برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1683 100 1
شبکه مترجمین ایران

نپتون

/nepton/

معنی نپتون در لغت نامه دهخدا

نپتون. [ ن ِ ] (اِخ ) نام سیاره ای است از منظومه ٔ شمسی. این سیاره به سال 1846 م. توسط ل ُ وریه کشف شد. نپتون در مداری مستدیر به فاصله ٔ 4497000000کیلومتری خورشید میچرخد. مدت گردش آن به دور خورشید حدود 165 سال است ، قطر این سیاره 49100 کیلومتر (3/85 بار از زمین بیشتر) است. ترتیب قرار گرفتن این سیاره در منظومه ٔ شمسی ، بعد از اورانوس است.

نپتون. [ ن ِ ] (اِخ ) در اساطیر روم ، نام الهه ٔ دریاهاست.او را با نیزه ٔ سه شاخه ای تصویر کرده اند کنایه از این نکته که هرکه بر دریاها تسلط یافت بر عالم مسلط است. وی پسر ساتورن و برادر ژوپیتر و پلوتن است ، یونانیان او را پوزئیدون نامیده اند. مؤلف فرهنگ اساطیر یونان و روم آرد: «نپتون خدای رومی است که با پوزئیدون تطبیق شده ، نام او که اشتقاق و ریشه ٔ مبهمی دارد ظاهراً از لغات بسیار قدیم زبان رومی بوده ، وی خدای آب [ بوده است ] و قبل از آنکه با پوزئیدون تطبیق شود داستانی مخصوص به خود نداشته. عید او در شدت گرمای تابستان در 23 ژوئیه برگزار می شد، وی رواقی داشت در دره ٔ «سیرکوس ماکزیموس » میان پالاتن و آوانتن که سابقاً نهر آب بالنسبه بزرگی از آن میگذشت و عبادتگاه وی در کنار همین آب قرار داشت. بنابه روایات رومی نپتون شریک و معاون کاری داشت بنام سالاکیا یا ونیلیا ». (از فرهنگ اساطیر یونان و روم ج 2 ص 616 و 617).

معنی نپتون به فارسی

نپتون
در اساطیر رومی خدای دریاها پسر ساتورن و برادر ژوپیتر و پلوتون که در قصری در ته دریاها زندگی میکند . او سوار بر کالسکه ای است که اسبهای دریائی او را در روی امواج دریا می کشند .
در اساطیر روم نام الهه دریاست او را با نیزه سه شاخه ای تصویر کرده اند کنایه از این نکته که هر که بر دریا ها تسلط یافت بر عالم مسلط است وی پسرش سارتون و برادر ژوپیتر و پلوتن است یونان او را پوزنیدون نامیده اند .
[Neptune] [نجوم] هشتمین سیارۀ منظومۀ شمسی ازلحاظ فاصله از خورشید که سیاره ای گازی با قطری نزدیک به 4 برابر زمین است و حلقۀ بسیار کم نوری از ذرات و غبار و تکه های یخ و سنگ به دور آن وجود دارد

معنی نپتون در فرهنگ معین

نپتون
(نِ) [ فر. ] (اِ.) هشتمین سیاره از منظومة شمسی است . حجم آن ۵۷ برابر زمین می باشد که هر ۱۶۵ سال یک بار به دور خورشید و هر ۱۵ ساعت و ۴۸ دقیقه ، یک بار به دور خود می گردد.

معنی نپتون در فرهنگ فارسی عمید

نپتون
از سیارات منظومۀ شمسی دارای دو قمر که مدار آن بین مدار اورانوس و مدار پلوتون است و هر ۱۶۵ سال یک بار دور خورشید می گردد.

نپتون در دانشنامه ویکی پدیا

نپتون
نپتون هشتمین و آخرین سیارهٔ سامانه خورشیدی است. این نام به عنوان خدای دریا و همزاد اورانوس نامگذاری شده است. نپتون چهارمین سیاره از نظر اندازه و سومین سیاره از نظر جرم است. نپتون، منظومه شمسی بر پایه اندازه">چهارمین جسم در سامانه خورشیدی بر پایهٔ جرم و حجم می باشد.
ماه های نپتون
جو نپتون
آب وهوای نپتون
کشف این سیاره در بین سال های ۱۷۹۰ تا ۱۸۴۰ بر اثر اختلالاتی که در مدار اورانوس مشاهده شد، انجام گردید. این سیاره هر ۱۶۳/۷ سال یک بار دور خورشید می چرخد.
معمولاً همهٔ انسان های روی زمین این سیاره را به رنگ آبی می شناسند. این رنگ را گاز متان حاضر در جو نپتون که رنگ سرخ را جذب می کند و آبی حاصل از طیف نوری خورشید که بازتابیده می شود پدید می آید.
نپتون از نظر ساختاری بسیار شبیه به سایر سیارات گازی به خصوص اورانوس است. تفاوتی که در ساختار سیاره هایی مانند اورانوس و نپتون دیده می شود، به سبب عدم حضور هیدروژن فلزی مایع است که در عوض آن یک ساختار متراکم آب مانندی در اطراف هسته وجود دارد. لایهٔ بیرونی تر نپتون متشکل از هیدروژن ملکولی مایع و هلیوم مایع است.
عکس نپتون
نپتون نام هشتمین سیاره منظومه شمسی است اما در معانی زیر نیز کاربرد دارد:
نپتون (شخصیت افسانه ای) خدای آب و دریا یکی از اساطیر رم باستان و یکی از برادران پلوتو و ژوپیتر
ایوان نپتون
نپتون، ویسکانسین
نپتون، نیوجرسی شهری در ایالت نیوجرسی کشور ایالات متحده آمریکا
نپتون سیتی، نیوجرسی شهری در ایالت نیوجرسی کشور ایالات متحده آمریکا
یک نوع دشمن در رزیدنت اویل (مجموعه بازی)
ویندوز نپتون
جارو نپتون یک جاروی مکانیکی برای پاک کردن و زدودن آشغال و گرد و غبار از روی سطوح به ویژه فرش، قالیچه و موکت
چای کیسه ای
نپتون خدای آب و دریا یکی از اساطیر رم باستان و یکی از برادران پلوتو و ژوپیتر است . همچنین نا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی نپتون به انگلیسی

neptune (اسم)
نپتون ، الهه اقیانوس ، ستاره نپتون

معنی کلمه نپتون به عربی

نپتون
نبتون
نبتون

نپتون را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

باران
آپام نَپات , آپام - نپتون خدای دریا در روم باستان و همزاد اورانوس است که نام هشتمین اَختر گردونه یِ مهر از همین گرفته شده است. آپام نَپات در فرهنگِ پَهلَوی ایزَد آبهاست است و از انجایی که هشمتین اختر گردونه ی مهر برنگ آب(آبی) است بهترین نام برای این اختر در زبان پارسی آپام یا آپام نپات است.
اپام = ابها در زبان اوستایی.
ایزَد در فرهنگِ پَهلَوی به معنی ستاینده یا قربانی شونده و برابربا فرشته یا نیرویی فرازمینی است که بفرمان اهورامزدا به مردم زمین نیکی و خوبی میرساند و روبروی دیو جای دارد.
اهورامزدا دیوان بیافرید. سپس گیومرت(انسان) بیافرید. گیومرت پادشاه جهان گشت ازینرو دیوان با گیومرت بد شده و او را بکشتند. گیومرت بر زمین افتاد و ابتخم او بر زمین ریخت که از ان مرتی(مشی) و مرتیانا(مشیانگ) پدیدار گشت. از مرتی و مرتیانا هفت نژاد برابر هفت کشور که نژاد همه مردم جهان را دربرمیگرند زاده شدند. دیوان, مردمان را برده خویش کرده و کیشِ(مذهب)دیویَسنا را به میان اوردند. سپس اهورامزدا ایزدان بیافرید تا مردمان را یاری کرده و با دیوان جنگیده و نابودشان کنند.
((ایزَد , یَزد , یَزت و یَزتَه)) هم ریشه با ((یَسنا یا یَسنَه و یَشتَن)) مباشند.
اهورامزدا + یَسنا =اهورامزدایَسنا یا مزدایَسنا یا مزدیسنا = زرتشتیان.
نپتون
نسیم پر طرنم وجود نامیرا
علی سیریزی
خدای آب و دریا یکی از اساطیر رم باستان و یکی از برادران پلوتو و ژوپیتر است . همچنین نام سیاره ایست که میان اورانوس و پلوتو هست .او قابل قیاس با پوزئیدون در اساطیر یونان هست ولی نباید این دو را با هم اشتباه گرفت
ایرزاد
نپتون
نِفرام : نِف - رام
علی باقری
نپتون (Neptune) [اصطلاح دریانوردی]:خدای دریا ها در داستانهای اساطیری یونانیان باستان .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• چای نپتون   • نپتون دستی   • سیاره نپتون و پلوتون   • سیاره اورانوس   • جارو نپتون   • محل تربیت اسب   • عکس سیاره نپتون   • یوهان گوتفرید گاله   • معنی نپتون   • مفهوم نپتون   • تعریف نپتون   • معرفی نپتون   • نپتون چیست   • نپتون یعنی چی   • نپتون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نپتون

کلمه : نپتون
اشتباه تایپی : k~j,k
آوا : nepton
نقش : اسم
عکس نپتون : در گوگل

آیا معنی نپتون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )