برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1642 100 1
شبکه مترجمین ایران

مکری

معنی مکری در لغت نامه دهخدا

مکری. [ م ُ را ] (ع ص ) کرایه داده شده. (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). و رجوع به اکراه ٔ شود.

مکری. [ م ُ ک َرْ ری ] (ع ص ) شتر نرم آهسته رفتار. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد).

مکری. [ م ُ ] (اِخ ) از طوایف آذربایجان ساکن شرق وشمال شرق مهاباد ساوجبلاغ. اهل تسنن و خانه نشین هستند. (کرد و پیوستگی نژادی آن ص 66 و 123). ساکنان ساوجبلاغ غالباً از کردهای شهرنشین و زارع هستند و از طوایف مکری می باشند که زمستان را در دهات و تابستان را در ییلاق بسر می برند. (جغرافیای سیاسی کیهان ص 176).

معنی مکری به فارسی

مکری
شتر نرم آهسته رفتار .
پسر غازی بیک کرد و غازی بیک از اولاد شاهقلی متیلان است .

مکری در دانشنامه اسلامی

عزیزخان مُکری،، ملقب به سردار کل، فرمانده نظامی و از رجال عصر محمدشاه و ناصرالدین شاه قاجار بوده است.
عزیزخان، پسر سلطان محمد مکری، از طوایف مُکری آذربایجان بود. وی در حدود ۱۲۰۷ در ناحیه سردشت به دنیا آمد. عزیزخان در دورۀ محمدشاه به علت داشتن سواد و خط خوش، با درجۀ یاوری به خدمت نظام در لشکر تبریز مشغول شد. وی در ۱۲۵۳، در لشکرکشی محمدشاه به هرات نقش فعال داشت و نام وی در فهرست سرداران این جنگ برده شده است. همچنین در این جنگ، عزیزخان به نمایندگی از سوی محمدشاه در مذاکرات صلح شرکت می کرد که این نشانۀ اهمیت سیاسی وی و اعتماد محمدشاه به اوست.
در شیراز
در ۱۲۵۶ پس از احضار فریدون میرزا، حاکم فارس، به تهران، عزیز خان مکری به همراه میرزانبی خان، حاکم جدید فارس، به شیراز رفت و مورد اعتماد وی واقع شد. در سفر دومِ میرزانبی خان به فارس در ۱۲۵۹ نیز، عزیزخان همراه وی بود. در ۱۲۶۰ پس از شورش مردم فارس، اگرچه میرزانبی خان معزول و حسین خان آجودانباشی حاکم فارس شد، اما عزیزخان در شیراز ماند و به خدمت حاکم جدید درآمد. در ۱۲۶۴، مردم شیراز علیه حسین خان آجودانباشی قیام کردند و درنتیجه، وی محبوس گشت. عزیزخان نیز که تا این زمان در صدر فوج چهارم تبریز در خدمت آجودانباشی بود، به همراه سپاهش به دارالخلافه احضار شد.
مورد توجه امیر کبیر
عزیزخان به سبب توانایی اش مورد توجه امیرکبیر قرار گرفت و در طول صدارت وی، مأموریتهای مهمی یافت، از جمله در ۱۲۶۵ برای خوشامدگویی به الکساندر (ولیعهد روسیه) که برای نظم بخشیدن به قفقاز و گرجستان به ایروان رفته بود، به آن جا رفت. در شوال ۱۲۶۶، فتنه بابیها در زنجان موجب اغتشاش شده بود. عزیزخان مکری و میرزاحسن خان وزیر نظام در بازگشت از مأموریت ایروان وارد زنجان شدند و کوشیدند تا با ملایمت فتنه را فرو بنشانند، ولی موفق نشدند و عزیزخان فرمان جنگ داد در رجب ۱۲۶۷ که ناصرالدین شاه قصد سفر به عراق و اصفهان داشت، حکومت تهران در غیاب ناصرالدین شاه، به شاهزاده بهرام میرزا سپرده شد. پیشکار بهرام میرزا عزیزخان مکری بود که در رأس نُه فوج به انتظام امور و محافظت از تهران اشتغال داشت.
مبارزه با بابیان
...

مکری در دانشنامه ویکی پدیا

مکری
مُکری به مجموعه ای از ایل های کرد استان آذربایجان غربی ایران گفته می شود که اکنون یکجانشین هستند.
محمدعلی خان مکری وزیر اعظم شاه طهماسب دوم
عزیزخان مکری سردار کل قشون ایران از ۱۸۵۳ تا ۱۸۵۷
دکتر محمد کیوان پور مکری (۱۹۲۱–۲۰۰۷)،
سیف الدین خان مکری سردار ناصرالدین شاه
هژار مکریانی، شاعر مشهور مکریان
حسن زیرک خواننده مشهور کُردها
مکری ها یا مکریان چند تیره اند: ایل دهبکری، ایل گورک، ایل فیض الله بیگی، ایل زرزا، ایل مامش، ایل منگور، و ایل پیران که عمدتاً سکونتگاه این ایلات درایران در شهرستان های شاهیندژ ، تکاب ، مهاباد، بوکان، سردشت، نقده، پیرانشهر و اشنویه می باشد؛ که به گویش کردی مرکزی و به لهجهٔ مکریانی سخن می گویند. خوانین و روسای ایل های صاحب قدرت و منصب مکری دو منطقهٔ مهاباد و بوکان بیشترین نفوذ را در مکریان داشتند و در اختلاف و رقابت نیز با یکدیگر بوده اند. ایل مُکری رئیس قبیله خود را خان خطاب می کردند و همچنین مرکز مکریان شهر مهاباد بوده است، ساوجبلاغ مکری یا مکریان از شمال به دریاچهٔ ارومیه و جلگه های سلدوز، از شرق به جلگه های میاندوآب و تکاب، از جنوب به سرحد عراق و خاک پشدر و از مغرب به مرزهای ایران محدود می شود.
نیکیتین معتقد است: کُردهای مکری که افسانه های زیادی دربارهٔ این محلها می دانند آنها را به عنوان شاهدی بر این مدعا نقل می کنند که خالصترین نژاد کرد هستند. با این حال، ایشان بی آن که خود بدانند دلایل معتبرتری دارند بر این که اصل و مبدأ آن ها به مادها می رسد و این دلایل در زبانشان است که بنا به عقیده سوون بیش ازهمه لهجه های دیگر کُردی به زبان اوستایی زرتشت نزدیکتر است.
مکری ها به طور عمده در طی دو دورهٔ متفاوت از نواحی کردنشین عثمانی (ترکیه و عراق امروزی) به مکان فعلی خود در آذربایجان غربی آمدند. در کوچ اول، دو گروه که شامل انشعابی از ایل بابان ساکن شهر زور و کردهای دیاربکر می شود، در پایان کار ترکمانان آق قویونلو یعنی دو تا سه دهه پیش از ظهور صفویه در اواخر سده نهم هجری قمری و اواخر سده پانزدهم میلادی به آذربایجان کوچ کردند. هدایت و تثبیت این کوچ را سیف الدین خان مکری (اول) و سپس پسرش صارم بیک انجام دادند.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مکری در دانشنامه آزاد پارسی

مُکْری
طایفۀ کُرد شافعی مذهب ایرانی، از طوایف بزرگ و قدیمی ناحیۀ ساوج بلاغ مکری (مهاباد و سردشت) در آذربایجان غربی و سقز، مرکب از تیره های مختلف. هریک تیره های این طایفه بعدها به طایفه ای بزرگ و حتی یک ایل تبدیل شدند. در بعضی از کتاب ها و مراجع، طوایف مامش و پیران و منگور و اتحادیۀ بلباس را از طوایف مکری نوشته اند. گروهی از مکری ها در سقز سکونت دارند. مکری ها به استثنای چند دستۀ کوچک منفرد مرزی، به کل یکجانشین شده اند. این مردم خود را از نسل مردی به نام فقیه احمد داریشمانه ای، نیای بابان ها و میر اودلی ها، می دانند. سیف الدین مکری، جد حکام این طایفه، در زمان آق قویونلوها، گروه هایی از بابان ها را گرد خود جمع آورد و ناحیۀ دریاس را از تصرف طایفۀ چابلقو خارج کرد و پس از آن، نواحی اختاجی و ایلتمور و سلدوس را نیز اشغال کرد و با اتباع خود در آن نواحی مستقر شد. فرزندش صارم کُرد از مخالفان نامدار شاه اسماعیل بود. ساروعلی بیگ مکری پس از مدتی به خدمت سلطان سلیم درآمد. امیره بیگم مکری در اواخر دوران شاه طهماسب به دولت صفویه مایل شد، اما در ۹۹۱ق همراه تعدادی دیگر از امیران کرد دوباره به دولت عثمانی پیوست. مکری ها پس از پیروزی های شاه عباس بر قوای عثمانی، دوباره به خدمت دولت صفوی درآمدند. اما در سال های سلطنت شاه عباس و شاه صفی بارها به مراغه و تبریز و اطراف این شهرها حمله آوردند و هر دفعه با خشونت بیشتری مجازات شدند. گروهی از مکریان در زمان نادرشاه به کابل انتقال یافتند. اعقاب آنان هنوز در افغانستان سکونت دارند. بعضی از بزرگان مکری نظیر خسروخان و ابراهیم خان و محمودخان، از ارکان دولت زندیه بودند. محمدخان مکری سفیر جعفرخان زند در دربار کاترین دوم بود. مکریان در ۱۲۰۸ق علیه دولت آقا محمد خان قاجار شوریدند، اما فتحعلی خان قاجار ـ شاه بعدی ـ آن ها را سرکوب کرد. اعیان مکری پس از این به خدمت دولت قاجاریه درآمدند. عزیزخان مکری سردار کل، فرزند محمد سلطان ( ـ۱۲۸۷ق) از رجال بزرگ سیاسی و نظامی دورۀ محمدشاه و ناصرالدین شاه قاجار بود. مکریان در تشکیل جمهوری خودمختار مهاباد در ۱۳۲۴ش نقش مؤثری داشتند.

مکری در جدول کلمات

ساخته روی پرده شهرام مکری در گروه هنر و تجربه
ماهی و گربه

مکری را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ایندیرا
مکری (Mokri) نام روستایی در ایالت بیهار هندوستان

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بهنام مکری   • فیلم جدید شهرام مکری   • شهرام مکری هجوم   • بهنود مکری   • شهرام مکری ماهی و گربه   • محمد مکری   • دانلود فیلم های شهرام مکری   • شهروز مکری   • معنی مکری   • مفهوم مکری   • تعریف مکری   • معرفی مکری   • مکری چیست   • مکری یعنی چی   • مکری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مکری

کلمه : مکری
اشتباه تایپی : l;vd
عکس مکری : در گوگل

آیا معنی مکری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )