برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1623 100 1
شبکه مترجمین ایران

نسوی

معنی نسوی در لغت نامه دهخدا

نسوی. [ ن ِس ْ وی ی ] (ع ص نسبی ) زنانه. (ناظم الاطباء). منسوب به نسْوة است. (از اقرب الموارد) (از المنجد).

نسوی. [ ن ُس ْ وی ی ] (ع ص نسبی ) منسوب به نُسْوة. (از المنجد). زنانه. نِسْوی.

نسوی. [ ن َ س َ ] (ص نسبی ) نسائی. (از سمعانی ). منسوب به نسا. اهل نسا. از مردم نسا.

نسوی. [ ن َ س َ ] (اِخ ) حسن بن سفیان. رجوع به حسن بن سفیان نسوی شود.

نسوی. [ ن ِ س ِ ](اِخ ) شجاعی نسوی. به روایت نظامی عروضی از شاعران عهد سلجوقی و از ندیمان طغانشاه بن الب ارسلان است .

نسوی. [ ن َ س َ ] (اِخ ) محمدبن احمدبن علی بن محمد، ملقب به نورالدین. منشی مخصوص سلطان جلال الدین منکبرنی و مصنف کتاب سیرةجلال الدین است. وی در نیمه ٔ اول قرن هفتم می زیست. ابتدا از ملازمان ولاة محلی شهر نسا [ در خراسان ] بود، و به سال 621 هَ. ق. از طرف والی نسا به دربار سلطان جلال الدین آمد و در ری به خدمت وی رسید و اندکی بعدبه منصب کتابت انشای سلطان نایل گشت و تا آخر عمر سلطان جلال الدین [ سال 628 ] با وی بود. پس از مرگ مخدوم و تحمل سالی بی سروسامانی ، به سال 629 در میافارقین اقامت گزید و در همانجا به تصنیف کتاب نفثةالمصدوربه زبان فارسی در شرح مصائب زندگی خویش پرداخت و درسال 639 کتابی دیگر در سرگذشت سلطان جلال الدین به زبان عربی و به نام سیرة جلال الدین منکبرنی پرداخت ، که اکنون از معتبرترین منابع تاریخی اواخر عهد خوارزمشاهیان و دوران استیلای تاتار به شمار است. از اواخر عمر نسوی اطلاع روشنی در دست نیست. (از تاریخ مغول تألیف اقبال ص 481). و نیز رجوع به معجم المطبوعات ستون 1855 و شدّالازار چ قزوینی حاشیه ٔ ص 255 و 549 شود.

معنی نسوی به فارسی

نسوی
محمد بن احمد بن علی بن محمد ملقب به نورالدین . منشی مخصوص جلال الدین منکبرنی و مصنف کتاب سیره جلال الدین و نفثه المصدور. تاریخ تولد و مرگ او بدرستی معلوم نیست ولی در قرن ششم و هفتم از هجرت میزیسته است . به سال ۶۲۱ از جانب والی نسا به دربار سلطان جلال الدین رفت و تا سال ۶۲۸ که سال مرگ جلال الدین است در خدمت او بود. در سال ۶۲۹ در میافارقین اقامت کرد و نفثه المصدرو را در آنجا نوشت . در سال ۶۳۹ کتاب سیره جلال الدین را تالیف کرد .
( صفت ) منسوب به نساازمردم نسا.
محمد بن احمد بن علی بن محمد ملقب به نورالدین منشی مخصوص سلطان جلال الدین منکبرنی و مصنف کتاب سیره جلال الدین است ٠ وی در نیم. اول قرن هفتم می زیست ابتدا از ملازمان ولاه محلی شهر نسا بود و به سال ۶۲۱ هجری قمری از طرف والی نسا به دربار سلطان جلال الدین آمد و در ری به خدمت وی رسید و اندکی بعد به منصب کتابت انشای سلطان نایل گشت و تا آخر عمر سلطان جلال الدین با وی بود .
مجدالدین محمد الپاییزی . از شعرای عصر سلطان علائ الدین محمد خوارزمشاه
محدث خراسان و پیشوای فقه و ادب در آن سامان
ابن سفیان بن عامر شیبانی مکنی بابوالعباس محدث خراسان بود اوراست الارعین فی الحدیث و المسند فی الحدیث
ابن محمد نسوی مکنی به ابوالقاسم وی بعربی شعر میگفت و مقل است

نسوی در دانشنامه اسلامی

نسوی
معنی نُّسَوِّيَ: که درست ونیکو بازسازی کنیم (از مصدر تسويه به معني قرار دادن هرجزء از يک ترکيب در جاي مناسبش)
ریشه کلمه:
سوی‌ (۸۳ بار)
نسوی ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت های ذیل باشد: • حسن بن سفیان نسوی، حسن بن سُفیان نَسَوی، محدّث و فقیه خراسانی در قرن سوم• مجدالدین محمد پاییزی نسوی، پاییزیِ نَسَوی، مجدالدین محمد، شاعر و حماسه سرای ایرانی سدۀ ۷ق/۱۳م در دربار ملوک خانیۀ ماوراءالنهر• شهاب الدین محمد خرندزی زیدری نسوی، شهاب الدین محمد خرندزی؛ معروف به نسوی از صاحب منصبان و دانشمندان دوره خوارزمشاهی
...
شهاب الدین محمد بن احمد بن علی بن محمد منشی، و آن گونه که خود می گوید، شهاب الدین محمد خرندزی؛ معروف به نسوی، از خانواده های اعیانی خراسان بود و خاندان او در خراسان قلعه ای به نام خرندز داشتند. این قلعه در مجاورت شهر زیدر از توابع نسا در نزدیکی عشق آباد کنونی بود. از دو اثری که از نسوی در دست است و نیز با شناختی که از دوستان و معاشران او داریم، این گونه استنباط می شود که وی از علوم عصر خود آگاهی داشته و علوم متعارف معاصر خود را کسب کرده، و در ادبیات فارسی و عربی و مقدمات علوم اسلامی تبحر داشته است. از میان معاشران و کسانی که با آنان مراوده داشته، می توان از نصره الدین حمزه بن محمد، برادرزاده عمادالدین محمد، نام برد. به نوشته نسوی، نصره الدین با علوم مختلف آشنا بود. بیشتر از آن می دانیم که نسوی حداقل تا 616.ق در خرندز در نزد پدر می زیست.
پس از مرگ سلطان محمد خوارزمشاه، عمادالدین محمد - عموی نصره الدین که در خوارزم تحت نظر بود - به نسا بازگشت و ولایت و حکمرانی آن جا را به دست گرفت. شهاب الدین محمد نسوی نیز در نزد اختیارالدین زنگی، پسر عمادالدین، به خدمت مشغول شد. این زمان مصادف با نبرد سلطان جلال الدین با مغولان در بیابان نسا بود و ظاهراً نسوی در این زمان تازه از خرندز به نزد اخت ...

نسوی در دانشنامه ویکی پدیا

نسوی
نسوی به معنای اهل نسا و یک نام خانوادگی است که ممکن است اشاره به یکی از شخصیت های زیر داشته باشد:
ابوالحسن علی بن احمد نسوی مشهور به استاد مختص (زاده ۳۹۳ قمری) در ری و درگذشته ۴۷۲ قمری یکی از ریاضی دانان بزرگ ایرانی
ابوالحسن علی بن احمد نسوی مشهور به «استاد مختص» (زاده ۳۹۳ قمری در ری و درگذشته ۴۷۲ قمری) یکی از ریاضی دانان ایرانی بود که در اوخر قرن چهارم و آغاز قرن پنچم هجری زندگی می کرد. او در نجوم، منطق، فلسفه و پزشکی هم معروف بود. او کتابی به نام المغنی فی الحساب الهندی دربارهٔ ریاضی هندی به پارسی نوشت و سپس آن را به عربی ترجمه کرد. نسوی کتاب های دیگری نیز در ریاضی نوشته است که مشهورترین آنها کتاب الشباع است. این کتاب ها به زبان عربی نوشته شده اند.
صفا، ذبیح الله، تاریخ ادبیات ایران (جلد یکم)، انتشارت فردوس، چاپ هفدهم
* سارتن، جرج. مقدمه بر تاریخ علم. ترجمهٔ غلامحسین صدری افشار. انتشارات علمی و فرهنگی.
در زمان سلطان مجدالدولهٴ دیلمی (متوفی در ۱۰۲۹–۱۰۳۰ میلادی) و جانشینش برآمد. ریاضی دان ایرانی پیش از سال ۱۰۳۰ میلادی رساله ای به زبان فارسی دربارهٴ اعمال حساب نوشت، و بعداً در زمان جانشین مجدالدوله آن را تحت عنوان المُقْنِع فی الحساب الهندی (در این کتاب روش محاسبه با دستگاه شمارش اعشاری آورده شده است) به عربی ترجمه کرد. او کتاب الاشباع را هم راجع به مأخوذات ارشمیدس و قضیهٴ منلاوس نوشت. در کتاب حساب تقسیم کسور و استخراج جذر و کعب را (جذر ۵۷٬۳۴۲؛ کعب۲۹۶و۶۵۲و۳) تقریباً به روش امروزی شرح می دهد. جالب توجه است که نسوی کسور دهدهی را جانشین کسور شصتگانی می کند. «المقنع» و «الشباع فی شرح اشکال القطاع» از دیگر آثار معروف اوست.
یکی از کارهای جالب او کتابی دربارهٔ «اشکره داری» (نگهداری مرغان شکاری) است که در سن ۷۹ سالگی نوشته است. او صورالکواکب عبدالرحمن صوفی را نیز خلاصه کرده بوده و به سید مرتضی تقدیم کرده بوده است.
شهاب الدین زیدری نسوی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نسوی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نفثه المصدور pdf   • شرح نفثه المصدور   • دانلود رایگان کتاب نفثه المصدور   • تاریخ وصاف   • معنی نسوی   • مفهوم نسوی   • تعریف نسوی   • معرفی نسوی   • نسوی چیست   • نسوی یعنی چی   • نسوی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نسوی

کلمه : نسوی
اشتباه تایپی : ks,d
عکس نسوی : در گوگل

آیا معنی نسوی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )