برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1675 100 1
شبکه مترجمین ایران

نماز عشا

نماز عشا در دانشنامه اسلامی

نماز عشا
نماز مغرب پنجمین نماز از نمازهای یومیه است که بر مسلمانان واجب است. این نماز چهار رکعت است. بر مرد واجب است حمد و سوره نماز عشا را بلند بخواند.
وقت مخصوص نماز مغرب از اول مغرب است تا وقتی که از مغرب به اندازه خواندن سه رکعت نماز بگذرد که اگر کسی مثلاً مسافر باشد و تمام نماز عشا را در این وقت بخواند، احتیاط مستحب آن است که بعد از نماز مغرب نماز عشا را دوباره بخواند و وقت مخصوص نماز عشا موقعی است که به اندازه خواندن نماز عشا به نصف شب مانده باشد که اگر کسی تا این موقع نماز مغرب را نخوانده، باید اول نماز عشا و بعد از آن نماز مغرب را بخواند؛ البته وقت مخصوص نماز عشا برای مسافر و غیرمسافر فرق دارد.
ما بین وقت مخصوص نماز مغرب و وقت مخصوص نماز عشا وقت مشترک نماز مغرب و عشا است که اگر کسی در این وقت اشتباهاً نماز عشا را پیش از نماز مغرب بخواند و بعد از نماز ملتفت شود، نمازش صحیح است و باید نماز مغرب را بعد از آن به جا آورد.
وقت فضیلت نماز مغرب، از اول مغرب است تا برطرف شدن سرخی طرف مغرب که به آن حمره مغربیه و یا شفق هم می گویند و اما وقت فضیلت نماز عشا از بعد از برطرف شدن آن سرخی است تا - از شب.

نماز عشا در دانشنامه ویکی پدیا

نماز عشا
نماز عشا یا نماز خفتن پنجمین نماز (بر اساس زمان به جا آوردن) از پنج نماز یومیه مسلمانان است. این نماز چهار رکعت است که در آن حمد و سوره های دو رکعت اول به صدای بلند خوانده می شود. در هنگام سفر به اجماع مذاهب، جایز است که مسلمان نماز چهار رکعتی عشاء را به دو رکعت کوتاه کند.
بیشتر مسلمانان جهان که متشکل از اهل سنت هستند بر طبق احادیثی پیامبر اسلام در کتب ستة نماز عشا را در هنگام ناپدید شدن کامل غروب و چیرگی کامل سیاهی شب (چیزی حدود ۱ ساعت و ربع بعد از غروب و نماز مغرب) اما وقت به جا آوردن نماز عشاء از نظر شیعیان، بعد از به جا آوردن نماز مغرب تا نیمه شب است ولو با فاصله چندثانیه پس از نمازمغرب هم که باشد و اکثر شیعیان به همین روش عمل می کنند یعنی بلافاصله نماز عشا را پس از نماز مغرب بجای می آورند. در کتب تاریخی منظور از نماز خفتن همان نماز عشاءاست. در حلیه المتقین جهت فرزند دار شدن، شب جمعه بعد از نماز خفتن سفارش شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نماز عشا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

نصیب الله مجیدی
Isha pray

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نماز عشا   • مفهوم نماز عشا   • تعریف نماز عشا   • معرفی نماز عشا   • نماز عشا چیست   • نماز عشا یعنی چی   • نماز عشا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نماز عشا

کلمه : نماز عشا
اشتباه تایپی : klhc uah
عکس نماز عشا : در گوگل

آیا معنی نماز عشا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )