برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1435 100 1

نخود

/noxod/

معنی نخود در لغت نامه دهخدا

نخود. [ ن ُ خُدْ ] (اِ) نام دانه ای است خوراکی که از ماش و عدس بزرگتر است و مانند آنها در خورش پخته میشود. (فرهنگ نظام ).نوعی از حبوبات مأکول و لذیذ. (ناظم الاطباء). حمص.(دهار). خلر. جرجر. (منتهی الارب ). فوم :
به خوشه در از بهر بیرون شدن
چنان جمله شد ماش و منگ و نخود.
ناصرخسرو.
نخود و کشمش و پسته خرک و میوه ٔ تر
قصب انجیر و دگر سرمش اسفید بیار.
بسحاق.
نخودی وقت پختن ازماشی
روی پیچید و گفت این چه کسی است.
پروین اعتصامی.
- نخود هر آش بودن ؛ فضول بودن ودر کار هر کس مداخله کردن و در هر جا که کاری است حاضر بودن. (فرهنگ نظام ).
- امثال :
مثل نخود در شله زرد.
|| بیست وچهاریک ِ مثقال. یک بیست وچهارم مثقال. یک مثقال بیست وچهار نخود است و شش نخود ربع مثقال است.

معنی نخود به فارسی

نخود
(اسم) ۱ - گیاهی است ازتیره سبزی آساها (پروانه واران) وازدسته پیچی هاکه یکساله است وارتفاع بوته هایش درحدود۵٠ سانتی متر است .این گیاه دارای گونه های مختلف است . دانه های رسیده اش درغذامصرف میشودو دانه های برشته شده اش بنام نخودچی ببازار عرضه میشود ویکی ازاقسام آجیلهاست . دانه های نارس آن رابنام نخودسبزببازارعرضه میکنند.ساقه هاوبرگهای تازه وخشک این گیاه علوفه خوبی برای دام هااست ۲ - واحدی است برای وزن و آن ۱/۲۴ مثقال است .طبق قانون مصوب ۱۳٠۴ ه.ش ۱٠ نخود( یا۲ درهم ) ۲ گرم .یاترکیبات : فال نخود.یانخودالوند.یکی ازگونه های زر آوندکه آنرازر آوندگردنیزگویند.یانخوددرختی درختچه ایستازتیرهسبزی آساهاکه میوه هایی شبیه نخودداردشجره البزله .یانخودسیاه پی نخودسیاه فرستادن .یانخودفرنگی .نوعی نخودکه درعهدناصرالدین شاه ازاروپابایران واردوکشت شد.یاپی نخودسیاه فرستادن .کسی رادک کردن زحمت کسی راکم کردن واورا ببهانه ای ازمجلس بیرون فرستادن برای گفتن حرفی یاکردن کاری که بایدازاوپنهان بماند (وجه تسمیه بمناسبت کمیابی نخودسیاه است) یانخودهر آش ( همه آشی ) بودن .۱ - فضول بودن ودرکارهرکس مداخله کردن .۲ - هرجاکه کاری باشدحاضربودن .
[ گویش مازنی ] /naKhood/ نخود
ده دهستان قوری چای بخش قره آغاج شهرستان مراغه استان سوم . در ۲۴ کیلومتری شمال باختری قره آغاج . کوهستانی و هوای آن معتدل است و ۶۸۵ تن سکنه دارد. رودخانه جیران و چشمه آنرا مشروب میسازد .
دهی از دهستان قوری چای بخش قره آغاج شهرستان مراغه در ۴۴ هزار گزی شمال غربی قره آغاج و ۱۲ هزار گزی شمال راه مراغه به میانه در ناحیه کوهستانی معتدل واقع است .
دکان نخود بریزی یا ابزار و وسیله برداشتن .
عمل نخود پز یا دکان نخود پزی
[ گویش مازنی ] /naKhood pelaa/ پلویی از نخود، کشمش، گوشت، برنج، ترشی انار، روغن، پیاز، نمک و ادویه
...

معنی نخود در فرهنگ معین

نخود
(نُ خُ) ۱ - گیاهی است از تیرة سبزی - آساها (پروانه واران ) و از دستة پیچی ها و یکساله . این گیاه دارای گونه های مختلف است . دانه های رسیده اش مصرف غذایی دارد. ۲ - واحدی است برای وزن . ، دنبال ~سیاه فرستادن کسی را به بهانه ای از مجلس دور کردن . ،~ هر

معنی نخود در فرهنگ فارسی عمید

نخود
۱. (زیست شناسی) از دانه های خوراکی که گرد و کوچک است و به صورت پخته شده مصرف می شود.
۲. (زیست شناسی) بوتۀ این دانه که کوتاه و دارای شاخه های نازک، برگ های ریز، و گل های سفید می باشد.
۳. واحد اندازه گیری وزن معادل یک بیست وچهارم مثقال.

نخود در دانشنامه ویکی پدیا

نخود
نُخود یا نَخود (نام علمی: Cicer arietinum) از دانه های خوراکی (حبوبات) است. نخود را در زبان پهلوی، نخود (naxod) می گفتند.نمایی از دست فروشندهٔ نخود در هند   راست: نخود اروپایی، چپ: نخود بنگالی   Cicer arietinum noir
گیاه نخود، گیاهی یکساله و بوته ای کوتاه از خانواده حبوبات است که بلندی بوته آن به حدود ۳۰ سانتی متر می رسد. ساقه این گیاه پوشیده از تارهای غده ای است. شاخه ها نازک، برگ های ریز آن مرکب از ۱۳ تا ۱۷ برگچه کوچک و دندانه دار و گل ها سپید می باشد.
نخود، نخود فرنگی و عدس، به صورت یک سال در میان و چرخشی با گندم و جو در یک زمین زراعتی کشت می شوند. این حالت چرخشی، باعث تقویت و تجدید نیتروژن (ازُت) خاک می شود و دیگر نیازی به استفاده از کودهای نیتروژن دار (ازته) نخواهد بود.
معمولاً نخود در زمین های حاشیه بین النهرین و مدیترانه شرقی کشت می شد و از آنجا به هند و سایر نقاط آسیای شرقی گسترش یافت.
عکس نخود
نخود ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نخود
نخود (یکای جرم)
نخود یکای جرم معادل ۱۹۲ سوت و یک هجدهم مثقال شرعی و یک بیست و چهارم مثقال صیرفی است. هر نخود برابر ۱۹۲ میلی گرم می باشد. دیگر یکاهایی که در قدیم رایج بوده اند از جمله لپه، جو، گندم، ماش و ارزن بر اساس نخود تعریف می شوند.
نخود پخته (پیشمیش نخود) یکی از چاشتهای قدیمی و بسیار مفید تبریز بوده است که همانند باقلا پخته هم در خانه تهیه می شد و هم به عنوان چاشت در سطح شهر عرضه میشد.نخود را با آب و و کره و نمک می پختند و با آب لیمو ترش یا سرکه سرو می کردند.
نخود یکی از حبوبات بسیار مفید می باشد که به ویژه برای رشد و تق ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نخود در دانشنامه آزاد پارسی

نُخود (chickpea)
گیاهی یک ساله، از خانوادۀ لوبیاسانان، جنس Cicer. در هند و خاورمیانه، برای استفاده از دانۀ آن کشت می شود. نیام های کوتاه و کرک دار نخود محتوی دانه هایی شبیه به نخودفرنگی است. نخود آناتولی (چسبناک)، نخود لپه ای (سیاه)، نخود آبگوشتی (سفید)، نخود خراسانی (سه برگچه ای)، و دیگر انواع نخود همگی از جنس Cicer اند.

نخود در جدول کلمات

نخود و لوبیا
بنشن

معنی نخود به انگلیسی

gram (اسم)
نخود ، یکجور باقلا ، یک هزارم کیلو گرم
pea (اسم)
نخود ، نخود فرنگی
pease (اسم)
نخود

معنی کلمه نخود به عربی

نخود
حمصة , غرام
فضولي

نخود را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خواص نخود و کشمش   • انواع نخود   • مضرات نخود   • کاشت نخود   • طرز پخت نخود   • طبع نخود   • نخود آجیل   • گیاه نخود   • معنی نخود   • مفهوم نخود   • تعریف نخود   • معرفی نخود   • نخود چیست   • نخود یعنی چی   • نخود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نخود
کلمه : نخود
اشتباه تایپی : ko,n
آوا : noxod
نقش : اسم
عکس نخود : در گوگل

آیا معنی نخود مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )