برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1528 100 1
شبکه مترجمین ایران

نقدشوندگی

نقدشوندگی در دانشنامه ویکی پدیا

نقدشوندگی
نقدشوندگی بازار (قابلیت تبدیل به پول) یا به اصطلاح نقدینگی (به انگلیسی: Market liquidity)، اصطلاحی در علم اقتصاد و سرمایه گذاری است که به توانایی و میزان آمادگی تبدیل به وجه نقد شدن یک دارایی اطلاق می شود. آن دارایی که از نقدشوندگی بالایی برخوردار است به آسانی می توان آن را در بازار فعال، معامله کرد و بر اساس قیمت های رایج، آن را به پول نقد یا پول نقد را به آن تبدیل کرد. نقدشوندگی رابطهٔ سرعت فروش با قیمت است.
ارزش گذاری اوراق قرضه
مدل قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای
دارایی در خطر
تحلیل بنیادین بازار سرمایه
تحلیل تکنیکی
در یک بازار کارا امکان نقدشوندگی همه انواع دارایی در کوتاه ترین زمان ممکن وجود دارد. مهمترین ابزارهایی که نقدشوندگی از آن طریق صورت میگیرد به قرار زیر است:
عکس نقدشوندگی
نقدشوندگی بازار، (به انگلیسی: Liquid asset) در علم اقتصاد یا سرمایه گذاری به توانایی تبدیل به وجه نقد نمودن یک دارایی اطلاق می شود. دارایی که از قدرت نقدینگی بالایی برخوردار است، یعنی به آسانی می توان آن را در بازار فعال، معامله کرد و بر اساس قیمت های رایج، آن را به پول نقد تبدیل نمود.
ریسک نقدشوندگی، (به انگلیسی: Liquidity Risk) در علوم مالی ریسک نقدشوندگی را نمی توان همانند ریسک مالی یا ریسک تجاری محاسبه کرد. اصولاً سرمایه گذاران، نقدشوندگی را از این دیدگاه مورد توجه قرار می دهند، که بتوانند یک دارایی را سریعاً بخرند یا بفروشند، بدون آن که قیمت آن دستخوش تغییرات شدید شود و از همین دیدگاه است که می گویند داراریی مذکور دارای قدرت نقدشوندگی بالایی است.
هر قدر خرید و فروش یک دارایی سریع تر انجام شود، ریسک نقدشوندگی کم تر می شود. اوراق و اسناد خزانه در ایالات متحده آمریکا، به ویژه اوراق خزانه ۳۰ تا ۹۰ روزه، ریسک نقدشوندگی ندارند. زیرا سرمایه گذاران می توانند به سر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقدشوندگی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
نقدشوندگی (Liquidity) :[ اصطلاح ارز دیجیتال] در ارزهای دیجیتال به‌راحتی خرید یا فروش ارز دیجیتال بدون تاثیرگذاری در کل بازار اشاره دارد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نقدشوندگی   • مفهوم نقدشوندگی   • تعریف نقدشوندگی   • معرفی نقدشوندگی   • نقدشوندگی چیست   • نقدشوندگی یعنی چی   • نقدشوندگی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نقدشوندگی

کلمه : نقدشوندگی
اشتباه تایپی : krna,kn'd
عکس نقدشوندگی : در گوگل

آیا معنی نقدشوندگی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )