نایلون

/nAylon/
دارالترجمه ر.س.م.ی کاج

فارسی به انگلیسی

nylon

مترادف ها

nylon (اسم)
نایلون

فرهنگ فارسی

الیاف مصنوعی که اززغال سنگ ونفت ساخته میشود
( اسم ) ماده قالب پذیرساخته شده ازرزین پولی آمید.نایلون نخستین باردرسال ۱۹۳۸ م بوسیله شرکت [ دوپون دونمور] ساخته شد.این ماده ازتقسیم مداوم مولکهای [ اسید آدی پیک ] وهمان تعدادمولکهای [ هکزامتیلین دیامن ] میاید .از نایلون رشته هاونخهای بسیارمحکمی میسازند که دربرابرعوامل هوامقاوم وفسادناپذیراست وتنهادردرجه ۲۳٠ سانتیگرادگرما آب میشود. نایلون راعلاوه بربافتن جوراب که بجای ابریشم در آن بکارمیبرنددرساختن پارچه های پالایشی درصنایع شیمیایی ریسمان تور ماهیگیری نخهای دوخت ودوزجراحی موهای ماهوت پاک کن مسواک ورشته های تورراکت مورداستفاده قرارمیدهند.

فرهنگ معین

(لُ ) [ انگ . ] (اِ. ) مادة قالب پذیر ساخته شده از ترکیبات پلی آمید مصنوعی با مولکول های درشت به صورت ورقه یا الیاف . این الیاف ورقه های دارای استحکام و قابلیت ارتجاع هستند.

فرهنگ عمید

الیاف مصنوعی که از زغال سنگ و نفت ساخته می شود و در نساجی، خودروسازی، بسته بندی، و پلاستیک سازی کاربرد دارد.

دانشنامه عمومی

چگالی ۱٫۱۵g/cm۳رسانایی الکتریکی ( σ ) ۱۰−۱۲ S/m رسانندگی گرمایی ۰٫۲۵ W/ ( m·K ) دمای ذوب ۴۶۳–۶۲۴ K۱۹۰–۳۵۰ °C۳۷۴–۶۶۳ °F نایلون گونه ای پلیمر ترکیبی و پلی آمید است که نخستین بار در ۲۸ فوریه ۱۹۳۵ توسط والاس کاروترز در مرکز پژوهش دوپونت ساخته شد. نایلون یکی از پرکاربردترین پلیمرها در دسترس عموم است.
تَکپار ( مونومر ) هایی که در اثر ترکیب حاوی گروه های آمید ( CONH - Amides - ) می باشند تولید پلی آمیدها را کرده و تحت عنوان نایلون ( Nylon ) شناخته می شوند.
نایلون گونه ای از گرمانرم است که از مواد نرم ساخته شده است. نخستین کاربری های تجاری از نایلون در ساختن برس مسواک ( ۱۹۳۸ ) و جوراب زنانه ( ۱۹۴۰ ) بود. این مواد از واحدهای تکرارشونده که با پیوند پپتاید ( یا پیوند شیمیایی آمید ) به یکدیگر پیوند یافته اند، تشکیل شده و نوعی پلیامید است. نایلون نخستین پلیمر ترکیبی موفق در بازرگانی است. هدف از ساخت نایلون آن بود که چون در دوران جنگ جهانی دوم، ابریشم کمیاب شده بود، نایلون جایگزین ترکیبی ابریشم شود و بتوان چیزهایی را که با ابریشم ساخته می شد با این ماده ساخت؛ این ماده در آن دوران در ساخت برخی وسایل نظامی چون چتر نجات، جلقه توپ خانه ضدهوایی و تایرهای بسیاری از انواع خودروهای نظامی بکار رفت.
نایلون ۶ و نایلون ۶٬۶ مهم ترین پلی آمید می باشند که در صنعت نساجی و در تولید فرش و موکت نیز کاربرد دارد. از همین رو به معرفی خواص آن ها می پردازیم.
نایلون ۶ یا پلی کاپرولاکتم توسط پائول اسکلاک در هنگام بهبود خواص نایلون ۶۶ به وجود آمد. نایلون ۶۶ پلی آمیدی نیمه کریستالی است. نایلون ۶ برخلاف دیگر نایلون ها و نایلون ۶۶، یک پلیمر تراکمی است که باعث تفاوت ویژگی آن با دیگر نایلون ها می شود.
منومر نایلون ۶ عبارتست از اتا - آمینوکاپروئیک اسید ɛ - Amino Caproic یا لاکتوم آن یعنی کاپرولاکتم ( Caprolactom ) با فرمول شیمیایی CH2 ) 5C ( O ) NH ) .
به دلیل آسانی تهیه و تصفیه، از کاپرولاکتم استفاده می شود. کاپرولاکتم مادهٔ کریستالی سفید رنگ با نقطه ذوب ۶۸–۶۹ درجه سانتی گراد است. پلیمریزاسیون کاپرولاکتم و تبدیل آن به نایلون ۶ به روش های مختلفی انجام می گیرد که مهم ترین آن ها به صورت زیر می باشد:
• کاپرولاکتم را ذوب کرد و پس از فیلتر، آن را در داخل اتوکلاو و تحت فشار به مدت ۸ ساعت در حرارت ۲۴۰–۲۸۰ درجه سانتی گراد و دور از محیط هوا یا تحت گاز بی اثر همراه با کاتالیزورهای مناسب پلیمریزه می کنند.
• به کاپرولاکتم مقدار ۱۰ درصد وزن خود آب اضافه کرده و آن را در حرارت بالا و با کنترل خروج بخار آب همراه با کاتالیزورهای مناسب تحت عمل پلیمریزاسیون قرار می دهد. با وجود اینکه این روش در مقایسه با روش اول، زمان زیادی لازم دارد، ولی چون عمل پلیمریزاسیون را می توان به خوبی تحت کنترل درآورد و همچنین از تجزیه حرارتی پلیمر ( که در روش اول امکان آن وجود دارد ) جلوگیری کرد، لذا بیشتر بکار گرفته می شود.
عکس نایلونعکس نایلونعکس نایلون
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

نایْلون (nylon)
پلیمر مصنوعی با زنجیرۀ بلند. نایلون نخستین نخ کاملاً مصنوعی است. در ۱۹۳۸، شرکت دوپون با استفاده از فرآورده های نفتی، به ویژه اسید آدیپیک و هگزامتیلن دی آمین، آن را تهیه کرد. از این ماده برای ساخت اشیای قالبگیری شده، منسوجات، و نخ بخیۀ طبی استفاده می کنند. الیاف نایلون از ابریشم محکم تر و کشسان ترند و در برابر رطوبت و کپک حساسیت کمتری نشان می دهند. نایلون برای تولید جوراب و منسوجات بافته ای مشابه بافته های ابریشمی یا خز به کار می رود و با آن فرش و موکت هم می بافند. نایلون را دبلیو اچ کاروترز، شیمی دان امریکایی، و همکارانش در ۱۹۳۷ ابداع کردند. سالانه ۲میلیون تن اسید آدیپیک برای ساخت نایلون تولید می شود. اسید آدیپیک از بنزن به دست می آید و ماده ای سرطان زاست و طی فرآیند تولید آن، دَه درصد گاز گلخانه ای اسید نیتروس در هوا رها می شود.

فارسی به عربی

نایلون

پیشنهاد کاربران

نایلون شیرنگ

نایلون شیرینگ به پلاستیکی گفته میشود که خاصیت شکل پذیری داشته و نسبت به تغییرات دمایی حساس میباشد و برای ایزوله کردن بسته بندی به کار میرود.
نایلون شیرینگ یکی از پر کاربردترین محصولات در حوزه بسته بندی و نگهداری از کالا ها میباشد. جنس این محصول از پلی اتیلن ساخته شده است و در برابر تغییرات دمایی بین 160 تا 220 درجه تغییر حالت داده و با استفاده از آن میتوان کالایی را که بسته بندی آن را داریم وکیوم کرد. امروزه در اکثر صنایع بسته بندی دنیا از نایلون های شیرینگ استفاده میکنند.
منبع http://plasticatlas. ir
کشانیز= نایلون

براغیز= پلاستیک

برگرفته از فرهنگ نامه ( ( چیلو ) ) .

اسل شناسی واژگان فارسی از ( ( زبان روزمره ) ) و ( ( زبان سازی دیرینه و نو ) ) .
نویسنده:
#مسعودلشکر نجم آبادی - امیرمسعودمسعودی

#آسانیک گری
#چیلو
#chilloo
#asaniqism
#امیرمسعودمسعودی
#asaniq

راهنمای بهره برداری و اسفایده.

ساختار نوشته شدن برابری واژه ها :

اسل= ساختگی= اسل های دیگر
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما