شد.
میر جلال‌الدین محدث ارموی در این باره نوشته‌است: �هشتورد یا هشتجرد همان هشتگرد فعلی است�. منتجب الدین نیز در کتاب الفهرست، از شخصیت فخرآور هشتجردی به عنوان یک چهره شیعی و فاضل یاد کرده و می‌نویسد که او دیندار و فاضل بوده‌است. عبدالجلیل قزوینی در جای دیگری هم از �دهخدای فخرآور هشتوردی و پسرش جمال الدین عبدالصمد غازی شهید� یاد کرده اما راجع به چگونگی شهادت او مطلبی نگفته‌است. استاد ارموی احتمال داده‌اند که این سخن مستوفی که دربارهٔ طایفه قضویان شهر قزوین نوشته‌است، جدشان فخرالدین فخرآور هشتجردی در دیوان قضاء وکالت کردی بدین سبب ایشان را قضوی خوانند، مربوط به همین فخرآور شیعی هشتگردی بوده باشد. این اسناد تاریخی ضمن بیان وجه تسمیه هشتگرد به زیست گروهی از شیعیان اثنا عشری و اسماعیلی در قرن ششم هجری در آن محل تصریح کرده‌اند که در متون تاریخی از آن به عنوان هشگرد' �هشتورد� یا �هشتجرد� نام برده شده‌است.
هشتگرد در دوره پهلوی
زمین‌های هشتگرد قبل از سال ۱۳۲۰ خورشیدی به‌طور خلاصه از طرف دولت عرضه شد. سپس شخصی به نام گورگیان که از ارامنه بود و به این محل آمده بود زمین‌ها را به مبلغ ۹۰۰۰۰۰ ریال خریداری نمود. املاک خریداری شده توسط این فرد شامل ۶ آبادی خالصه از جمله هشتگرد بود که نامبرده در سال اول پول خود را از عواید این زمین‌ها مستهلک نمود و در سال‌های بعد شروع به فروش زمین‌ها به خرده مالکین به ویژه لک‌های مهاجر از جنوب شرق کوردستان نمود. به همین دلیل است که غالب زمین‌های این منطقه در مالکیت خرده مالکین لک می‌باشد.
مرتضی
هشتگرد به معنای هشت دژ بوده که متشکل از ۸ پارچه آبادی به مرکزیت فشند میباشد.لطفا متن را تصحیح کنید و بدون تحقیق هیچ وقت متنی منتشر نکنید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هشتگرد   • مفهوم هشتگرد   • تعریف هشتگرد   • معرفی هشتگرد   • هشتگرد چیست   • هشتگرد یعنی چی   • هشتگرد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هشتگرد

کلمه : هشتگرد
اشتباه تایپی : iaj'vn
عکس هشتگرد : در گوگل

آیا معنی هشتگرد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )