برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1523 100 1
شبکه مترجمین ایران

نوشیجان

نوشیجان در دانشنامه ویکی پدیا

نوشیجان
نوشیجان آتشکده و قلعه ای باستانی در ۱۵ کیلومتری شمال غرب ملایر و روبروی روستا شوشاب قرار دارد.
بنای قدیمی جبهه غربی تپه که نخستین آتشگاه است، بقایای یک آتشدان درجبهه جنوبی نشانگر مراسم نیایش آتش می باشد. اتاق معبد به صورت شمالی-جنوبی ساخته شده است و در بدنه مخروطی شکل آن سه طاقچه بطور نامحسوس دیده می شوند. درحاشیه جنوبی معبد، بقایای یک سکوی برجسته وجود دارد که احتمالاً شالوده پایه ستون های معبد بوده است. آخرین تاریخ استفاده از این بنای تاریخی هم زمان با دگرگونی معماری در این تپه و ایجاد تالار ستون دار در شرق می باشد.
تالار ستون دار آپادانا: این تالار بر روی سکوی خشتی قرار گرفته است. این تالارهای ستون دار، با تالارهای گودین تپه و تپه نوشیجان با تالارهای اورارتویی که در آلتین تپه آسیای صغیر بدست آمده قابل مقایسه هستند و احتمالاً تأثیرپذیری از هنر معماری اورارتو ساخته شده است.
معبداصلی: شکل معبد به صورت نیم چلیپا بوده و با همان عناصر معماری دژ ساخته شده است. در زاویه شمالی سرسرا پایه آتشدانی وجود دارد که از سه بخش کاملاً مشخص ساخته شده است. باید خاطرنشان کرد این نوع آتشگاه از نظر پلان دراکثر آتشگاه های دوره ساسانیان بچشم می خورد.
اتاق ها و انبارها: این بخش دومین اثر مهم تپه نوشیجان را تشکیل می دهد که در شرقی ترین قسمت تپه قرار گرفته و دارای حصار، بارو، اتاقهای مسکونی و انبار می باشد.
تونل: دربخش شمالی تالارستون دار و در امتداد شرق و غرب حفره ای سردابی شکل کنده شده که در عمق ۳ متری به صخره منتهی می شود. با توجه به شکل تونل به نظر می رسد که کار معماری پایان نیافته و از این جهت می توان استنباط کرد که احداث آن در آخرین دوره سکونت در این تپه صورت پذیرفته و ازطرفی احتمالاً ایجاد آن تپه جنبه امنیتی داشته است.
با کاوش های باستان شناسان در این تپه باستانی سه طبقه شناسایی شد که طبقه اول را به مادها، طبقه دوم را به هخامنشیان و طبقه سوم را به ] نسبت می دهند. آزمایش های رادیو کربن تاریخ ۷۲۳+_ ۲۲۰ را به دست می دهند.
طبق بررسیهای انجام شده توسط دیوید استروناخ، باستان شناس بریتانیایی، بقایای آثاری که از این تپه بدست آمده دربرگیرنده:
اصطلاح شورکات یعنی محل ایزد سوریاش و انوشیجان معلوم می دارد که اینجا مرکز پرستش ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نوشیجان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نوشیجان   • مفهوم نوشیجان   • تعریف نوشیجان   • معرفی نوشیجان   • نوشیجان چیست   • نوشیجان یعنی چی   • نوشیجان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نوشیجان

کلمه : نوشیجان
اشتباه تایپی : k,ad[hk
عکس نوشیجان : در گوگل

آیا معنی نوشیجان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )