برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1615 100 1
شبکه مترجمین ایران

نهنگ عنبر

نهنگ عنبر در دانشنامه ویکی پدیا

نهنگ عنبر
نَهَنگ عَنبَر یا شاه نَهَنگ بزرگ ترین نهنگ دندان دار است. نهنگ عنبر به زیرراستهٔ آب بازسانان دندان دار (Odontoceti)، خانواده عنبرنهنگیان (Physeteridae)، سردهٔ نهنگ های عنبر (Physeter) تعلق دارد.
نهنگ های عنبر در تمام اقیانوس ها زندگی می کنند. حداکثر طول نرها ۱۸ متر (۶۰ پا) است و وزنشان تا ۶۰ تن می رسد که برابر با وزن ۱۳ فیل آفریقایی بالغ و ماده ها ۱۲ متر (۴۰ پا) و وزنشان تا ۴۰ تن است. غالباً رنگ آن ها سیاه مایل به قهوه ای یا خاکستری تیره است. سر بزرگ نهنگ های عنبر تقریباً یک سوم طول بدن را تشکیل می دهد.
در سر نهنگ عنبر، مادهٔ روغنی اسپرماستی (Spermaceti) و روغن اسپرم وجود دارد که برای ساختن شمع مورد استفاده قرار می گیرد و روغن اسپرم به عنوان گریس یا روغن هم به کار می رود. نهنگ عنبر در آب های گرم و معتدل به سر می برد. نرهای بالغ در بهار به سوی آب های سردتر شمال یا جنوب شنا می کنند، ولی ماده ها و نهنگ های جوان به صورت گروهی، در عرض های جغرافیایی پایین تر باقی می مانند. نهنگ ها به طور عمده از سرپاور بزرگ تغذیه می کنند.
این جانوران معمولاً تا عمق ۱۰۰۰ متری پایین می روند و می توانند بیش از یک ساعت زیر آب بمانند. شاه نهنگ ها در سده های ۱۹ و ۲۰ تا حد انقراض شکار شدند. ماده ای روغنی به نام عنبر از رودهٔ این نهنگ به دست می آید که در تهیهٔ عطر مورد استفاده قرار می گیرد.
عکس نهنگ عنبر
نهنگ عنبر فیلمی به کارگردانی سامان مقدم با بازی رضا عطاران و مهناز افشار و محصول سال ۱۳۹۳ است. این فیلم با وجود پذیرفتن برخی اصلاحات بازهم مورد تأیید وزارت ارشاد قرار نگرفت و قرار شد با حذف برخی صحنه ها مجوز اکران بگیرد. در نهایت این فیلم با حذف برخی صحنه ها در اواخر اردیبهشت سال ۱۳۹۴ مجوز اکران گرفت.
در ابتدا برنامه ریزی ها حکایت از حضور این فیلم در جشنواره فجر سال ۹۳ داشت، ولی به دلایلی کارگردان این فیلم تصمیم گرفت که اکران فیلم را به آینده موکول کند. در این خصوص نظراتی همانند به پایان نرسیدن به موقع مراحل فیلم برداری و ن ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نهنگ عنبر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

saeed sakhdari
ambergris whale

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نهنگ عنبر   • مفهوم نهنگ عنبر   • تعریف نهنگ عنبر   • معرفی نهنگ عنبر   • نهنگ عنبر چیست   • نهنگ عنبر یعنی چی   • نهنگ عنبر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نهنگ عنبر

کلمه : نهنگ عنبر
اشتباه تایپی : kik' ukfv
عکس نهنگ عنبر : در گوگل

آیا معنی نهنگ عنبر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )