برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1645 100 1
شبکه مترجمین ایران

نیایش

/niyAyeS/

مترادف نیایش: آفرین، پرستش، دعا، سبحه، طاعت، عبادت، عبودیت، مناجات، نماز، ورد

معنی اسم نیایش

اسم: نیایش
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: niyāyeš) دعا همراه با تضرع و زاری به درگاه خداوند، پرستش و احترام به کسی - دعا به درگاه خداوند، ستایش، عبادت، پرستش و احترام نسبت به کسی

معنی نیایش در لغت نامه دهخدا

نیایش. [ ی ِ ] (اِمص ) دعا. آفرین . (لغت فرس اسدی ) (غیاث اللغات ). دعای نیکو و آفرین. (صحاح الفرس ) (از اوبهی ). آفرین و تحسین. (برهان قاطع) (انجمن آرا). دعائی باشد که از روی تضرع و زاری کنند. (برهان قاطع). ستایش. تحسین. (غیاث اللغات ). آفرین و دعا بود از روی زاری. (جهانگیری ). خواهش. تضرع. (اوبهی ) زاری. (غیاث اللغات ). دعا از روی تضرع و زاری. (رشیدی ). عبادت. دعا. ستایش :
به یک هفته بر پیش یزدان پاک
همی با نیایش بپیمود خاک.
فردوسی.
که من رفتنی ام سوی کارزار
ترا جز نیایش مباد ایچ کار.
فردوسی.
همه مردم از خانه ها شد به دشت
نیایش همی ز آسمان برگذشت.
فردوسی.
کنون خواهم از تو که با رای پاک
چو رخ را نهی از نیایش به خاک.
اسدی.
بر آنم که گر بنده را شهریار
شناسد نیایش نیاید به کار.
نظامی.
نیایش در دل خسرو اثر کرد
دلش را چون فلک زیر و زبر کرد.
نظامی.
- نیایش کردن ؛ دعا کردن. عبادت کردن. آفرین گفتن. ستایش کردن :
شب تیره تا برکشد روز چاک
نیایش کنم پیش یزدان پاک.
فردوسی.
نیایش همی کرد خود با پسر
بدان آفریننده ٔ دادگر.
فردوسی.
چو در پیش یزدان گشائی دو لب
نیایش کن ازبهر من روز و شب.
فردوسی.
گوی ترا ستاره نیایش کند همی
گوید که قدر و منزلت و مرتبت تراست.
فرخی.
موبد موبدان پیش ملک آمدی و ستایش نمودی و نیایش کردی او را. (نوروزنامه ).
به طاعت خانه شد خسرو کمر بست
نیایش کرد یزدان را و بنشست.
نظامی.
- نیایش گرفتن ؛ به دعاپرداختن. ستایش و آفرین آغاز کردن :
به شاه جهان بر ستایش گرفت
نوان پیش تختش نیایش گرفت.
فردوسی.
جهان آفرین را ستایش گرفت
بر آتشکده بر نیایش گرفت.
فردوسی.
- نیایش نمودن ؛ نیایش کردن :
نیایش نمودند چون بندگان
به پیش کیان شاه فرخندگان. ...

معنی نیایش به فارسی

نیایش
دعا، آفرین، ستایش، پرستش، دعاازروی تضرع
۱ - ( اسم ) عبادت پرستش . توضیح ۱ مصدر این کلمه در فارسی مستعمل نیست و آن از ریش. ایرانی باستان سنسکریت ( آواز خواندن ) آمده . ۲ - ( اسم ) دعا آفرین . توضیح ۲ در جزو ادعی. خرده اوستا پنج نماز و آفرین را که راجع است به خورشید : مهر ماه آب و آتش : بترتیب خورشید نیایش مهر نیایش ماه نیایش اردویسور بانو نیایش و آتش نایش نامند .
دعا ٠ آفرین ٠ دعای نیکو و آفرین ٠ آفرین و تحسین ٠ دعائی باشد که از روی تضرع و زاری کنند ٠ ستایش ٠ تحسین ٠ آفرین و دعا بود از روی زاری ٠
عبادتگاه
( مصدر ) عبادت کردن پرستش کردن : (( همیدون بزاری نیایش گرفت جهان آفرین را ستایش گرفت . )) ( شا . لفا اق. ۲٠۹ )
( مصدر ) عبادت کردن پرستش کردن : (( یزدان را نیایش کرد . ))
( صفت ) عبادت کننده پرستنده : جمع : نیایش کنان : (( ز پاکی ورا ( کعبه ) خان. خویش خواند نیایش کنان را بدان پیش خواند . )) ( شا. بخ ۱۸۴۶ : ۷ )
در حال نیایش کردن در حال ستایش .

معنی نیایش در فرهنگ معین

نیایش
(یِ) [ په . ] (اِمص .) دعا، ستایش .

معنی نیایش در فرهنگ فارسی عمید

نیایش
۱. دعا از روی تضرع و زاری.
۲. پرستش
۳. آفرین، ستایش: همه نیکویی ها ز گیتی به توست / نیایش ز فرزند گیرم نخست (فردوسی: ۲/۲۱۰).

نیایش در دانشنامه اسلامی

سپیده دم عاشورا امام حسین (علیه السلام) با اصحابش نماز صبح را خواند و دست مبارکش را بسوی آسمان برداشت و با خداوند به راز و نیاز پرداخت.
از علی بن حسین روایت شده است که فرمود: در بامداد عاشورا، بعد از آنکه لشکر دشمن رو به امام حسین آورد، حضرت دستان خود را به سوی آسمان بلند کرد، و عرضه داشت «خداوندا، تو تکیه گاه من در هر اندوه، و امید من در هر سختی هستی. تو در هر پیشامدی تکیه گاه و مایه پشت گرمی منی، چه بسا غم های گرانی که دل در آن سیست می گردد و چاره از کف می رود، دوست دست از یاری برمی دارد و دشمن نکوهشی می کند، و من آن را به پیشگاه تو آوردم و از آن به تو شکوه کردم و فقط به سوی تو رو کردم و نه دیگران، و چاره اش را از غیر تو نجستم؛ پس تو مرا گشایش دادی و آن غم ها را زدودی. خداوندا، تو ولی هر نعمت و صاحب هر نیکی و غایت هر خواسته ای (اللَّهُمَّ انت ثقتی فِی کل کرب، ورجائی فِی کل شدة، وانت لی فِی کل امر نزل بی ثقة وعدة، کم من هم یضعف فِیهِ الفؤاد، وتقل فِیهِ الحیلة، ویخذل فِیهِ الصدیق، ویشمت فِیهِ العدو، انزلته بک، وشکوته الیک، رغبة منی الیک عمن سواک، ففرجته وکشفته، فانت ولی کل نعمة، وصاحب کل حسنة، ومنتهی کل رغبة)» ابن عساکر این مناجات را با اندک تفاوتی در ترجمة الحسین آورده است.
روایت امام صادق
ابن قولویه قمی در کامل الزیارات با سلسلهٔ سند خود از حسین بن ابی العلاء از امام صادق نقل می کند که امام حسین در روزی که به شهادت رسید، به یارانش چنین فرمود: گواهی می دهم که اجازهٔ کشته شدن شما صادر شده است؛ پس تقوای الهی رعایت و صبر پیشه کنید (عن ابی عبدالله قال: ان الحسین بن علی و قال لاصحابه یوم اصیبوا: اشهد انه قد اذن فی قتلکم قاتقوالله و اصبروا.).
«نیایش عارفان، شرح حکمت و معنویت شیعی در دعای کمیل»، اثر محمد فنائی اشکوری، به زبان فارسی و مشتمل بر شرح دعای کمیل است.
کتاب، مشتمل بر یک پیشگفتار از مؤلف، متن ...

نیایش در دانشنامه ویکی پدیا

نیایش
نیایش یا دُعا شکلی از رفتار دینی است که هدف از آن، جستن ارتباط با موجودیتی است که فردِ نیایشگر او را به عنوان آفریدگار خود یا موجودی روحانی در نظر می گیرد. فرد نیایشگر در دعاهای خود معمولاً خواسته ای را از مخاطبِ نیایش خود طلب می کند یا از مخاطبِ دعا سپاسگزاری می کند. دعاها معمولاً با بیان کردن واژه هایی به صورت شفاهی یا تداعی آن واژه ها در ذهن انجام می گیرد و در برخی ادیان شکل رایج تر آن به صورت نیایش سرایی است.
کلیات مفاتیح الجنان (مجموعه ای از ادعیه، اعمال سنه، زیارات و نمازهای مستحبی، دعاهای آلام و اسقام، دعاهای ساعات روز حرزها و …)
منتخب صحیفه مهدیه (مجموعه ای از نمازها، دعاها، و زیارتهایی که از مهدی امام دوازدهم شیعیان صادر شده یا دربارهٔ او نقل شده است)
صحیفه فاطمیه (ادعیه صادره از فاطمه دختر محمد پیامبر مسلمانان)
صحیفه سجادیه (ادعیه صادره از زین العابدین امام چهارم شیعیان)
صحیفه رضویه (ادعیه صادره از علی بن موسی الرضا امام هشتم شیعیان)
در حقیقت دعا رفتاری مذهبی است که فرد با خلق نوعی زندگی خیالی واقعیت های ناخوشایند جهان مادی را موقتاً محو می کند.
نیایش می تواند به صورت فردی یا گروهی انجام شود. مخاطبان نیایش ممکن است ایزدها، ارواح، درگذشتگان، و حتی مفاهیم باشند. از انواع دعاها می توان دعاهای درخواستی، التماسی، سپاسگزارانه، اعترافی، توبه گرانه، پرستشی و همدم خواهانه را نام برد.
افراد برای منظورهای گوناگونی دعا می کنند؛ از جمله برای منفعت شخصی یا برای بهبود وضعیت فرد یا افراد دیگر. التماس از «ایزد» برای انجام کاری، اعتراف به «گناهان»، درمیان گذاشتن اندیشه ها با کسی که به عنوان آفریدگار در نظر گرفته می شود، ایجاد حسّ بودن با «ایزد» به منظور کاستن از حس تنهایی، ارتباط جستن با افرادِ درگذشته یا همراهی با هم دینان در سرودخوانی های نیایشی یا نمازها می توانند از دلایل نیایش باشند.
عکس نیایش
نیایش ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نیایش (کتاب)
نیایش (هفتکل)
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های نیایش

نیایش یا دعاکردن.
• شما را سفارش می کنم به دعا کردن، زیرا با هیچ چیز به مانند دعا به خدا نزدیک نمی شوید و دعا کردن برای هیچ امر کوچکی را، به خاطر کوچک بودنش رها نکنید، زیرا حاجتهای کوچک نیز به دست همان کسی است که حاجتهای بزرگ به دست اوست. -> جعفر بن محمد (کافی، ج۲، ص۴۶۷، ح۶)
• کسی که در دلش هوایی جز خشنودی خدا خطور نکند، من ضمانت می کنم که خداوند دعایش را مستجاب کند. -> حسن بن علی، (کافی، ج۲، ص۶۲، ح۱۱)
• هر کس دوست دارد خداوند هنگام سختی ها و گرفتاری ها دعای او را اجابت کند، در هنگام آسایش، دعا بسیار کند. -> محمد بن عبدالله ،(نهج الفصاحه، ح ۳۰۲۳)
• هیچ دعایی زودتر از دعایی که انسان در غیاب کسی می کند، مستجاب نمی شود. -> حصرت محمد بن عبدالله (بحارالأنوار، ج۹۳، ص۳۵۹، ح۱۷)
• دعا کردن را در هنگام رقّت قلب غنیمت شمرید، که رقت قلب، رحمت است. -> حضرت محمد بن عبدالله (بحارالأنوار، ج۹۳، ص۳۴۷، ح۱۴)
• هر کس بخواهد دعایش مستجاب شود، باید کسب خود را حلال کند و حق مردم را بپردازد. دعای هیچ بنده ای که مال حرام در شکمش باشد یا حق کسی بر گردنش باشد، به درگاه خدا بالا نمی رود. -> جعفر بن محمد (بحارالأنوار، ج۹۳، ص۳۲۱، ح۳۱)
• هر آینه بنده دعا می کند و خداوند عزوجل به دو فرشته می فرماید: من دعای او را مستجاب کردم اما حاجتش را نگهدارید، زیرا دوست دارم صدای او را بشنوم و همانا بنده دعا می کند و خداوند تبارک و تعالی می فرماید: زود خواسته اش را برآورید که من خوش ندارم صدای او را بشنوم. -> جعفر بن محمد (کافی، ج۲، ص۴۸۹، ح۳)
• هر کس در هیچ کاری به مردم امید نبندد و همه کارهای خود را به خدای عزوجل واگذارد، خداوند هر خواسته ای که او داشته باشد اجابت کند. -> علی بن حسین (کافی، ج۲، ص۱۴۸، ح۳)
• دعای شخص روزه دار هنگام افطار مستجاب می شود. -> موسی بن جعفر (بحار الانوار، ج ۹۲، ص ۲۵۵، ح ۳۳)
• دعایی که با بسم اللّه الرحمن الرحیم شروع شود، رد نمی شود. -> حضرت محمد بن عبدالله (الدعوات، ص ۵۲)
• خدا را بخوانید و به اجابت دعای خود یقین داشته باشید و بدانید که خداوند دعا را از قلب غافل بیخبر نمی پذیرد. -> حضرت محمد بن عبدالله (کنز العمال، ج۲، ص۷۲)
• عاجزتر ...

نیایش در جدول کلمات

معنی نیایش به انگلیسی

praise (اسم)
تحسین ، ستایش ، پرستش ، نیایش ، چاپلوسی ، تعریف ، تمجید ، رجز ، خوشامد گویی صمیمانه
adoration (اسم)
ستایش ، عشق ورزی ، پرستش ، نیایش ، ستایشگری ، سجود
veneration (اسم)
ستایش ، نیایش ، تقدیس ، تکریم
invocation (اسم)
نیایش ، دعاء
benediction (اسم)
نیایش ، برکت ، دعای خیر ، دعای اختتام
orison (اسم)
نیایش ، دعا ، تضرع

معنی کلمه نیایش به عربی

نیایش
اعجاب , دعوة , مبارکة , مديح
مديح

نیایش را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سارا محمدی
نیایش : آفرینش
نیایش
نیایش یعنی دعا
نیایش
رازو نیاز:)
Niyayesh
نیایش به معنای راز و نیاز با خداوند
سارینا سامی
نیایش یعنی سبحه و پرستش و دعا.
ناهید
نیایش، اسم مصدر کدوم فعله؟ ستایش اسم مصدر فعل ستودن و آرامش اسم مصدر فعل آرمیدن و پرستش اسم مصدر فعل پرستیدن و رهایش اسم مصدر فعل رهیدن و آفرینش اسم مصدر فعل آفریدن است. ولی نیایش را نمی دانم؟ اگه می دونید بگید لطفا. مرسی
اعظم
ب نظر من نیایش زیباترین اسم دختره..ب معنی راز و نیاز با خداوند
ستاک
نیایش نامی زیبا و کم نظیر
niayesh
من چند روز پیش شنیدم که اسم یک دکتر مرد نیایش هادی است اما بعد از اینکه جست و جو کردم فهمیدم نیایش اسم دختر است لطفا اسم پسر هاتون رو نیایش نگذارید.
هیلدا
نیایش : /niyāyeš/ نیایش 1- دعا همراه با تضرع و زاري به درگاه خداوند؛ 2-پرستش و احترام به كسي . اسم نیایش برای نامگذاری دختران موردتاییدد ثبت احوال کشور است.
خیرندیده
من دیدم روپسرا هم این اسمو میزارن ولی اینجا زده دخترونس
nia
نیایش اصلا اسم پسرونه نیست. من خودم اسمم نیایشه .فامیل هست اما اسم نیست . نیاوش تنها اسم پسرونه ایه که شباهت زیادی داره به نیایش .شاید دوستان اشتباه دیدن که نیایش اسم پسره
امین کرد
نیایش در واژه به معنی گذاشتن واهدا کردن چیزی است (نیادن به معنی گذاشتن است)
و ستایش به معنی ستاندن است
احتمالا در قدیم به اهدا هدیه وقربانی نیایش میگفتند
و به درخواستی که از خدای خود داشتن ستایش میگفتند
هم اکنون هم در زبان فارسی میگویند نماز گذاردن
Niyayesh
نیایش به معنی راز و نیاز با خداست
نيايش
راز
راز و نياز
دعا
من اسمم نيايشه و اسم دخترونه هست
لطفاً قيمه هارو نريزيد تو ماستااا
اسم پسراتون نزاريد
علی دوستی نوگورانی
پرستش
زهرا
نیایش به معنای از ته دل دعا کردن
علی باقری
نیایش:
دکتر کزازی در مورد واژه ی " نیایش" می نویسد : (( نیایش در پهلوی نیایشن niyāyišn بوده است. نیایش ،در ریخت ،اسم مصدر شینی است .اما مصدر آن که در پارسی نیاییدن می‌توانست بود کاربرد نیافته است و گردانیده(= صرف ) نشده است. ریختی دیگر از آن نیغایش می‌توان بود .نی یا " ن " در آن پیشاوند می نماید. ))
((چنین گفت :"کاین را ستایش کنید
جهان آفرین را نیایش کنید ؛))
(نامه ی باستان ، جلد اول ، میر جلال الدین کزازی ، 1385، ص 256.)
ب. الف. بزرگمهر
نیاییدن

ناساز با آنچه در بالا از زبان استاد دانشگاهی آمده، می توان بخوبی از واژه ی نیایش، کارواژه ی نیاییدن ساخت و بکار برد. آیا آن استاد دانشگاه که بر بنیاد کارهای دانشجویانش کتاب های بسیاری نیز بیرون داده، چهار گوشه ی پهنه ی آریانا را پژوهیده که چنان سخنی بر زبان رانده است؟ آیا می توان تنها بر بنیاد آنچه در کتاب ها آمده، چنین برآوردی نمود؟ زبانِ در پهنه ی گفتاری آن، بسیار گسترده تر و گوناگون تر از پهنه ی نوشتاری آن است.

نیاییدن به آرشِ نیایش کردن (با زدودن کارواژه ی کمکی) برگرفته از پیوند زیر:
https://www.behzadbozorgmehr.com/2020/02/blog-post_22.html

نیایش کاظمی
نیایش اسم بسیار زیبایی است به معنی راز نیاز کردن با خدا
نيايش مرادیان
نی یش نام بسیار زیبا و کم نظیر
‌maryam
نیایش:یعنی ستایش
یه اسم زیبا و دخترانه😍
یعنی راز و نیاز با خالق یکتا
یعنی پرستش
یعنی سبحه
یعنیدعا همراه با تضرع و زاری
نیایش
اسم من نیایش هست نیایش یعنی رازو نیاز کردن با خدا

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نیایش صبحگاهی   • شعر نیایش   • نیایش زیبا   • نیایش کودکانه   • متن نیایش   • اتوبان نیایش   • اسم نیایش   • موسسه نیایش   • معنی نیایش   • مفهوم نیایش   • تعریف نیایش   • معرفی نیایش   • نیایش چیست   • نیایش یعنی چی   • نیایش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نیایش

کلمه : نیایش
اشتباه تایپی : kdhda
آوا : niyAyeS
نقش : اسم
عکس نیایش : در گوگل

آیا معنی نیایش مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )