برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1514 100 1
شبکه مترجمین ایران

نقالی ایرانی

نقالی ایرانی در دانشنامه ویکی پدیا

نقالی ایرانی
نقالی ایرانی یا افسانه گویی ایرانی کهن ترین شکل بازگویی افسانه ها در ایران است و از مدت ها پیش نقش مهمی در جامعه دارد. نقال کسی است که نقل حماسی می گوید و مضمون نقلهایش بیشتر پیرامون داستان شاهان و پهلوانان ایران زمین است.
فردوسی
شاهنامه
بنیاد فردوسی
بانوان نقال ایران
نقال شعر یا نثرها را با حرکات و اشارات و گاهی به همراه موسیقی و توصیف کتیبه ها و نقاشی ها بازگو می کند. نقال به استعداد قابل توجهی برای حفظ اشعار و متنها و هم چنین توانایی بداهه گویی و مهارت سخنرانی نیاز دارد. لباس نقال، لباسی ساده است و گاهی به همراه کلاه باستانی یا کتهای زرهی در طول اجرای برنامه برای بازگو کردن صحنه های نبرد است.
نقال به عنوان نگهبان فرهنگ عامیانه، داستانهای حماسی و قومی و موسیقی فولکلور ایران شناخته می شود. نقالها پیش تر در قهوه خانه ها و مکانهای تاریخی مانند کاروانسراها به اجرا برنامه می پرداختند. امروزه با کاهش محبوبیت قهوه خانه ها و از بین رفتن کاروانسراها و به وجود آمدن اشکال جدید سرگرمی و کم کاری عرصه فرهنگ در ایران هواداران این هنر دراماتیک ایرانی به تدریج رو به کاهش است.
تدوین پروندۀ ثبت جهانی نقالی با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بنیاد فردوسی، خانۀ تئاتر و مرکز هنرهای نمایشی کشور ایران انجام پذیرفته است. ثبت پروندۀ «نقالی» در ششمین اجلاس میراث معنوی ناملموس یونسکو در تاریخ ۲۷ نوامبر ۲۰۱۱ به ثبت جهانی رسید.
عکس نقالی ایرانی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقالی ایرانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نقالی ایرانی   • مفهوم نقالی ایرانی   • تعریف نقالی ایرانی   • معرفی نقالی ایرانی   • نقالی ایرانی چیست   • نقالی ایرانی یعنی چی   • نقالی ایرانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نقالی ایرانی

کلمه : نقالی ایرانی
اشتباه تایپی : krhgd hdvhkd
عکس نقالی ایرانی : در گوگل

آیا معنی نقالی ایرانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )