برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1396 100 1

هریس

/haris/

معنی هریس در لغت نامه دهخدا

هریس. [ هََ ] (معرب ، اِ) طعامی که از گوشت و حبوبات ترتیب دهند و بهترین آن آن است که از گندم و گوشت مرغ سازند. (منتهی الارب ). طعامی از دانه ٔخردشده و گوشت و در النوادر آمده است : دانه ٔ خرد شده بوسیله ٔ مهراس پیش از آنکه پخته شود و چون پخته شود هریسه نامند. (اقرب الموارد). رجوع به هریسه شود.

هریس. [ هَِ ] (اِخ ) از بخشهای پنجگانه ٔ شهرستان اهر. حدود آن : از شمال بخش مرکزی اهر و از جنوب بخش بستان آباد و از خاور بخش مهربان و از باختر بخش ورزقان است. دهستان خانمرود با 16 آبادی و 11228 تن سکنه و دهستان بدوستان با 36 آبادی و 19919 تن سکنه جزء این بخش است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

هریس. [ هَِ ] (اِخ ) مرکز بخش هریس و دهستان خانمرود از شهرستان اهر. دارای 5499 تن سکنه است. محصول عمده اش غله و حبوبات و سردرختی و کار مردم زراعت است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

هریس. [ هَِ ] (اِخ ) دهی است ازدهستان هریس شهرستان سراب که دارای 2055 تن سکنه و آب آن از چشمه است. محصول عمده اش غله و حبوبات و شغل اهالی زراعت است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

هریس. [ هَِ ] (اِخ ) دهی است از شرفخانه از بخش شبستر شهرستان تبریز. دارای 1192 تن سکنه و آب آن از چشمه است. محصول عمده اش غله و حبوبات و شغل اهالی زراعت است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

هریس. [ هَِ ](اِخ ) دهی است از بخش سنجد شهرستان هروآباد که دارای 618 تن سکنه است. محصول عمده اش غله و حبوبات و شغل اهالی زراعت است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

هریس. [ هَِ ] (اِخ ) دهی است از بخش مرکزی شهرستان مراغه که دارای 189 تن سکنه است. محصول عمده اش غله و نخود و بادام و کرچک و زردآلو و شغل اهالی زراعت است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

هریس. [ هَِ ] (اِخ ) دهی است از بخش ورزقان شهرستان اهر که 367 تن سکنه دارد. آب آن از رودخانه ابری و چشمه ها و محصول عمده اش غله ، حبوبات ، سردرختی و انگور و شغل اهالی زراعت و باغداری است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

معنی هریس به فارسی

هریس
عالم الهیات و دانشمند انگلیسی ( و.۱۶۶۷ - ف. ۱۷۱۹ م .) اثر عمده وی فرهنگ لغات فنی ( ۱۷٠۴ ) است که نخستین فرهنگ انگلیسی درباره هنرها و علوم میباشد .
(اسم ) طعامی که ازگوشت وحبوب ترتیب دهند وبهترین آنست که ازگندم و گوشت مرغ سازند.
[Harris matrix] [باستان شناسی] ← نمودار لایه نگاشتی

هریس در دانشنامه ویکی پدیا

هریس
هِریسْ یکی از شهرهای شرقی آذربایجان شرقی">استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان هریس است. بررسی باستان شناسان نشان می دهد که در گذشته تمدن های متعدد تاریخی در این منطقه وجود داشته اند. نقش فرماندهی این شهر در سطح منطقه به جهت قرارگرفتن آن در گوشهٔ شمال شرق شهرستان، کم رنگ تر شده است.
فطیر و قالی و خشکبار
زمین های کشاورزی هریس به جهت قرارگرفتن در دامنهٔ ارتفاعات و بهره مندی از خاک جلگه ای، بسیار حاصل خیز گشته است. ارتفاع این شهر از سطح دریا بین ۱۸۰۰ تا ۱۸۵۰ متر بوده و از این جهت به عنوان بام آذربایجان شناخته می شود.
هریس از لحاظ تقسیمات کشوری در منطقهٔ جغرافیایی نامناسبی واقع شده و توان ارتباط مناسب و مطلوب با سایر نواحی شهرستان را ندارد. از همین روی تنها بخشی از مناطق شهرستان هریس را تحت تأثیر خود قرار داده و سایر بخش ها و نواحی این شهرستان به تابعیت شهرهای همجوار نظیر تبریز، اهر درآمده اند.
عکس هریس
هریس ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
هریس (سراب)
هریس (شبستر)
هریس (کوثر)
هریس (مراغه)
هریس (مرند)
هریس یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان سراب واقع شده است.
جمعیت روستاهای شهرستان سراب
هریس یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گونی غربی بخش تسوج شهرستان شبستر واقع شده است.
هریس یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سراجوی غربی بخش مرکزی شهرستان مراغه واقع شده است. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با هریس

هریس در جدول کلمات

بخشی از هریس در آذربایجان شرقی
خواجه

هریس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سردارملی
هریس خودش شهرستان مستقل هست و هیچوقت جزوی از نواحی اهر نبوده. زمانی هم که بخش بود جزوی از شهرستان تبریز بود. لطفاً اطلاعات غلط به ملت ندید.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نرم افزار هریس   • نقشه هریس   • فرمانداری شهرستان هریس   • فاصله تبریز تا هریس   • روستای هریس   • معنی هریس   • هریس خواننده   • هریس رامسر   • مفهوم هریس   • تعریف هریس   • معرفی هریس   • هریس چیست   • هریس یعنی چی   • هریس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هریس
کلمه : هریس
اشتباه تایپی : ivds
آوا : haris
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس هریس : در گوگل

آیا معنی هریس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )