برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1665 100 1
شبکه مترجمین ایران

نظام سیاسی

نظام سیاسی در دانشنامه ویکی پدیا

نظام سیاسی
نظام سیاسی، نظامی است که به امور سیاسی و دولتی می پردازد، این نظام اغلب با نظام حقوقی، نظام اقتصادی، نظام فرهنگی و دیگر نظام های اجتماعی مورد مقایسه قرار می گیرد. البته این دیدگاه بسیار ساده ای از یک نظام بسیار پیچیده تر است که به مقوله هایی از این قبیل می پردازد که چه کسی باید در مصدر قدرت باشد، مسائل و امور مذهبی چگونه باید مدیریت شوند و دولت باید چه تأثیری بر مردم و اقتصاد داشته باشد.
نظام سیاسی، مجموعهٔ کاملی از نهادها، گروه های ذی نفع (از قبیل احزاب سیاسی، اتحادیه های تجاری و گروه های رای دهی) و ارتباطات میان آن نهادها و قواعد و نرم های سیاسی است که عملکردهای آن ها را اداره می کند. (برای مثال قواعدی چون قانون اساسی و قانون انتخابات)
یک نظام سیاسی از مجموعه ای از گروه های اجتماعی تشکیل شده است که دارای قدرت می باشند.
یک نظام سیاسی، نظامی است که ضرورتاً دارای دو مشخصه است: مجموعه ای از اجزای مستقل که دارای مرزهایی با یکدیگر هستند و هر یک در محیطی که ایجاد شده است، مشغول فعالیت می باشند.
نظام سیاسی مفهومی است که از لحاظ نظری به روشی از حکومت اطلاق می شود که به سیاست گذاری و سازمان دهی کردن بیشتر آنان در تشکیلات خود می پردازد.
یک نظام سیاسی که حفظ نظم و یکپارچگی را در جامعه تضمین می کند و در عین حال باعث می شود که برخی نهادهای دیگر نیز نارضایتی ها و شکایت های خویش را در این دوره از حیات اجتماعی مطرح کنند.
نظام سیاسی یا حکومتی از مجموعه ای از ترکیبات تشکیل یافته که بر روی هم به تدوین و اجرای تصمیماتی رهنمون میشوند که انطباق پذیر بر جامعه است.
چندین تعریف از نظام سیاسی وجود دارد:
شباهت ها بین نظام های سیاسی:
انسان شناس ها عموماً چهار نوع از نظام های سیاسی را شناسایی می کنند. دو نوع از نظام هایی که متمرکز نشده اند و دو نوع از آن هایی که متمرکز شده اند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نظام سیاسی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نظام سیاسی   • مفهوم نظام سیاسی   • تعریف نظام سیاسی   • معرفی نظام سیاسی   • نظام سیاسی چیست   • نظام سیاسی یعنی چی   • نظام سیاسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نظام سیاسی

کلمه : نظام سیاسی
اشتباه تایپی : kzhl sdhsd
عکس نظام سیاسی : در گوگل

آیا معنی نظام سیاسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )