برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1616 100 1
شبکه مترجمین ایران

نوجوانی

/nowjavAni/

مترادف نوجوانی: برنایی، شباب، طفولیت، کودکی، نوباوگی، نوخاستگی

متضاد نوجوانی: پیری

معنی نوجوانی در لغت نامه دهخدا

نوجوانی. [ ن َ / نُو ج َ ] (حامص مرکب ) نوجوان بودن. حداثت. حداثت سن. (یادداشت مؤلف ). صفت نوجوان. تازه سال بودن :
ببخشای بر نوجوانی ّ من
بدین بازوی خسروانی ّ من.
فردوسی.
|| جوانی. اول عمر و زندگانی. (ناظم الاطباء).

معنی نوجوانی به فارسی

نوجوانی
نوجوان بودن .
[juvenile spondyloarthropathy] [ارتاپزشکی] بیماری ستون فقرات در نوجوانان

نوجوانی در دانشنامه اسلامی

دوران نوجوانی پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) در سایه حمایت عموی گرامشان، جناب ابوطالب سپری شد. افسانه گرایی های تاریخی و نگاه سطحی به حوادث این دوره از زندگانی اول شخص عالم، موجب ایراد شبهات و تناقضاتی درباره شخصیت الهی پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) شده است.
ابوطالب با عبدالله پدر رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) از طرف پدر و مادر، برادر بود و از عموهای دیگر آن حضرت نسبت به وی مهربان تر و علاقه مندتر بود. شاید به همین سبب بود که عبدالمطلب سفارش آن حضرت را به ابوطالب کرده و بالاخره هم کفالت آن حضرت را پس از مرگ خود به ابوطالب سپرد. بنابراین ابوطالب پس از مرگ پدرش عبدالمطلب سرپرستی محمد (صلی الله علیه و آله وسلّم) را که ۸ سال بیشتر نداشت، به توصیه پدرش عهده دار شد. برخی گفته اند: عبدالمطلب سرپرستی (صلی الله علیه و آله وسلّم) را به فرزند بزرگش زبیر وانهاد و پس از درگذشت او ابوطالب عهده دار این مهم شد. ولی زبیر در حلف الفضول حضور داشته و محمد (صلی الله علیه و آله وسلّم) در این زمان حدود ۲۰ سال داشت. بر پایه این گزارش، درگذشت زبیر در نوجوانی رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) درست به نظر نمی آید. ابن شهرآشوب در مناقب از ممانعت عبدالمطلب برای سرپرستی محمد (صلی الله علیه و آله وسلّم) توسط ابولهب و عباس و موافقت با ابوطالب خبر می دهد. از این رو، همان گونه که گزارش ها هم تایید می کنند، از ابتدا عبدالمطلب سرپرستی محمد (صلی الله علیه و آله وسلّم) را بر دوش ابوطالب نهاد.
رفتار ابوطالب با پیامبر
حضرت ابوطالب رسول خدا را از سن ۸ سالگی به خانه خویش منتقل ساخت، و تا سن ۵۰ سالگی رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم)، لحظه ای از یاری و حمایت او دست برنداشت و او را بر خود و فرزندانش مقدم می داشت! ابوطالب نسبت به پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) چنان دوستی و محبت شدیدی ابراز می داشت که هیچ یک از فرزندان خود را تا آن اندازه دوست نمی داشت و وی را بر همه خاندانش در خوراک و پوشاک مقدم می داشت. در کنار پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) می خوابید و هر گاه بیرون می رفت، او را نیز همراه خود می برد و چنان دل بستگی شدیدی به پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) داشت ...

نوجوانی در دانشنامه ویکی پدیا

نوجوانی
عکس نوجوانی
ازدواج در نوجوانی یعنی ازدواج قبل از رسیدن یک یا هر دو زوج به سن قانونی ولی بعد از رسیدن به سن بلوغ (در ایران قبل از رسیدن به ۱۸ سال). دلایل این ازدواج ها می تواند بارداری نوجوانان، عشق نوجوانی، فشار خانواده یا دلایل مذهبی و فرهنگی باشد.
ازدواج کودکان
سن قانونی ازدواج
سن قانونی
بارداری نوجوانان
با توجه به ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی ایران، ازدواج نوجوانان دختر بالاتر از ۱۳ سال و پسران بالاتر از ۱۵ سال در ایران قانونی است. البته قبل از آن نیز با اجازه والدین و مجوز دادگاه امکان پذیر است. ماده ۱۰۴۱ عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح.
پوکی استخوان نوجوانی (انگلیسی: Juvenile osteoporosis) نوعی پوکی استخوان است که در کودکان و نوجوانان رخ می دهد.
اصولاً پوکی استخوان پدیده ای نادر در سنین نوجوانی است و اگر رخ دهد، ثانویه به اختلالات دیگری است که از آن میان می توان به اختلال استخوان زایی، راشیتیسم، اختلالات خوردن و آرتریت اشاره کرد. گاهی هیچ دلیل خاصی برای پوکی استخوان در این سن یافت نمی شود که در این صورت به آن «پوکی استخوان نوجوانی با علت نامشخص» می گویند و معمولاً خودبه خود برطرف می شود.
در ضمن، در صورت مواجهه با هرگونه شکستگی استخوانی مکرر، کودک آزاری باید مد نظر باشد.
رؤیای نوجوانی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
رؤیای نوجوانی (آلبوم)
رؤیای نوجوانی (ترانه کیتی پری)
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نوجوانی در دانشنامه آزاد پارسی

نوجوانی (adolescence)
دوره ای از زندگی انسان که حدوداً بین ۱۲ تا ۲۰سالگی را دربر می گیرد. نوجوانی دورۀ انتقال از دوران کودکی به دوران بزرگسالی است. شروع دورۀ نوجوانی همراه با تغییرات جسمی (فیزیولوژیکی) و روانی (پسیکولوژیکی) است. تغییرات فیزیولوژیکی منتهی به بلوغ جنسی می شود که از آن به عنوان دورۀ «بلوغ» نام برده می شود (← بلوغ). در این دوره، غدۀ هیپوفیز بر ترشح گونادو تروپین می افزاید و آن نیز منجر به تولید بیشتر هورمون استروژن در دختران، که موجب رشد سینه و تکامل اندام های زنانه؛ و تولید هورمون تستوسترون در پسران، که موجب روییدن مو بر صورت و بدن و کلفت تر شدن صدا و تکامل اندام های مردانه می شود. تغییرات فیزیولوژیکی در نوجوان باعث ظهور پاره ای تغییرات روانی در او می شود که این تغییرات از یک فرد به فرد دیگر و از یک فرهنگ به فرهنگ دیگر متفاوت است. عمدۀ این تغییرات عبارت اند از پرسش از هویت، احراز نقش مناسب جنسیتی، حرکت به سمت استقلال فردی و روابط با گروه همسالان که برای مدتی از مهم ترین مسائل نوجوان به حساب می آید. بلوغ را تولد دوبارۀ انسان نامیده اند که با آن، نوجوان گام در راهی نو می گذارد و با افزایش قدرت فکری و انتزاعی، دروازۀ تخیل به روی او گشوده می شود و متوجه عالم درون می گردد. الهام و سردرگمی، نگرانی از آینده و روحیه شکننده و حساس، سرکشی و ناسازگاری، وجدان اخلاقی زنده، بلندپروازی و آرمان خواهی، غرور برخاسته از رشد غرایز از خصوصیات بحرانی ترین مرحلۀ زندگی انسان؛ یعنی دوران بلوغ است. تحولات این دوران معمولاً حدود ۳ سال به طول می انجامد. به گفتۀ روان شناسان، انسان در سه مرحله به استقلال می رسد؛ مرحلۀ اول هنگام به دنیا آمدن و بریدن بندناف، مرحلۀ دوم هنگام از شیر گرفتن کودک، و مرحلۀ سوم دوران بلوغ است. موریس دِبِس؛ روان شناس فرانسوی، این دوره را «از شیر گرفتن روانی» می نامد. از این رو پرهیز از خشونت و زیاده روی نکردن در انتقاد و نصیحت نوجوان و رابطۀ صمیمانه برقرار کردن با او برای بهتر طی شدن این دوران توصیه می شود. برخی روان شناسان عقیده دارند که دورۀ نوجوانی بیشتر پیامد جنبی فشارهای اجتماعی در جوامع مدرن است و لذا این تقسیم بندی امری اخیر در جهان است که نخستین بار در کشورهای غربی پدیدار شد و سپس با پذیرفتن مظاهر فرهنگ و تمدن مدرن در دیگر جوامع ...

نقل قول های نوجوانی

نوجوانی (به دری: نُورَسی) مرحلهٔ گذار از رشد فیزیکی و روانی است که معمولاً در طول دوره بلوغ جنسی تا بلوغ قانونی (سن قانونی) رخ می دهد.
• «نوجوانی: مرحله ای از رشد و تکامل انسان است که معمولاً برای دخترها بین ۱۲ تا ۲۱ سالگی و برای پسرها بین ۱۳ تا ۲۲ سالگی می باشد. این مرحله با نضج اعضای تناسلی و وظایف آن ها مشخص می شود.»
• «بحران نوجوان: تغییرات هیجانی و عاطفی که در دوران نوجوانی پیدا می شود.»
• «تربیت نوجوان: تربیتی است که در سنِّ نوجوانی آغاز می شود تا رسیدن فرد به سنِّ رشد و کمال ادامه می یابد، یعنی تا رسیدن فرد به مرحله ای که بتواند شئون اجتماعی و اقتصادی را مستقلاً انجام دهد و به تشکیل و ادارهٔ خانواده توانا باشد، و این مرحله در یک سنِّ معین پایان نمی پذیرد.»
• «خودمحوری نوجوان: خودآگاهی افراطی ناشی از تمایل نوجوانان به اینکه رسماً دربارهٔ خویشتن بیندیشند که برای دیگران چگونه ظاهر می شوند یا دیگران ایشان را چگونه می بینند.»
• «روان شناسی نوجوان: آن رشته از روان شناسی است که رفتار انسان را در دورهٔ نوجوانی مطالعه می کند و این مطالعه موضوع های زیر را شامل است: رغبت های نوجوانان، رشد و نموِ بدنی و ذهنی-اخلاقی، انگیزه های رفتار غیرعادی نوجوانان و سازگار ساختن محیط مدرسه و خانه با اوضاع و احوال نوجوان و…»
• «نوجوان زودرس: سرعت میزان رشد، به ویژه در قد که در سال های پیش از نوجوانی رخ می دهد و شخص، اندام نوجوانی پیدا می کند. این حالت در تمام کودکان ظاهر نمی شود.» -> علی اکبر شعاری نژاد

نوجوانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نوجوان دختر   • نوجوانی چیست   • معنی نوجوان   • نوجوان ایرانی   • انشا نوجوانی   • نوجوان پسر   • نوجوان در جدول   • نوجوانی و شکفتن   • معنی نوجوانی   • مفهوم نوجوانی   • تعریف نوجوانی   • معرفی نوجوانی   • نوجوانی یعنی چی   • نوجوانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نوجوانی

کلمه : نوجوانی
اشتباه تایپی : k,[,hkd
آوا : nowjavAni
نقش : اسم
عکس نوجوانی : در گوگل

آیا معنی نوجوانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )