برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1619 100 1
شبکه مترجمین ایران

میزاب

معنی میزاب در لغت نامه دهخدا

میزاب. (اِ مرکب )آبریز و ناودان و آب گذر و آبراهه. (ناظم الاطباء). ناودان. ج ، مآزیب. (مهذب الاسماء). ناودان. این کلمه بی شک فارسی فراموش شده است. از میز (مخفف میزنده یا ماده ٔ مضارع میزیدن ) و آب ، و آن در عربی اصلی ندارد و گاهی مزراب گفتن عرب دلیل دیگری است که از عرب نیست.و مزراب در واقع مصحف آن است ، این کلمه فارسی است که به زبان عربی رفته و عرب آن را به صورت مئزاب حفظ کرده ولی در فارسی ناودان جای آن را گرفته است. (از یادداشت مؤلف ). ناودان. کلمه ای فارسی است معرب به همزه و دون همزه. ج ، مآزیب و میازیب به ترک الهمزة. (منتهی الارب ). ناودان که راه بدر رو آب بام باشد و این معرب است. (غیاث ) (از آنندراج ). به قول جوالیقی و فیروزآبادی و جوهری و سیوطی فارسی است و صاحب تاج العروس می گوید: معناه بل الماء. ج ، مآزیب. (یادداشت مؤلف ). ناودان. (دهار) (مهذب الاسماء). || نام قسمتی از قرع و انبیق. (یادداشت مؤلف ). لوله ای که مقطر به واسطه ٔ آن به قابله جاری شود. (از مفاتیح ).

میزاب. (اِخ ) دهی است از دهستان هرزندات بخش زنوز شهرستان مرند، واقع در 27هزارگزی شمال مرند با 176 تن سکنه. آب آن از چشمه و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 4).

معنی میزاب به فارسی

میزاب
ناودان، آبراهه، بعربی نیزمیزاب میگویندوجمع آن مازیب و موازیب و میازیب است
( اسم ) ۱ - آب راهه آب گذر ۲ - ناودان جمع : مازیب موازیب میازیب .
دهی است از دهستان هرزندات بخش زنوز شهرستان مرند
اکحل هفت اندام

معنی میزاب در فرهنگ معین

میزاب
[ ع . ] (اِ.) ۱ - آب راهه ، آب گذر. ۲ - ناودان . ج . مآزیب ، موازیب ، میازیب .

معنی میزاب در فرهنگ فارسی عمید

میزاب
ناودان، آبراهه.

میزاب در دانشنامه ویکی پدیا

میزاب
مختصات: ۳۸°۴۱′۱۹″ شمالی ۴۵°۴۸′۶″ شرقی / ۳۸٫۶۸۸۶۱°شمالی ۴۵٫۸۰۱۶۷°شرقی / 38.68861; 45.80167میزاب یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان هرزندات شرقی بخش مرکزی شهرستان مرند واقع شده است. معنی کلمه میزاب ناودان یاآبراهه است وعلت نامگذاری روستا قرار گرفتن آن در کنار رودخانه است. مسافت از شهر مرند44.9کیلومتر است و بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 1390 مرکز آمار ایران 231 نفر جمعیت دارد. زبان مردم ترکی آذری است. اکثر مردم به کشاورزی و دامداری اشتغال دارند. جاده روستا تا مرند اسفالت است. این روستا دارای برق وگاز و تلفن و آب مشروب است.
گورستان پراکنده میزاب مربوط به سده های میانه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان مرند، بخش مرکزی، دهستان هرزندات شرقی، جنوب روستای میزاب واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۲۲۵۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

میزاب در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:مزاب

میزاب در جدول کلمات

میزاب را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

رسم آزادی
یعنی ناودان طلایی کعبه
به تعبیر بهتر
***آبشار رحمت***
***شافی آلام***
علی رجائی
در زبان محلی استان مرکزی "سول" یعنی (ناودان) و يا "گُنگ" یعنی (آبگذر / آبراه) هم گفته می شود.
a-radjaie@araku.ac.ir

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• میاب   • از حروف یونانی   • معنی میزاب   • مفهوم میزاب   • تعریف میزاب   • معرفی میزاب   • میزاب چیست   • میزاب یعنی چی   • میزاب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی میزاب

کلمه : میزاب
اشتباه تایپی : ldchf
عکس میزاب : در گوگل

آیا معنی میزاب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )