برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1524 100 1
شبکه مترجمین ایران

هزارمسجد

هزارمسجد در دانشنامه ویکی پدیا

هزارمسجد
هزارمسجد، رشته کوه هزارمسجد – کپه داغ، ارتفاعات شمال خراسان را تشکیل می دهند که به صورت مرزی طبیعی دشت هموار مشهد را از صحرای سرد وخشک قراقوم ترکمنستان جدا می کند. بلندترین نقطهٔ این رشته کوه، قلهٔ هزارمسجد با ارتفاع حدود ۳۱۴۰ متر در شمال غربی شهر مشهد قرار گرفته است و راه دسترسی به آن از دو مسیر جبههٔ جنوبی (جادهٔ ماشین روِ) آن و جبههٔ شمالی روستای لائین نو می باشد. این رشته کوه از شمال غربی به سمت جنوب شرقی امتداد یافته است که در دامنه های سرسبز شمالی این رشته کوه، منطقه کلات نادری، در کوهپایه های شمالی دشت قره قوم ترکمنستان، در شمال غربی آن شهرستان درگز و در جنوب این کوهستان دشت مشهد واقع گشته است.
در ادامهٔ آن رشته کوه مزداوند (مزدوران) به ارتفاع ۱۲۰۰ متر، قره داغ به ارتفاع ۱۶۵۰ متر، کپه داغ و بالخان ترکمنستان کشیده شده است. بخشی از کوه های هزارمسجد را کپه داغ می نامند. در امتداد جادهٔ درگز – قوچان، رشته کوه به نام الله اکبر خوانده می شود.
امتداد رشته کوه هزارمسجد در جنوب منطقهٔ سرخس، از تپه هایی تشکیل شده است که ارتفاع آن از ۸۰۰ متر تجاوز نمی کند. رودخانهٔ هری رود، که در اینجا «تَجَن» نام دارد و مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل می دهد، شکافی را در این تپه ها باز می کند و ارتفاع این تپه ها ۲۵۰ متر است.
عکس هزارمسجد
هزارمسجد، دهستانی از توابع بخش مرکزی شهرستان کلات در استان خراسان رضوی ایران به مرکزیت حسن آباد است. این دهستان بر اساس مصوبه هیئت وزیران در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۶۶ تأسیس شده است.
بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این دهستان ۶٬۰۷۵ نفر (در ۱٬۸۶۹ خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هزارمسجد در دانشنامه آزاد پارسی

هِزارمَسجِد
رشته کوهی در شمال استان خراسان رضوی، با طول ۴۹۷ کیلومتر و ارتفاع ۳,۰۴۰ متر. این رشته کوه، که مساحتی معادل ۲۵,۸۰۰ کیلومتر مربع را شامل می شود، در مرز ایران و جمهوری ترکمنستان قرار دارد و بلندترین قلّۀ آن، که به همین نام مشهور است، در ۷۸کیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده است. رودهای کشف رود و اترک از این ارتفاعات سرچشمه می گیرند.

هزارمسجد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هزارمسجد   • مفهوم هزارمسجد   • تعریف هزارمسجد   • معرفی هزارمسجد   • هزارمسجد چیست   • هزارمسجد یعنی چی   • هزارمسجد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هزارمسجد

کلمه : هزارمسجد
اشتباه تایپی : ichvls[n
عکس هزارمسجد : در گوگل

آیا معنی هزارمسجد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )