هرند

/haran/

لغت نامه دهخدا

هرند. [ هََ رَ ] ( اِخ ) رودخانه ای است بسیار عظیم در نواحی جرجان که از آن جز به شناوری و کشتی نتوان گذشت. ( برهان ). چون به حدود استرآباد رسد از پهلوی آق قلعه گذر کرده به دریای خزر میریزد. ( آنندراج ). رودی است بحدود خراسان که آن را رود هرند خوانند. از کوه طوس برود. بر حدود آستو و جرمکان برود و میانه گرگان ببرد و به شهر آبسکون برودو به دریای خزران افتد. ( حدود العالم ) :
سخن از چشمه چشمم که هرندی است روان
چون هرندش بروانی سوی جرجان ببرد.
ابن یمین ( از آنندراج ).

هرند. [ هََ رَ ] ( اِخ ) قصبه ای از دهستان حومه بخش کوهپایه شهرستان اصفهان است که در 20 هزارگزی جنوب باختری کوهپایه و 8 هزارگزی جنوب شوسه اصفهان به یزد قرار دارد. جلگه ای است معتدل و دارای 3840 تن سکنه. از قنات مشروب میشود و محصول عمده اش غله و حبوبات و پنبه ، و کار مردم زراعت و جزئی گله داری است.( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 10 ). شهرکی است در نواحی اصفهان در مسافت سه روز راه از اصفهان. ( معجم البلدان ). نام قصبه ای است از نواحی اصفهان. ( آنندراج ).

فرهنگ فارسی

قصبه ای از دهستان حومه بخش کوهپایه شهرستان اصفهان . در ۲٠ کیلومتری جنوب باختری کوهپایه . جلگه معتدل ۳۸۴٠ تن سکنه دارد. محصولش غلات حبوبات پنبه .
قصبه از دهستان حومه بخش کوهپایه شهرستان اصفهان است که در ۲٠ هزار گزی جنوب شوسه اصفهان بیزد قرار دارد . جلگه ایست معتدل و دارای ۳۸۴٠ تن سکنه . از قنات مشروب میشود و محصول عمده اش غله و حبوب و پنبه و کار مردم زراعت و جزئی گله داری است .

دانشنامه عمومی

هرند، مرکز شهرستان هرند در استان اصفهان است که در ۲۸ کیلومتری مرکز شهرستان ورزنه در شرق اصفهان واقع شده است
ارتفاع این شهر از سطح دریا با شیب ملایمی از ۱۵۷۰متر در شمال شهر تا ۱۵۴۰ متر در جنوب شهر متغیّراست؛ و تابستانهایی گرم و خشک و زمستانهای سرد و خشک دارد. میزان بارندگی سالانه آن ۹۰ میلی متر و بارش برف به ندرت طی دی ماه می بارد. در گذشته ای نه چندان دور، ۱۷ رشته قنات به این شهر هویّت کشاورزی داده بود ولی به تدریج، با صنعتی شدن شهر، مردم به مشاغل صنعتی و اداری روی آوردند. این شهر دارای سه محلّهٔ تاریخی بنام های جول آباد، دَربه و شهیدیان ( کُشته ) است. [ ۱] [ ۲]
براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت شهر هرند برابر با ۷۷۲۸ نفر ( ۲٬۴۷۸ خانوار ) بوده است. [ ۳]
• دانشگاه جامع علمی کاربردی هرند
• دانشگاه آزاد اسلامی واحد هرند
• دانشگاه پیام نور هرند
• حوزه علمیه امام هادی هرند
• تعداد ۱۶واحد دبستان - دبیرستان و هنرستان ( دخترانه و پسرانه )
• امامزاده اسحاق بن موسی بن جعفر هرند
• امامزاده شاهزاده حیدر هرند
• حسینیه قدس الحسین هرند
• حسینیه چهارده معصوم هرند
• حسینیه مرکزی هرند
• شوید
• شیرینی کماج
• شلغم
دارای سومین آب انبار بزرگ دنیا و بادگیرهای قدیمی یخچال قدیمی، بازار و همچنین قنوات و برج های کبوتر خانه می باشد. مراسم سنتی عزاداری محرم نیز جزء جاذبه های این شهر طی دهه ابتدایی محرم است. قرار گرفتن این شهر در مسیر شهر توریستی ورزنه باعث عبور مسافران ازین شهر شده است.
عکس هرند

هرند (مجارستان). هرند ( به مجاری: Herend ) یک منطقهٔ مسکونی در مجارستان است که در ناحیه وسپرم واقع شده است. [ ۱] هرند ۱۹٫۵۳ کیلومتر مربع مساحت و ۳٬۳۸۴ نفر جمعیت دارد.
شهرهای مارکت لویتن و Siculeni خواهرخوانده های هرند ( مجارستان ) هستند.
عکس هرند (مجارستان)عکس هرند (مجارستان)عکس هرند (مجارستان)عکس هرند (مجارستان)
این نوشته برگرفته از سایت ویکی پدیا می باشد، اگر نادرست یا توهین آمیز است، لطفا گزارش دهید: گزارش تخلف

دانشنامه آزاد فارسی

هَرَند
شهری در شهرستان اصفهان و مرکز اداری بخش جلگه. با ارتفاع ۱,۵۴۰ متر، در دشتی در ۷۲کیلومتری شرق اصفهان و هفده کیلومتری جنوب کوهپایه، سر راه کوهپایه به اژیه و نیک آباد قرار دارد. اقلیم این شهر معتدل و خشک و جمعیت آن۶,۸۴۲ نفر است (۱۳۸۵).

پیشنهاد کاربران

اب انبار محله شهیدیان بزرگترین و قدیمترین اب انبار هرند واب انبا رمحله دربه دکر نشده اند خواهشمنیم دکر شوند تشکر

بپرس