برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1529 100 1
شبکه مترجمین ایران

هایدلبرگ

معنی هایدلبرگ در لغت نامه دهخدا

هایدلبرگ. [ دِ ب ِ ] (اِخ ) شهر بزرگی است از ایالت بادن ورتمبرگ در کشور آلمان بر ساحل جنوبی رود نکار که در 13 میلی جنوب شرقی مانهایم و 54 میلی فرانکفورت واقع شده. این شهر در میان تپه هائی که پوشیده از جنگل میباشند قرار گرفته و دارای مناظر بسیار زیبا و دلکش و حومه های آن دل انگیز و باصفاست. هایدلبرگ یک مرکز مهم خطوط آهن و جاده های فرانکفورت ، مانهایم ،کارلسرو سپیرز و هورزبرگ است. جمعیت آن بر طبق آمار 1950 م. 116488 تن بوده است. قصر مخروبه ٔ قدیمی که از بناهای قرن 13 است و پل معروف کارل تئودور که در 1786 بر روی رود نکار بسته شده در این شهر دیدنی وجالب توجه است. شهر مذکور دارای یک دانشگاه بزرگ و مجهز و مدارس و مؤسسات علمی و یک کتابخانه ٔ بزرگ حاوی 300000 جلد کتب چاپی و نسخ خطی معتبر میباشد. کارخانه های شراب سازی بسیاری در این شهر احداث گردیده است. هایدلبرگ دارای تجارت فعال و پرحرارتی می باشد. (از دایرةالمعارف بریتانیکا) (از قاموس الاعلام ترکی ).

هایدلبرگ در دانشنامه ویکی پدیا

هایدلبرگ
هایدلبرگ (به آلمانی: Heidelberg) ( آوا راهنما·اطلاعات) شهری است در ایالت بادن-وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان که رود نکار از میان این شهر می گذرد. این شهر پنجمین شهر بزرگ این ایالت بعد از اشتوتگارت، کارلسروهه، مانهایم و فرایبورگ می باشد.
هایدلبرگ با ۱۴۹ هزار نفر جمعیت و ۱۰۹ کیلومتر مربع مساحت در میانه راه اشتوتگارت و فرانکفورت قرار گرفته است.
هایدلبرگ در قدیم از مراکز دانش و هنر بوده است. امروزه نیز وجود پژوهشگاه های متعدد در درون و پیرامون آن، این سنت را ادامه داده است. دانشگاه روپرشت-کارلز هایدلبرگ از قدیمی ترین نهادهای آموزشی اروپا است.
جشنواره فیلم مانهایم-هایدلبرگ هرساله به طور مشترک با مانهایم در این شهر برگزار می شود.
عکس هایدلبرگ
هایدلبرگ سمنت٬ (به آلمانی: HeidelbergCement) شرکت آلمانی چندملیتی مصالح ساختمانی است٬ که دفتر مرکزی آن٬ در شهر هایدلبرگ، آلمان قرار دارد.
وب گاه رسمی شرکت هایدلبرگ سمنت
این شرکت٬ در سال ۲۰۱۰ با تولید ۷۸ میلیون تن سیمان٬ بعنوان سومین تولیدکننده بزرگ سیمان جهان، انتخاب شد. در حال حاضر تعداد کارکنان شرکت هایدلبرگ سمنت٬ در حدود ۵۳٫۰۰۰ نفر است٬ که در ۲٫۵۰۰ مکان٬ در بیش از ۴۰ کشور جهان٬ پراکنده بوده و گردش مالی سالانه آن٬ در حدود ۱۱ میلیارد یورو می باشد.
هایدلبرگ، مینه سوتا (به انگلیسی: Heidelberg, Minnesota) یک شهر در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان لو سوئور، مینه سوتا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
هایدلبرگ ۱٫۳۷ کیلومترمربع مساحت و ۱۲۲ نفر جمعیت دارد و ۳۲۱ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
هایدلبرگ (به انگلیسی: Heidelberg) یک منطقهٔ مسکونی در ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هایدلبرگ در دانشنامه آزاد پارسی

هایْدِلْبِرْگ (Heidelberg)
هایْدِلْبِرْگ
شهری در بادن ـ وورتمبرگ آلمان، بر ساحل رود نکار، به فاصلۀ ۱۹ کیلومتری جنوب شرقی مانهایم. ۱۴۰,۳۰۰ نفر جمعیت دارد (۲۰۰۱). دارای صنایع انتشاراتی، آبجوسازی، و تولید توتون و تجهیزات اپتیکی و همچنین از مراکز مهم گردشگری است. دانشگاه هایدلبرگ، که قدیمی ترین دانشگاه آلمان است، در ۱۳۸۶م تأسیس شد. ویرانه های قلعه ای متعلق به قرون ۱۳م تا ۱۷، در ۱۰۰متری بالای رود مزبور، بر شهر مشرف است.

هایدلبرگ را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هایدلبرگ   • مفهوم هایدلبرگ   • تعریف هایدلبرگ   • معرفی هایدلبرگ   • هایدلبرگ چیست   • هایدلبرگ یعنی چی   • هایدلبرگ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هایدلبرگ

کلمه : هایدلبرگ
اشتباه تایپی : ihdngfv'
عکس هایدلبرگ : در گوگل

آیا معنی هایدلبرگ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )