برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1613 100 1
شبکه مترجمین ایران

ناحیه همگرایی زبانی

ناحیه همگرایی زبانی در دانشنامه ویکی پدیا

ناحیه همگرایی زبانی
ناحیهٔ همگرایی زبانی که در زبان های غربی به آن اشپراخ بوند (از آلمانیِ Sprachbund) می گویند، گروهی از زبان ها هستند که به سبب نزدیکی جغرافیایی و تماس بین زبانی به یکدیگر شباهت هایی پیدا کرده اند. این زبان ها ممکن است از لحاظ خونی با یکدیگر ارتباطی نداشته باشند یا فقط ارتباطی دور داشته باشند. وقتی ارتباط خونی بین زبان ها نامعلوم باشد، ممکن است این شباهت ها که زبان های ناحیهٔ همگرایی به هم پیدا کرده اند به غلط این پندار را پدیدآورد که این زبان ها از نظر خونی به هم مرتبط اند.
زنجیره گویشی
نخستین بار جان نیکیسلاو بودوئن دو کورتنه در مقاله ای در ۱۹۰۴ میلادی تأکید کرد که باید بین شباهت های زبانی ناشی از پیوند خونی بین زبان ها، و شباهت های ناشی از همگرایی به سبب تماس بین زبانی تفاوت قائل شد.
یک مثال از این پدیده، ناحیهٔ زبانی بالکان است، شامل زبان های آلبانیایی، رومانیایی، بلغاری، صربی، یونانی، و رومانی. گرچه همهٔ این زبان های از خانوادهٔ هندواروپایی هستند، ولی از شاخه های کاملاً مختلف اند و پیوند خونی دوری با هم دارند، و با این وجود، شباهت هایی در برخی ویژگی های دستوری بین آن ها دیده می شود؛ شباهت هایی که در زبان هایی که از لحاظ خونی به این ها نزدیک اند دیده نمی شوند. مثلاً رومانیایی ویژگی هایی در دستور زبان خود دارد که با این زبان ها مشترک است، اما همین ویژگی ها در زبان های رومی تبار (که از لحاظ خونی خیلی بیشتر به رومانیایی نزدیک هستند) دیده نمی شوند.
برخی زبان شناسان معتقدند زبان های مغولی، زبان های ترکی تبار، و زبان های تونگوزی از نظر خونی به هم مرتبط اند و آن ها را در خانواده ای به نام زبان های آلتایی جای می دهند، و معمولاً زبان های کره ای و زبان های ژاپنی تبار را نیز جزو همین خانواده به شما می آورند. مخالفان این نظریه معتقدند ویژگی های مشترک بین این زبان ها، مثلاً هماهنگی واکه ای، صرفاً نتیجهٔ نزدیکی جغرافیایی و تماس بین این زبان هاست.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ناحیه همگرایی زبانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ناحیه همگرایی زبانی   • مفهوم ناحیه همگرایی زبانی   • تعریف ناحیه همگرایی زبانی   • معرفی ناحیه همگرایی زبانی   • ناحیه همگرایی زبانی چیست   • ناحیه همگرایی زبانی یعنی چی   • ناحیه همگرایی زبانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ناحیه همگرایی زبانی

کلمه : ناحیه همگرایی زبانی
اشتباه تایپی : khpdi il'vhdd cfhkd
عکس ناحیه همگرایی زبانی : در گوگل

آیا معنی ناحیه همگرایی زبانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )