برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1468 100 1

ناواهو

ناواهو در دانشنامه ویکی پدیا

ناواهو
ناواهو∗ (به انگلیسی: Navajo) نام یکی از بزرگ ترین قبایل سرخ پوست ایالات متحده آمریکاست.
یادبود ملی ناواهو
مانیومنت ولی
موزه ملی سرخ پوستان ایالات متحده آمریکا
مختصات: ۳۶°۱۱′۱۳″ شمالی ۱۰۹°۳۴′۲۵″ غربی / ۳۶٫۱۸۶۹۴°شمالی ۱۰۹٫۵۷۳۶۱°غربی / 36.18694; -109.57361
این قبیله در ایالات آریزونا و جنوب یوتا مستقر است و ۳۰۰٬۰۰۰ جمعیت دارد.
بنابر افسانه های باستانی اقوام سرخپوست ناواهو، اجداد این قوم با ستاره نشین ها دیدار داشته و آنها با سپرهای پرنده به زمین آمده اند. ستاره نشینها همواره راهنمای این قبایل بوده اند.
عکس ناواهو
ناواهو (به انگلیسی: Navajo) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در آریزونا واقع شده است. ناواهو ۱٬۷۳۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
ناواهو دم (به انگلیسی: Navajo Dam) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان سن خوآن، نیومکزیکو واقع شده است. ناواهو دم ۲۸۱ نفر جمعیت دارد و ۱٬۷۴۲٫۸۷ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
ناواهو گاسپل میشن (به انگلیسی: Navajo Gospel Mission) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در آریزونا واقع شده است. ناواهو گاسپل میشن ۱٬۸۳۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
ناواهو ماونتین میشن (به انگلیسی: Navajo Mountain Miss ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ناواهو در دانشنامه آزاد پارسی

ناواهو (Navajo)
(تِنا ناواهو یا: ناواجو؛ به معنی «مزرعۀ بزرگ») دومین گروه بزرگ از قبایل سرخ پوست امریکایی با جمعیتی نزدیک به ۲۲۰ هزار تن (۱۹۹۰) ساکن در آریزونا، نیومکزیکو و یوتا. با قوم آپاچی ارتباط دارند و به زبانی آتابَسکی، که به خانوادۀ زبانی نا ـ دنه تعلق دارد، سخن می گویند. از دیرباز کشاورز بودند، اگرچه بسیاری از آن ها امروزه گوسفند پرورش می دهند و این کار را از اسپانیایی ها آموختند. آن ها به داشتن مهارت های هنری شهرت دارند و بخشی از درآمد خود را نیز از گردشگری (توریسم)، فروش سفالینه های نقاشی شده، بافتن قالی و پتو و ساختن جواهرات از نقره و فیروزه به دست می آورند. در حدود ۱۰۰۰م ناواهوها از کانادا به جنوب غربی امریکا مهاجرت کردند. در آن جا زیر نفوذ سرخ پوستان پوئبلوی (روستانشین) مکزیکو قرار گرفتند و از آن ها کشت ذرت را آموختند. ناواهوها فاقد سازمان سیاسی تمرکزیافته بودند و به دسته هایی کوچک بر پایۀ خویشاوندی و زیر رهبری یک رئیس تقسیم می شدند. در اسطوره های بنیادین ناواهو روایت شده است که چگونه نخستین مردم از دنیای زیرزمینی سربرآورده اند و اسطوره های متعدد دیگری توجیهاتی برای مناسک آن ها فراهم آورده است. دامنۀ مناسک دینی آن ها از مناسکی ساده که افراد آن را اجرا می کنند تا مناسک شفابخش پیچیده ای متغیر است که نیاز به دخالت افراد متخصص و گاه هزاران تن از مردم دارد. برخی دیگر از مناسک آن ها متضمن نقاشی های ظریف و استادانه ای با شن است که آنان در این زمینه شهرت دارند. حملات متعدد ناواهوها به مهاجران سفیدپوست سبب شد که کیت کارسون و نیروی نظامی امریکا در ۱۸۶۳ به آن ها یورش آورند. در این یورش ها تعداد زیادی از آن ها دستگیر و زندانی شدند تا آن که در ۱۸۶۸ حفاظت گاهی برای آن ها تأسیس شد. این حفاظت گاه، که بزرگ ترین حفاظت گاه امریکا است و مساحتی برابر با ۶۵ هزار کیلومتر مربع دارد، عمدتاً در بخش شمال شرقی آریزونا واقع شده است، اما تا بخش شمال غربی نیومکزیکو و جنوب شرقی یوتا نیز گسترش یافته است. این حفاظت گاه به حدی خشک است که تأمین نیازهای کل جمعیت سرخ پوستان ناواهو از طریق آن میسّر نیست و بسیاری از افراد این قوم امروزه به صورت کارگران موقت در شهرهای مختلف امریکا به کار مشغولند. استخراج اندکی اورانیوم و گاز طبیعی در حفاظت گاه آن ها درآمد زیادی برای قبیله ...

ارتباط محتوایی با ناواهو

ناواهو را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ناواهو   • مفهوم ناواهو   • تعریف ناواهو   • معرفی ناواهو   • ناواهو چیست   • ناواهو یعنی چی   • ناواهو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ناواهو
کلمه : ناواهو
اشتباه تایپی : kh,hi,
عکس ناواهو : در گوگل

آیا معنی ناواهو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران