برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1420 100 1

نماز جماعت

نماز جماعت در دانشنامه اسلامی

نماز جماعت تجلی وحدت مسلمانان و تشکل آنان در هر صبح و شام است. در روایات اسلامی برای شرکت در نماز جماعت، ثواب بسیاری شمرده شده است. تا جایی که اگر تعداد نمازگزاران بیش از ده نفر باشند، ثواب هر رکعت از نماز هر یک از آنان قابل شمارش نیست.
با استناد به آیات قرآن کریم، احادیث متواتر و سنت عملی پیامبر اکرم و صحابه و اهل بیت علیهم السلام ، مشروعیت نماز جماعت در نمازهای واجب روزانه اثبات شده است و حتی برخی مشروعیت آن را از ضروریات دین دانسته اند.
تشریع نماز در آغاز
به نظر برخی فقها، از پاره ای احادیث بر می آید که آغاز تشریع نماز به صورت جماعت بوده است .
← نخستین نماز جماعت
مستحب است که نمازهای واجب خصوصاً نمازهای شبانه روزی به جماعت خوانده شود و در نماز صبح و مغرب و عشاء، خصوصا برای همسایه مسجد و کسی که صدای اذان مسجد را می شنود بیشتر سفارش شده است. مستحب است انسان صبر کند که نماز را به جماعت بخواند و نماز جماعت از نماز اول وقت که فرادی، یعنی تنها خوانده شود بهتر است، و نیز نماز جماعتی را که مختصر بخوانند، از نماز فرادی که آن را طول بدهند بهتر می باشد. وقتی که جماعت برپا می شود، مستحب است کسی که نمازش را فرادی خوانده، دوباره با جماعت بخواند و اگر بعد بفهمد که نماز اول باطل بوده، نماز دوم او کافی است.
آثار نماز جماعت
...
نماز جماعت
نماز جماعت، نمازی که به صورت دسته جمعی اقامه می شود و یکی از با فضیلت ترین عبادات اسلامی است. در نماز جماعت، کسی را که جلو می‏ ایستد و مردم به او اقتدا می‏ کنند امام و نمازگزارانی را که به او اقتدا می کنند «مأموم» می گویند.
در برخی احادیث آغاز تشریع نماز به صورت جماعت بوده است. اولین نماز جماعت را پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع) اقامه کردند.
طبق نظر شیعه، شرکت در نماز جماعت مستحب است و فقط خواندن نماز یومیه، نماز آیات، نماز عیدین، نماز میت و نماز جمعه به صورت جماعت درست است. مذاهب اهل سنت اختلافاتی با شیعه در این مورد دارند.
نماز جماعت
کلید واژه: نماز جماعت، نماز جمعه، حکمت ...

نماز جماعت در دانشنامه ویکی پدیا

نماز جماعت
در دین اسلام، و دین یهود نمازی که به صورت گروهی خوانده شود و در آن به امام اقتدا شود، نماز جماعت نامیده می شود.
نماز
نماز (اسلام)
نماز (یهودیت)
نماز جمعه
فهرست امام جمعه های کنونی ایران در ویکی انبار پرونده هایی دربارهٔ نماز جماعت موجود است.   این یک مقالهٔ خرد پیرامون اسلام است. با گسترش آن به ویکی پدیا کمک کنید.
در نماز جماعت شخصی که امام جماعت است جلوتر از همه و رو به قبله می ایستد و سایر نمازگزاران به وی اقتدا می کنند. نمازهایی که می توان به صورت جماعت خواند شامل نمازهای یومیه (نماز صبح، نماز ظهر، نماز عصر، نماز مغرب و نماز عشا) و نماز میت، نماز جمعه، نماز عید فطر و نماز عید قربان می باشند. به شخصی که در نماز جمعه به عنوان امام جماعت می ایستد، امام جمعه گفته می شود. در نظام جمهوری اسلامی ایران امام جمعه هر شهر توسط رهبر تعیین می شود.
در هنگام نماز جماعت، در شیعیان اقامه توسط خود امام خوانده می شود ولی در اهل سنت این کار را معمولاً فرد دیگری انجام می دهد. بر خلاف شیعیان کسی بنام مکبر حضور ندارد و امام با بلند خواندن اذکار مامومین را آگاه می کند. شیعیان پس از رسیدن به «قد قامت الصلاة» برای نماز برمی خیزند ولی اهل سنت در هنگام شروع اقامه از زمین بلند می شوند.
روح الله خمینی در تحریرالوسیله دربارهٔ نماز جماعت می گوید:.mw-parser-output blockquote.templatequote{margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite{line-height:1em;text-align:right;padding-right:2em;margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite cite{font-size:85%}
عکس نماز جماعت


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با نماز جماعت

نماز جماعت در جدول کلمات

آنکه در نماز جماعت پشت سر امام نماز گذارد

نماز جماعت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نماز جماعت   • مفهوم نماز جماعت   • تعریف نماز جماعت   • معرفی نماز جماعت   • نماز جماعت چیست   • نماز جماعت یعنی چی   • نماز جماعت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نماز جماعت
کلمه : نماز جماعت
اشتباه تایپی : klhc [lhuj
عکس نماز جماعت : در گوگل

آیا معنی نماز جماعت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )