برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1403 100 1

ناهید

/nAhid/

مترادف ناهید: زهره، ناهد

معنی اسم ناهید

اسم: ناهید
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: nāhid) (در نجوم) زهره، دومین سیاره ی منظومه ی شمسی به نسبت فاصله از خورشید که از درخشنده ترین اجرام آسمانی است، ونوس، ]زهره در نزد قدما نماد خنیاگری و نوازندگی است[، آناهیتا یا ناهید (در اوستا) ایزد آب است و در اوستا به صورت دوشیزه ی بسیار زیبا، بلند بالا و خوش پیکر توصیف شده است، (در اعلام) نام دیگر کتایون همسر گشتاسب که دختر قیصر روم بود و مادر اسفندیار و پشوتن - زهره، آناهیتا، از شخصیتهای شاهنامه، نام دیگر کتایون همسر گشتاسپ پادشاه کیانی

معنی ناهید در لغت نامه دهخدا

ناهید. (اِخ ) زهره. (فرهنگ اسدی ) (منتهی الارب ). ستاره ٔ زهره را گویند و مکان او فلک سیم است و اقلیم پنجم بدو تعلق دارد. (برهان قاطع) (آنندراج ). نام ستاره ٔ سوم از هفت سیاره است که نام دیگرش زهره است. (فرهنگ نظام ). زهره. (انجمن آرا). ستاره ٔ زهره که وپارای نیز گویند. (ناظم الاطباء). ستاره ٔ زهره که بر فلک سوم تابدو آن را مطربه ٔ فلک گویند. (غیاث اللغات ). زاور. آناهیتا. بیدخت. پریدخت. آنائیتیسن. ونوس :
بلند کیوان با اورمزد و با بهرام
ز ماه برتر خورشید و تیر با ناهید.
بوشکور.
به دم ّ لشکرش ناهید و هرمز
ز پیش لشکرش بهرام و کیوان.
دقیقی.
ناهید چون عقاب ترا دید روز صید
گفتا درست هاروت از بند شد رها.
دقیقی.
که شیرژیان است هنگام رزم
به ناهید ماند همی روز بزم.
فردوسی.
بر او کرده پیدا نشان سپهر
ز کیوان و بهرام و ناهید و مهر.
فردوسی.
خداوند کیوان و گردان سپهر
فروزنده ٔ ماه و ناهید و مهر.
فردوسی.
شده ناهید رخشانش پرستار
چو روز روشنش گشته شب تار.
شمسی (یوسف و زلیخا).
تا چو خورشید نباشد ناهید
چون دوپیکر نبود نجم پرن.
فخری.
نخستین فلک ماه را منزل است
دگر تیر را باز ناهید راست.
ناصرخسرو.
سماع ناهید آخر ز مردمان که شنید
که خواند او را اخترشناس خنیاگر.
مسعودسعد (دیوان ص 348).
ناهید رودساز به امید بزم تو
دارد به دست جام عصیر اندر آسمان.
سوزنی.
از کحل شب چو دیده ٔ ناهید شب گمار
روشن شود چو اختر صبح منورم.
انوری.
تیز کیوان به سبلت برجیس
... بهرام در... ناهید.
انوری.
بدان خدای که خورشید آسمان را داد
جوار سکْنه ٔ بهرام و حجره ٔ ناهید.
انوری.
کوکب ناهید باد بر در تو پرده دار
چشمه ٔ خورشید باد بر سر تو سایبان.
خاقانی.
ناهید دست بر سر از این غم رباب وار
نوحه ک ...

معنی ناهید به فارسی

ناهید
نام یکی از ایزدان زرتشتی که یشت پنجم یعنی آبان یشت به نام اوست . اناهیتا یا ناهید ایزد آب است و در اوستا به صورت دوشیزه ای بسیار زیبا بلند بالا و خوش پیکر توصیف شده است.
ستاره زهره که آنرامطربه فلک وخنیاگرفلک هم گفته، شده درایران قدیم ایزد آبهابوده است
نام ایستگاه شماره هفت راه آهن جنوب است
[نجوم] ← زُهره
ده جزئ دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان ساوه خاور ساوه سر دو راهی ماشین رو ساوه - قم - تهران .
از دهات ساوه است

معنی ناهید در فرهنگ معین

ناهید
(اِ.) ۱ - سیارة زهره . ۲ - دختر نار پستان .

معنی ناهید در فرهنگ فارسی عمید

ناهید
۱. (نجوم) = زهره
۲. در ایران قدیم، ایزد بانوی آب ها بوده.

ناهید در دانشنامه ویکی پدیا

ناهید
ناهید ، برگرفته از نام «آناهید» در پارسی میانه و «آناهیتا» در پارسی باستان است. این نام از پیشوند منفی «-an» (یعنی «نا-») و واژهٔ اوستایی «-āhita» (یعنی «آلوده») ساخته شده است و یعنی «نالوده» (نا آلوده)، «بی آلایش»، و «پاک».
آناهیتا، در فرهنگ ایران باستان، ایزد آبان (آب ها) است که استراب (یعنی «ستارهٔ آب ها») نیز نامیده می شده است.
«ناهید»، نام دیگر ستارهٔ گردان زهره (ونوس) در سامانهٔ خورشیدی است. جایگاه آن در دانش هیئت، گسترهٔ (اقلیم) پنجم در آسمان سیُم است. آن را «ستارهٔ خنیاگر» نیز می نامند.
چند نمونه از سروده هایی که نام ناهید در آن ها آورده شده است:
ناهید عنوان ایزدبانوی آبها است و در مورد زیر نیز به کار رود:
ناهید طباطبایی
ناهید همدانی
حسن ناهید
ناهید (زاده ۱۳۳۷ در تهران) خواننده موسیقی پاپ ایرانی است. ناهید از پیش از سال ۱۳۶۷ وارد عرصه خوانندگی شد و در سال ۱۳۷۰ آلبومی به نام هدیه را وارد بازار کرد، در این راه شهرام شب پره بسیار به ناهید کمک کرد و ناهید توانست چندین آهنگ و آلبوم از خود منتشر کند. وی پس از چند سال سکوت و دوری از فضای موسیقی درخواست بازگشت به ایران را می دهد.
هدیه ۱۳۷۰
نگاه ۱۳۷۲
تابستان ۱۹۹۴ (با شهرام شب پره)
راز ۱۳۷۵
ناز ۱۳۷۷
خواب ۱۳۷۹
سارا ۱۳۸۲
ناهید با هنرمندان بسیاری همکاری داشته که از میان آن ها می توان به شهرام شب پره، ایرج رزمجو، صادق نوجوکی، جهانبخش پازوکی، حسن شماعی زاده، مسعود فردمنش، بیژن سمندر و … اشاره نمود.
ناهید ازدواج کرده و متأهل است. او یک دختر به نام سارا دارد.
بعد از مدتی با درخواست او موافقت می شود و به ایران بازمی گردد. وی هم اکنون ساکن تهران است.
هفتگی ناهید (با وقفه هایی، ۲۲ ف ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ناهید در دانشنامه آزاد پارسی

نشریۀ سیاسی، خبری، فکاهی، وابسته به جبهۀ استقلال، چاپ تهران. نخستین شماره، به صاحب امتیازی ابراهیم ناهید و مدیرمسئولی سید محمود قمی، در ۱۳۰۲ منتشر شد و انتشارش تا ۱۳۲۳ ادامه یافت. ابتدا هفتگی سپس هفته ای دوبار منتشر می شد. سه دوره با فاصلۀ بسیار منتشر شد. دورۀ آخر آن پس از شهریور ۱۳۲۰ بود. پس از چندبار توقیف، با نام های افلاک، خلق، و ستارۀ صبح منتشر شد.

ارتباط محتوایی با ناهید

ناهید در جدول کلمات

رمانی از ناهید سلیمان خانی
ماه پنهان

معنی ناهید به انگلیسی

venus (اسم)
زن زیبا ، خورشید ، ناهید ، ستاره زهره ، الهه عشق و زیبایی
hesperus (اسم)
زهره ، ستاره شام ، ونوس ، ناهید

ناهید را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امیرمحمد
ناهید، بیدخت، زهره، ستاره سحری یا صبحگاهی. سیاره ای است که از دید فاصله از خورشید، دومین سیاره سامانه خورشیدی بشمار می رود که میان زمین و تیر (عطارد) قرار گرفته است. این سیاره نزدیک ترین سیاره به زمین می باشد و بعد از ماه، درخشان ترین جرم آسمانی طبیعی است که به هنگام شب از زمین رویت می شود. ناهید داغ ترین سیاره در منظومهٔ خورشیدی است. جو ضخیم و غلیظ آن موجب میشود که دیدن سطح آن از طریق رصد، دشوار باشد.
این سیاره در فارسی بیدخت و بیلفت نیز نامیده می شد.[۱] و واژه بیدُخت در شکل کهن تر خود بَغدخت و به معنای «دختر خدا» بوده است.[۲]
سیاره ناهید، فاقد ماه است و از بسیاری جهات چون اندازه، جرم، جاذبه و ترکیبات ساختاری، به زمین شباهت دارد و به همین دلیل به آن لقب خواهر زمین را داده اند. چنانکه قطر آن در حدود ۱۲٫۱۰۴ کیلومتر است، در مقایسه با زمین که قطرش ۱۲٫۷۵۶ کیلومتر است. جرم ناهید حدوداً ۸۱ درصد جرم زمین و چگالی آن، نزدیک به ۹۵ درصد چگالی زمین است. با اینحال ناهید در قیاس با بیشتر سیارات سامانه از جمله زمین، کروی تر است و به دلیل چرخش آهسته به دور مدارش، پدیده تورفتگی یا مسطح شدن قطبها و بادکردگی یا تورم نواحی استوایی در آن، کمتر از دیگر سیارات رخ میدهد.
این سیاره را جزء سیاره های زمین وار و متراکم طبقه بندی کرده اند که دارای آتشفشانهای فعال، «ناهیدلرزه» و کوهواره است. ناهید در مداری تقریباً دایره وار به فاصله میانگین ۱۰۸ میلیون کیلومتر از خورشید، به دور آن می گردد. هنگامی که در نزدیکترین وضعیت نسبت به زمین قرار میگیرد، فاصله آن با زمین ۴۲ میلیون کیلومتر میشود و در دورترین حالت ۲۵۷ میلیون کیلومتر با آن فاصله دارد.
زمان لازم برای یکبار گردش این سیاره به دور خورشید ۲۲۵ روز زمینی می باشد. تفاوت بزرگ ناهید با زمین، جو آن است که بیشتر آنرا دی اکسید کربن تشکیل داده و در ابرهای فوقانی آن قطرات ریز اسید سولفوریک وجود دارد. وجود دی اکسید کربن در جو این سیاره دمای آنرا به مقدار بسیار چشم گیری افزایش داده است. (۴۶۴ درجه سانتیگراد نزدیک سطح سیاره).
نور آفتاب پس از نفوذ در جو این سیاره و جذب شدن توسط سطح آن، به صورت گرما از سطح بازتابیده میشود، اما انبوه دی اکسید کربنِ جو ناهید، این گرمای بازتابیده را به دام انداخته و از رها شدن آن در فضا جلوگیری می کند. این جذب اضافی گرما، که به پدیده گلخانه ای معروف است، میانگین گرمای ناهید را بیش از هر سیاره دیگری (حتی سیاره تیر) در سامانه خورشیدی بالا برده است به طوریکه این حرارت برای ذوب کردن فلز سرب کافیست. از اینرو پیدایش زندگی در این سیاره، غیر ممکن است.
در اوایل سال ۱۹۶۰ راداری را به سوی ناهید نشانه روی کردند که سیگنال های آن از ابرهای این سیاره عبور کرده و پس از برخورد با سطح جامد سیاره، منعکس گردید. برای اولین بار دانشمندان اطلاع جالبی را درباره سطح ناهید به دست آوردند، که نشان می داد ناهید دارای حرکت چرخشی در جهت معکوس است. چرخش آن از شرق به غرب است و آفتاب از مغرب طلوع و در مشرق غروب می کند.
نام لاتین این سیاره، ونوس، برگرفته از نام خدای رومی عشق و زیبایی است. در یونان باستان، نام خدای آفرودیته بر آن نهاده شد و ایرانیان در زمان هخامنشیان، خدای مونث آناهیتا (ایزد باروری و آبها) را با این سیاره مرتبط میدانستند که در پارسی میانه، به اَناهید و در فارسی امروزی به ناهید تغییر یافته است.
کاوش های رباتیک در ناهید
سفینه مارینر ۲، که در اوت ۱۹۶۲ پرتاب شد، در دسامبر ۱۹۶۲ از ۳۵۰۰۰ کیلومتری ناهید گذشت. مشاهدات این سفینه نشان داد که زهره را ابرهای سفید رنگ مایل به زردی، کاملاً پوشانده است و شکافی در این ابرها نیست که از راه آن بتوان نظری به سطح جامد این سیاره افکند. سفینه مارینر ۱۰ در فوریه ۱۹۷۴ از ارتفاعی کمتر از ۶۵۰۰ کیلومتری، زهره را مورد پژوهش قرار داد و معلوم شد که این ابر ها حرکت منطقه ای دارند و با سرعتی بیش از ۲۴۰ کیلومتر در ساعت سیاره را دور می زنند و در مناطقی از زهره که رو به خورشید است، برهمکنشی میان جریان های بزرگ مقیاس همرفتی با این حرکت منطقه ای وجود دارد. در ۲۲ اکتبر ۱۹۷۵ وسیله ای از سفینه بدون سرنشین ونرا ۹ متعلق به اتحاد جماهیر شوروی سابق، بر زهره فرود آمد و علی رغم شرایط فوق العاده سخت دما و فشار توانست به مدت ۲ ساعت عکس هایی از چشم انداز این سیاره بگیرد و اطلاعات گسترده ای از سطح زهره بفرستد. سه روز بعد وسیله مشابهی از سفینه ونرا ۱۰ در ۲۲۰۰ کیلومتری محل فرود وسیله ونرا ۹ به زهره نشست و یافته های خود را به مدت ۶۵ دقیقه ارسال کرد. این عکس ها، نخستین عکس هایی بودند که تا آن زمان از سطح سیاره ای دیگر گرفته شده بود. [۳]
کاوشگر مداری ونوس اکسپرس، یازدهم آوریل سال ۲۰۰۶ میلادی وارد مدار سیاره ناهید گشت و تنها پس از یک روز موفق شد اولین تصویر را از قطب جنوب این سیاره برداشت و به زمین مخابره کند. این اولین باری بود که تصویری از قطب جنوب سیاره ناهید برداشته می شد.[۴]
منابع
↑ دهخدا: بیدخت و بیلفت
↑ دهخدا: بیدخت.
↑ دگانی، مایر - «نجوم به زبان ساده»، تهران موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی ۱۳۸۶، ISBN ۹۷۸-۹۶۴-۳۴۲-۲۵۴-۷
↑ اولین تصاویر ونوس اکسپرس از سیاره زهره، از وب گاه دانش فضایی، بازدید: ۲۲ خرداد ۱۳۸۹
«Venus.» Britannica Student Library. Ultimate Reference Suite.
جستارهای وابسته
گذر ناهید
جو ناهید
پیوند به بیرون
زهره، الهه زیبایی... از وب گاه دانش فضایی
اولین تصاویر ونوس اکسپرس از سیاره زهره... از وب گاه دانش فضاییی.
از ویکی پدیا
ناهید
من عاشق اسمم هستم.ناهید یعنی عشق و زندگی
ناهيد
پاك و بي ريا
ناهید
زیبا -ستاره صبحگاهی-پاک و بی آلایش
ناهید
الهه عشق و زیبایی
ناهید
معنی ناهیدیعنی پاک وبی آلایش
ناهید
ناهید یعنی خدای عشق وجذابیت ناهیداااااااا پرچمابالاس
ناهيد
ناهيد يعنى دخترى قد بلند و زيبا ملكه ابها ساده و پاك
ناهید
پاک وبی ریا
ناهید
پاک و زلال ، بی الایش . ناهیدا پرچما بالا به افتخار اسم قشنگمون
ناهید
الهه ی زیبایی و پاکی
واقعا معنی اسممو دوس دارم
ناهید
پاک و زیبا و دختر بلند بالا
ناهيده آزاد
ستاره نوراني و درخشان عشق و الهه زيبايي پاكي
OMID
ناهید:دختری جذاب ,قد بلند , سبزه , با چشمانی نجیب , زیبا و گیرا
پاکدامن و عفیف ,فرشته خدا روی زمین
و به امیدخدا , لباس تن کیوان
ناهيد
عاشق اسمم خدايي زيباست
ناهيد يعني پاك و درخشنده💚
ناهيد⭐️
ناهيد يعني زيبايي درخشاني ستاره و عشق الهه زيبايي و پاكي
ناهيد
يعنى دخترى جذاب دخترى دلپاك ودلسوز ناهيد يعنى چشمانى بسيار جذاب وموهايى سياه وبلند ناهيد يعنى عشق
عليرضا كريمي وند
ناهيد بمعني عشق زندگي ملكه ايزد ابها پاكي مهرباني عشق دختر پاك و درخشنده عشق زيبايي دوشيزه عشق
ناهید
ناهید یعنی دختری زیبا و پراز عشق
الی
ناهید،یعنی عشق
عليرضا كريمي وند
ناهيد بانوي ملكه آب دختر زيبا و پر از عشق
ناهید
پاک وبی آلایش
یک روزی ناهید بودم
دختری که از مادر اطاعت می کند
حتی در انتخاب عشق زندگی

کسی که عاشق ناهید شود باید پولدار باشد
آدم مهربان و راستگو اگر پول نداشته باشد برایش مناسب نیست
.
این اشتباه من بود.نه مادرم باور کن
عليرضا كريمي وند
دختري كه اسمشون ناهيد هست بمعني الهه عشق ، همسر خودشونو با تمام وجود عشق ميورزند كسايي كه ناهيد تو زندگيشون دارن مطمئن باشن از صميم قلب به همسرشون عشق مي ورزند عشقي كه بايد قدردان و شكر گذار الهي باشيم ناهيد به معني همسر وفادار
ناهید اکبریان
ناهید یعنی الهه زیبایی ها روی زمین ...
عشق یعنی وقتی که علاوه بر یه سیاره تواسمون دومین ماهواره فضایی هم بنامت
باشه .تقدیم ب ناهیدای پاک سرزمینم .
ناهید
ناهید یکی از زیباترین و خوش آهنگ ترین اسم در زبان زیبای فارسی است.من به خودم میبالم که پدرو مادرم چنین اسم زیبایی برام انتخاب کردند.دمشون گرمم
من نه تنها معنی اسمم ,ایزد آبهاست بلکه تو ماه آبان به معنی ایزد نگهبان آب هم متولد شدم.
اتفاق از این قشنگتر مگگهه داااریییم..
خورشيدوند
ناهيد يعني الهه عشق،تك ستاره نوراني درخشان عشق، مخصوصأ اگه مردادماهي باشه مثل شير ماده پاك و بااراده و شجاع و با عشق ميشه دم همه ي خورشيدي ها گرم ، دخترزيبايي ها و پاكي ها
ناهيد بمعني عشق زندگي بانو ملكه ايزد آب
ناهیدفراهانی
ناهید یعنی با احساس و دلپاک


محيا
ستاره پاك صبحگاهي وخورشيدپاك درخشان
ملكه دل پاك و با عشق شادزندگي زيستن
ناهيد
الهه عشق وپاكى
ناهید
ناهید ب معنیه خورشید
دختر فوق العاده جذاب
مهربون و دلسوز
در نگاه اول مغرور ولی وقتی باهات بخنده عاشقش میشی
ولییی بدقول😅
مخصوصا اگه دی ماهی باشی
ناهیدرئیسی
ناهید پاک. بی آلایش،دخترآسمانی ،زیباترین اسم پارسی❤
ناهید
آناهیتا و آناهید و آنیتا و ناهید و ناهیده یک اسم هستند. خیلی جالبه که بدونید هر سال هزاران خانواده اشکال مختلف این اسم را برای بچه هاشون انتخاب می کنن. اسم من ناهیده. به جرات می تونم بگم پرمعنی ترین اسم ایران را دارم. پر از معنی های زیبا و قشنگ. اسم بی رقیبی است. یه اسم پرمعنا و پر طرفدار و ریشه دار ....مرسی از همه تون بابت نظرات زیباتون.
ناهید
من اسمم ناهید اعتراف میکنم تاکنون از اسمم بسیار بدم میومد و همیشه مادرم رو سرزنش میکردم که چرا این اسم گذاشتن. ولی با این همه معنای قشنگ دیگه حرفی نمیمونه جز اینکه خدایا شکرت
ناهید نیکنام
پاک وبی الایش مهربان اما زود رنج
هرچیزی که با آب مربوطه به نظرم کلا پاکی وصداقت توشه
اینا خصوصیات دخترای به این اسمه
فاطمه
معلما دبیات ما ی روز گفت (هیت و یا هید ) به معنای زشت است . (نا) که در اولش اومده اون رو منفی کرده . در نتیجه یعنی زشت نیست =زیبا
ناهید
بله . معلم ادبیاتتون درست فرمودن. نا یعنی نه و هید یعنی پلیدی ، زشتی. در کل یعنی پلیدی نه ، یعنی پاک و بی آلایش.
ناهید
فال من در مورد زندگی
ناهید
الهه ی عشق و زیبایی
پاک و نا آلوده
ناهید
اینو به طورجدمیتونم بگم که توی اطرافیانم دختری رو ندیدم که از اسمش راضی باشه همه مستعارمیذارن ولی من به اسمم می بالم ناهید پاک و زیبا اونم متولدابان
خورشيدوند
ناهيد بمعني ستاره درخشان پر نور صبحگاهي همان منظومه زهره كه ، دومین سیاره ی منظومه ی شمسی به نسبت فاصله از خورشید که از درخشنده ترین اجرام آسمانی است و بعد خورشيد دومين ترين درخشان و گرماترين منظومه شمسي است
رسول
ناهید یعنی عشق ابدی،عشق جاودانه،عشق زلال
ناهید
ناهید یعنی پاکی و صداقت در همه جا و همیشه
ناهید
ناهید یعنی الهه عشق زیبا پاک
ناهید
ناهید یعنی ساده وبی ریا پاک زیبا من به اسمم می بالم وابان ماه متولدشدهام به خودم می بالم
حیدر
ناهید یعنی عشق .ناهید یعنی زندگی.ناهید یعنی پاکی .صداقت.ناهید یعنی شریان قلب.ناهید یعنی نفس.ناهید یعنی زیبا رو.عاشقتم ناهیدم
شهرام
در زبان پارسی امروزی به معنی

دختر بی احساس و پول پرست
ناهید
ناهید یعنی الهه ی عشق
ویه دختر مغرور البته بهمن ماهی ❤😄
ناهید
دختری صادق ومهربان دلسوز
ناهید
خالص وپاک مهربان وخیر خواه تلاش گر وارام
ناهید
اسمم ناهید هست ، خیلی اسمم و دوست دارم ، با ابهت هست ، خدایش ساده و بی ریا و و عاشق مردم هستن ، برای کمک کردن دست رد به سینه کسی نمی زنند ، در موارد خاص لجباز و یکدننده ، عاشق طبیعت خدا ، کینه تو دلشون نگه نمیدارن ....... خلاصه سر تا پا عشق هستن
ناهید
ناهید یعنی الهه ی عشق
ویه دختر مغرور وزیبا البته فرورینی
ناهید
ناهید یعنی
الهه عشق وپاکی
مغرور
ملکه اب ها
ناهید
الهه عشق و زیبایی-پاک وبی آلایش
ناهید
ناهید یعنی الهه اب ها زیبایی ها وناهید یعنی خود عشق و زیبایی ودر عین حال پاک دامن
ناهید
ناهید ینی پاک و بی آلایش ولی این توی این زمونه خیلی هم خوب نیست😕
رزیتا بابایی
ناهید
۱.بهترین خواهر دنیا
۲.بهترین بهترینها
ودیگر هیچ...
Nahid
یعنی الهه اب و پاک یکی از الهه های اهورا مزدا واقعا به اسمم افتخار میکنم و دست پدر و مادرم و میبوسم که یک اسم اصیل ایرانی برام انتخاب کردند و دوست دارم برای بچه ام هم اسم اصیل ایرانی انتخاب کنم
ناهيد
ناهيد يعني فرشته کوچولو
حبیب
ناهید یعنی همسری هنرمند،مهربان،دلسوزوباعشق
ناهید
ناهید یعنی روراست بودن وخوش قلب مثل آب ور است گو پرواز آرزوها شیرین
nahid
ناهید الهه آب و پاک و بی آلایش
ناهید
ناهید .سنگ صبور.الماس.استقامت.هرچه سختی رو در خود نگه میدارد.
فاطمه
ناهید : /nāhid/ ناهید 1- (در نجوم) زهره؛ دومين سياره‌ي منظومه‌ي شمسي به نسبت فاصله از خورشيد كه از درخشنده‌ترين اجرام آسماني است، ونوس، [زهره در نزد قدما نماد خنياگري و نوازندگي است]؛ 2- آناهيتا يا ناهيد (در اوستا) ايزد آب است و در اوستا به صورت دوشيزه‌ي بسيار زيبا، بلند بالا و خوش پيكر توصيف شده است؛ 3- (اَعلام) نام ديگر كتايون همسر گشتاسب كه دختر قيصر روم بود و مادر اسفنديار و پشوتن.
ناهید
ناهید اسم زیبایی چون ریشه پارسی داره و مفهوم خاصی و اسم یه ستارست
ناهید
ناهید دختر آرام ومتین پاک وبی ریا ونجیب
اسمم ناهید وپدر عزیزم که رحمت خدا بر او باد این نام زیبا را برایم انتخاب کرد من خیلی اسمم را دوست دارم واز پدرم راضی هستم که چنین نام زیبایی را برایم انتخاب نموده معنای دیگر ناهید یعنی نهی شده..واقعا معنای اسم خیلی در روحیه وشخصیت انسان تاثیر گذار بوده وهست من همی ناهید خانوما را دوستشون دارم❤❤❤
ناهید
ناهید یعنی پاک و بی آلایش...ایزد آب.
دیگه از این بهتر داریم😍😍😍
ناهید
اسمی اصیل پارسی
کوروش شیرالی
به معنی دختر پول پرست و مامانی که از عشق چیزی نمی فهمد
Darya
یکی از سیاره های منظومه شمسی است
نام دیگر این سیاره زهره است
ناهید امیری
یعنی ابان ماهی باشه یه بار عاشق میشه وقتی هم شد تااخر عمرش عاشق عشقش میمونه و باوجود رفتن عشقش هنوز پاک و بی ریا منتظره تا برگرده ..ناهید یعنی عاشقی .ناهید یعنی دختر عاشق با معرفت ..ناهید یعنی پاکی تااخر عمر ..یعنی الهه ی اب و زیبایی ..یعنی من ..
ناهید افسوس
یعنی پول پرست .یعنی من.عاشق مامانم بودم .عشقم رو زیر پا خورد کردم به دلیل بی پولی به توصیه مادر
.و سرنوشت نحس من:: ازدواج با فرد معتاد و شکاک اما پولدار به توصیه ی مامان

اشتباه کردم ،افسوس

خودم کردم که لعنت بر خودم باد
star
ناهيد يعني ستاره درخشان و دختري با لبخندي زيبا و شادي درون ناب قلب ، ناهيد يعني معشوق عشق ناب درخشان ناهيد يعني عشق درخشاني كه هم عاشق ميشه و هم انتخابي كه منطقي و احساسي اوج هيجاني عشق خود باشد
حسوداي اسم ناهيد در چه حالين😄
ناهید
ناهید:سیاره،ایزدآب،بلندبالاوباشکوه،دومین ستاره یا سیاره در منظومه شمسی نزدیک به خورشید،درخشنده،ترجمه ناهید وینوس یا ونوس،مترادف زهره.ناهر. ناوه
ناهید اجرام آسمانی....
😘😘😘
ناهید
از اسمم متنفر بودم از بچگی که بدنیا اومدم اسمم و ارزو گذاشتن و همیشه عاشق اسم آرزو بودم و هیچکس منو ناهید صدا نمیکرد تا اینکه امروز با خودم گفتم معنی اسم ناهید یعنی چی الان که این همه معانی زیبا دیدم شگفت زده شدم
باافتخار اسمم ناهیدهست
ناهید،ناهید،ناهیدودیگرهیچ
ناهید
ناهید یعنی زلال تر از آب یعنی عشق ...
ناهید
خدای غرور ،لجباز ،شیطونی،زیبا،خدای احساس پاک ،
ناهید
ناهید یعنی عشق..پاکی ..بی آلایش بودن
علی باقری
ناهید :ستاره ی زهره
((گاه ناهید، لولی ِ رعنا
کُنَدَت بادْ سار و باده گُسار))
دکترشفیعی کدکنی در مورد.این واژه می نویسد:((در منسوبات کواکب زهره را ستاره ی لهو و شادی و طرب و عشق دانسته اند و در ادب فارسی این خصایص با نام زهره همراه است، و نیز به عنوان ربة النوع موسیقی و رعنا.))
(تازیانه های سلوک، نقد و تحلیل قصاید سنائی، دکتر شفیعی کدکنی،زمستان ۱۳۸۳، ص۳۶۳.)


فاطیماه
اولین ستاره نورانی درخشان که ازهمه زودترطلوع میکندوازهمه دیرترغروب میکندوبسیارزیباست درفصل بهارشبهانزدیک ماه است به معنای دخترخواننده نوازنده رقاص شادوزیباروهم گفته اند
علی باقری
ناهید: در پهلوی ساسانی/ناهید anāhīd بوده است و در پهلوی اشکانی/ اناهیت anāhīt . این ریخت ها بر آمده از اناهیتا anāhītā در اوستایی است که به معنی پاک و بی آلایش است . ریشه ی واژه اهیتا ahīta است ،به معنی آلایش و آهو (عیب) ؛/ در آن پیشاوند نفی است و ن واجی میانجی است که برای آسانی در گفت و نرمی و همواری واژه ،بدان افزوده شده است . با سترده شدن پیشاوند/، ن که هیچ کارکرد معنایی ندارد جای آن را گرفته است . نمونه هایی دیگر از این دست را در این واژه ها می توانیم یافت: "نِیران" به معنی نا ایرانی که ریختی است از اَنیران ؛"نوش" به معنی بی مرگی که از هوش ،در اوستایی ائوشه aoša ، به معنی مرگ برآمده است ؛ نیز "ناب"که بر آمده از آب است .
خداوند کیوان و گردان سپهر
فروزنده ی ماه و ناهید و مهر
(نامه ی باستان ، جلد اول ، میر جلال الدین کزازی ، 1385، ص 172 )
مارال
ناهید یعنی ملکه زیبای یه دونيا احساس جهان پر از لبخند و شادی شیک ساده 💞🇳💫🇲🎶🎸
نگار
اسم ناهید معنای زیادی دارد مثل:دومین منظومه شمسی هستش و که نام دیگر آن زهل می باشد البته یک نکته باید بگم که تمام اسم های دنیا قشنگه و با ید از آنها لذت ببریم من اسم :پرسان ،هاله،ثمین،همراز ،را ترجیح میدم

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ناهيد خواننده   • ناهید فیلم   • ناهید سیاره   • اسم ناهید   • ناهید خواننده ویکی پدیا   • ناهید موسیقیدان   • ناهید خواننده دانلود اهنگ   • دانلود فیلم سینمایی ناهید   • معنی ناهید   • مفهوم ناهید   • تعریف ناهید   • معرفی ناهید   • ناهید چیست   • ناهید یعنی چی   • ناهید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ناهید
کلمه : ناهید
اشتباه تایپی : khidn
آوا : nAhid
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس ناهید : در گوگل

آیا معنی ناهید مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )