برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1459 100 1

مینه سوتا

مینه سوتا در دانشنامه ویکی پدیا

مینه سوتا
مختصات: ۴۶° شمالی ۹۴° غربی / ۴۶°شمالی ۹۴°غربی / 46; -94
دانشگاه مینه سوتا
دانشگاه مینه سوتا موریس
مایو کلینیک
مینه سوتا (به انگلیسی: Minnesota) ایالتی است در آمریکا و یکی از ایالت های غرب میانه آمریکا به شمار می رود. این ایالت در یازدهم می ۱۸۵۸ از نیمه شرقی قلمرو مینه سوتا ایجاد شد. نام مینه سوتا از زبان داکوتا به معنای «آب شفاف آبی» گرفته شده است. شعار رسمی آن به فرانسوی «ستاره شمال» (به فرانسوی: L'Étoile du Nord) است. این ایالت دارای رودخانه های زیادی است به گونه ای که به «سرزمین ده هزار رودخانه» شهرت یافته است. مینه سوتا دوازدهمین ایالت پهناور و بیست و یکمین ایالت پرجمعیت ایالات متحده است. نزدیک به شصت درصد ساکنان آن در منطقه کلان شهری سینت پل-مینیاپولیس (معروف به شهرهای دوقلو) زندگی می کنند که مرکز حمل و نقل، کسب و کار، صنایع، آموزش، دولت و سکونت جامعه هنری شناخته شده بین المللی است. سایر بخش های ایالت که شامل مراتعی است که به کشاورزی فشرده اختصاص یافته، جنگل های برگریز که تا اندازه ای از بین رفته به مناطق مسکونی و کشاورزی اختصاص یافته و ناحیه کمتر انبوه جنگل شمال که برای استفاده های معدنی، جنگل داری و مقاصد تفریحی مورد استفاده قرار می گیرد، است. مینه سوتا سی و دومین ایالتی است که به ایالات متحده آمریکا پیوسته است.
مینه سوتا به گرایش های مترقی سیاسی و میزان بالای مشارکت مدنی و حضور رأی دهندگان معروف است. تا پیش از استقرار اروپایی ها ساکنان مینه سوتا از مردمان قبیله داکوتا و اجیبوه(به انگلیسی: Ojibwe)(نامی که اروپایی ها بر آن ها نهاده بودند، این اهالی خودشان را آنیشینابه می نامیدند) بودند. بیشتر ساکنان اروپایی از مهاجران اسکاتلندی و آلمانی بودند و این ایالت کماکان به عنوان مرکز فرهنگی آمریکایی های آلمانی تبار و اسکاتلندی تبار باقی مانده است. در دهه های اخیر مهاجرت از آسیا، شاخ آفریقا و آمریکای لاتین پیشینه جمعیتی و ترکیب فرهنگی این ایالت را گسترش داده است. شاخص های استاندارد زندگی در مینه سوتا در میان بالاترین ها در ایالات متحده است و نیز از بهترین ها در زمینه آموزش و ثروتمندترین ها در میان سایر ایالت هاست.
پایتخت مینه سوتا شهر سینت پال و شهر مهم آن مینیاپولیس است. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مینه سوتا در دانشنامه آزاد پارسی

مینِه سوتا (Minnesota)
نمایی از مجلس ایالتی سنت پل، ایالتی در شمال میدوست، در امریکا؛ با ۲۱۸,۷۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۴,۹۱۹,۵۰۰ نفر جمعیت (۲۰۰۰). در ۱۸۵۸ به منزلۀ سی ودومین ایالت اتحادیه پذیرفته شد. یکی از ایالت های واقع در ناحیۀ گریت لیکس (دریاچه های بزرگ) است و از جنوب به آیووا، از غرب به داکوتای شمالی و داکوتای جنوبی، از شمال به ایالت های کانادایی اونتاریو و مانیتوبا، و از شرق به ویسکانسین محدود است. مرکز آن سنت پل است.

مینه سوتا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مینه سوتا   • مفهوم مینه سوتا   • تعریف مینه سوتا   • معرفی مینه سوتا   • مینه سوتا چیست   • مینه سوتا یعنی چی   • مینه سوتا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مینه سوتا
کلمه : مینه سوتا
اشتباه تایپی : ldki s,jh
عکس مینه سوتا : در گوگل

آیا معنی مینه سوتا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران