برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1462 100 1

هزارگری

هزارگری در دانشنامه ویکی پدیا

هزارگری
هزارگری یا هزارجریب که اعتمادالسلطنه آن را همان «کوهستان ونداد هرمز» می داند، منطقهٔ وسیعی در رشته کوه البرز است حد فاصل سوادکوه و گرگان.
یاسنت لویی رابینو کنسول دولت بریتانیا در رشت، در کتاب خود یعنی سفرنامهٔ مازندران و استرآباد، می نویسد: «بلوک هزار جریب شامل دو قسمت است: یکی چهاردانگه دیگری دو دانگه. می گویند هزار جریب به فخر عمادالدوله پسر امام زین العابدین تعلق داشته. او پیش از وفات املاکش را میان سه پسر خود که یکی از آن ها از مادر دیگر بوده تقسیم کرد؛ بنابراین به دو برادر تنی باهم چهار ششم یا چهاردانگ و به نابرادری آن ها دو ششم یا دو دانگ دیگر رسید.» افضل الملک نیز در سفرنامهٔ خود روایتی همانند دارد.
جیمز اَبُت نیز در سفرنامهٔ مازندران (زمان محمدشاه قاجار) اطلاعاتی از هزارجریب و تقسیم آن به دودانگه و چهاردانگه بدست می دهد. در سفرنامهٔ کلنل برسفرد لوات کنسول دولت بهیه انگلیس در استرآباد نیز نام و توضیحات مختصرِ چندین روستا از روستاهای هزارجریب که در مسیر حرکت وی بوده اند به چشم می خورد.
گریگوری ملگُنُف در سال ۱۸۵۸ و ۱۸۶۰ در پی انجام مأموریتی از سوی حکومت قفقاز (برای اجراء وصیت نامه پتر کبیر) به شمال ایران این سفر کرد. در سفرنامهٔ او با ذکر این موضوع که هزارجریب به دو منطقهٔ دودانگه و چهاردانگه تقسیم می شود از مرزهای هزارجریب نام برده می شود: استان استرآباد، رود کوچک ساور در روستای کندو در نیم فرسنگی غرب رادکان، روستای برکوله (بارکلا) و نیلا (نیالا) در اشرف در نزدیکی جادهٔ شاهرود، روستای سرخ گریه(سرخ گریوه) و بالخاس(مال خواست) و چشمهٔ آروس (چشمهٔ آب شور روستای ارست یا همان باداب سورت) و چهارده (چهارده کلاته یا دیباج).
در دو سمت شمال و جنوب از طرفی به جلگه مازندران و از طرف دیگر به سمنان و دامغان محدود می باشد. در تقسیمات کشوری از این واژه جز برای نامیدن یکی از دو بخش شهرستان نکا استفاده نشده است. قسمت هائی از هزارجریب در استان سمنان و گلستان واقع است.
در لغت نامهٔ دهخدا از هزارجریب با واژهٔ «ناحیه» نام برده شده است و با استناد به منابعی از حدود و توابع و معادن آن سخن رفته است.
ابن فقیه همدانی (سدهٔ ۴) مینویسد که در بیرون شهر ساریه هزار جریب زمین از آن بنداد هرمز است و آن زمین همان اموال خالصه ای ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با هزارگری

هزارگری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هزارگری   • مفهوم هزارگری   • تعریف هزارگری   • معرفی هزارگری   • هزارگری چیست   • هزارگری یعنی چی   • هزارگری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هزارگری
کلمه : هزارگری
اشتباه تایپی : ichv'vd
عکس هزارگری : در گوگل

آیا معنی هزارگری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران